کد خبر: ۱۵۱۸۵۵
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۲۰ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۲

افشاگری آنلاین اسنودن برای مردم جهان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ادوارد اسنودن افشاگر اطلاعات محرمانه دولت ایالات متحده در یک مصاحبه آنلاین از واقعیت های جدیدی پرده برداشت.

به گزارش ایرنا، ادوارد اسنودن که از محل نا معلومی واقع در روسیه سخن می گفت، در اظهارات خود گفت : دولت ایالات متحده، به واسطه استفاده از تکنیک های نظارت مخفی، «اینترنت را به آتش کشیده است.»  
 
اسنودن پیش ازاین تکنیک های مذکور را در جریان افشای اسناد سری که از طریق شرکت کارفرمای خود به دست آورده بود، فاش کرده بود.  
 
وی گفت : « سازمان امنیت ملی ایالات متحده، آینده اینترنت را به آتش کشیده است و روزنامه نگاران در واقع آتش نشان هایی هستند که باید در خاموش کردن این آتش رسالت خود را به انجام برسانند.»  
 
وی در پاسخ به یکی از سوالات گفت : با وجود این که اقدامات او موجب شده به عنوان یک شخص تحت تعقیب در ایالات متحده معرفی شود، به هیچ وجه از افشاگری اسناد محرمانه دولتی پشیمان نیست.  
 
وی در پاسخ به این سوال که « آیا دوباره این کار را انجام می دهید؟» گفت : ˈ مطمئنا بله. صرف نظر از این که چه اتفاقی برای من رخ می دهد، آگاهی از این اطلاعات حق ماست.ˈ  
 
اسنودن گفت :با وجود این که برای حفظ اسرار دولتی قسم خورده بودم، پس از مشاهده این اسناد که کاملا با سند اساسی شکل گیری ایلات متحده در تناقض بود، تصمیم گرفتم قسم خود را بشکنم.  
 
وی از کاربران اینترنت خواست تا از ابزار های بهتری برای حفظ حریم خصوصی خود در برابر تجاوز دولت ایالات متحده بهره بگیرند.  
 
وی در این باره گفت: « اینترنت فضایی است که کاربران باید با آن تعامل داشته باشند، اما اکنون این فضا سالم نیست. ما باید اطلاعات خود را ایمن تر کنیم. توسعه دهندگان نرم افزارهای تحت وب و برنامه نویسان باید طرز فکر و رویه خود را تغییر دهند.»
 
تیم برنرزلی بنیان گذار اینترنت از اسنودن پرسید که چگونه قصد دارد این رویکرد نظارتی دولت ایالات متحده را تغییر دهد. وی در پاسخ گفت: « ما نیازمند بینش عمومی هستیم. روشی که آمار های عمومی دقیق را برای نظارت بر عملکرد دولت در اختیار مردم قرار دهد. ما به ناظرانی نیاز داریم که تمام فعالیت های کنگره را تحت نظر بگیرند. چرا که اگر از سیاست های دولت بی اطلاع باشیم، نمی توانیم عکس العمل مناسبی نسبت به آن داشته باشیم.»
 
هنگامی که از وی در خصوص مقایسه نظارت دولتی و نظارت بخش خصوصی مانند گوگل و فیسبوک بر فعالیت های آنلاین کاربران پرسیده شد، او گفت که نظارت دولتی بسیار بدتر و مخرب تر است. چرا که « دولت می تواند حقوق شما را سلب کند. دولت می تواند آزادی افراد را بگیرد.»
 
اسنودن پس از افشای اسناد محرمانه دولتی از ایالات متحده گریخت و اکنون به عنوان پناهنده سیاسی در کشور روسیه اقامت دارد. دولت ایالات متحده وی را به جاسوسی و سرقت اطلاعات محرمانه متهم کرده است.
نظرات بینندگان