کد خبر: ۱۵۱۹۶۳
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۵ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۲

روحانی: تورم نقطه به نقطه را کاهش دادیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس‌جمهور گفت: در طول شش ماهه سپری شده، تورم نقطه به نقطه را به ۲۲ واحد درصد کاهش دادیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌‌جمهور پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) در نشست مشترک بازرگانان و تجار ایرانی و عمانی در مسقط، سیاست دولت تدبیر و امید در بخش اقتصاد را در گام اول ایجاد آرامش و ثبات در بازار داخلی ایران دانست و گفت: امروز در بازار داخلی ایران شاهد نوعی ثبات در زمینه اقتصادی هستیم که وضعیت بازار سرمایه و بورس ما در شش ماهه اخیر حکایت از همین ثبات می‌کند.

*تورم نقطه به نقطه را به 22 واحد درصد کاهش دادیم

وی با بیان اینکه تلاش دولت این است که تورم را در بازار ایران به یک شاخص قابل قبول برساند، خاطرنشان کرد: در طول شش ماهه سپری شده، تورم نقطه به نقطه را به 22 واحد درصد کاهش دادیم و این بر مبنای قولی است که به مردم داده بودیم و به آن عمل کردیم.

رئیس‌جمهور گفت: به مردم وعده دادیم در سال آینده تورم را به 25 درصد برسانیم که البته پیش‌بینی‌های برخی از اقتصاددانان ما این است که تورم از این رقم نیز پایین‌تر خواهد آمد.

روحانی سیاست‌خارجی جمهوری اسلامی ایران و به ویژه دولت جدید را روابط نزدیک‌تر با دنیای اسلام و همسایگان دانست و گفت: در طول شش ماه و اندی که این دولت شروع به کار کرده، یکی از سیاست‌های مهم آن تعامل سازنده با جهان بوده است و این سیاست بر مبنای منافع مشترک و براساس دستیابی به ثبات و امنیت بیشتر با کشورهای منطقه خواهد بود.

وی با اشاره به تلاش دولت در راستای ایجاد شرایط مناسب منطقه‌ای و بین‌المللی برای کشور، اظهار داشت: شرایط منطقه و بین‌المللی که ما دنبال می‌کنیم این است که ایران محیط امنی برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی باشد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: امروز به همان نسبت که در دنیا جهانی شدن در حال حرکت رو به جلو است، منطقه‌گرایی نیز بیشتر مورد توجه است.

روحانی با بیان اینکه باید کشورها را به هم نزدیک کرده و منافع آنان را به هم متصل کنیم، گفت: برای اینکه منطقه امن، سالم و در حال رشد باشد‏ باید اقتصادهای‌مان مکمل یکدیگر باشند و باید اختلافات موجود را قدم به قدم، اما به صورت پایدار حل کنیم.

وی افزود : اتصال ملت‌ها به یکدیگر امنیت می‌آورد و باید به جای جنگیدن، ریل و راه آهن‌ها را زیاد کنیم، به جای تانک اتوبان را اضافه کنیم و به جای اضافه کردن انبارهای تسلیحاتی، رفت و آمدها و کشتیرانی‌ها را بیشتر کنیم تا به آن نقطه امت واحده برسیم و این کار برای ما شدنی است.

*باید از رقبت‌های ناسالم و خصمانه عبور کنیم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه توسعه بنادر و کشتیرانی و خطوط آهن، سواحل و کشورهای ما را به هم متصل می‌کند، گفت: باید از رقابت‌های ناسالم و از رقابت‌هایی که گاهی خصمانه می‌شود، عبور کنیم. ما در طول 40 سال گذشته در منطقه دیدیم که یک کشور و یک حزب که به فکر تجاوز و حرکت‌های خصمانه بود منطقه را با چه مشکلات بزرگی مواجه کرد.

روحانی با اشاره به اینکه بین ایران و عمان در 40 سال گذشته همواره روابط سالم و دوستانه برقرار بوده است، گفت: همکاری‌های منطقه‌ای در جهان از جمله در آسیا، آمریکای لاتین، اروپا و شمال آمریکا می‌تواند برای ما الگو باشد.

وی از سازمان آ.سه.آن به عنوان یک سازمان همکاری‌های منطقه‌ای خوب یاد کرد و تصریح کرد: این سازمان توانسته اقتصاد منطقه جنوب شرق آسیا را شکوفا کند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه استعداد و ظرفیت بسیار زیادی در منطقه حساس خلیج‌فارس و دریای عمان برای همکاری وجود دارد، خطاب به تجار ایرانی و عمانی اظهار داشت: ایران و عمان و شما تجار و بازرگانان، کارآفرینان، صنعت‌گران و سرمایه‌گذاران نقش بزرگی برای قرابت و نزدیکی ملت‌ها و کشورها دارید.

روحانی دروازه‌های ایران را به روی بازرگانان و سرمایه‌گذاران کل منطقه و به ویژه عمان بازدانست و اضافه کرد: ظرفیت‌های زیادی برای همکاری وجود دارد که باید آنها را برای توسعه مناسبات دوجانبه به کار گرفت.

*شکوفایی سواحل جنوبی ایران در خلیج‌فارس از سیاست‌های دولت است

وی شکوفایی سواحل جنوبی ایران در خلیج‌فارس و دریای عمان را یکی از سیاست‌های دولت تدبیر و امید دانست و گفت: برای این کار دولت مصمم است بزرگراه، نفت و لوله گاز را در سراسر این سواحل بگستراند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه توسعه روابط را برای همه کشورهای منطقه می‌خواهیم، خاطرنشان کرد: می‌خواهیم همه کشورهای منطقه در صلح و صفا، صمیمیت و برادری و دوستی با یکدیگر زندگی کنند.

روحانی با بیان اینکه بازرگانان و سرمایه‌گذاران تنها پیام‌آور سود اقتصادی و توسعه اقتصادی نیستند، خطاب به آنان، گفت: شما پیام‌آور صلح، برادری، امنیت و حتی رفع اختلافات جزیی و سوءتفاهمات هستید.

وی با اشاره به اراده مقامات عالی‌رتبه ایران و عمان برای ارتقاء روابط دوجانبه، گفت: اراده سیاسی که در دو دولت و ملت وجود دارد، زمینه‌ای فراهم کرده که همکاری‌های خود را بیش از پیش توسعه دهند.

رئیس‌جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران دست دوستی و برادری را به سمت همه کشورهای منطقه به ویژه همسایگان جنوبی خلیج‌فارس و دریای عمان دراز می کند و معتقد است این دوستی و وحدت و نزدیکی به نفع منطقه و جهان خواهد بود.

روحانی در پایان گفت: دیدار من با شما به این معناست که دولت ایران برای تجار، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان اهمیت ویژه‌ای قائل است و این دیدار بدین معناست که دولت تدبیر و امید زمینه‌ها و تجهیزات بیشتر را برای تبادل تجارت، سرمایه و فعالیت‌ها و شرکت‌های مشترک فراهم کند.
نظرات بینندگان