کد خبر: ۱۵۲۰۴۰
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۱۰ - ۲۳ اسفند ۱۳۹۲

رییس جمهور چین: برای حل برنامه هسته ای ایران نهایت تلاش را می کنیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
  ˈشی جین پینگˈ رییس جمهور چین در دیدار با ˈسلمان بن عبدالعزیزˈ ولیعهد عربستان گفت که چین برای حل مسالمت آمیز برنامه هسته ای ایران همه تلاش خود را بکار خواهد گرفت.
 

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین، رییس جمهور چین شب گذشته در د یدار با ولیعهد عربستان خاطر نشان کرد : این مساله باید به شکل جامع و با رایزنی و یافتن راهی مسالمت آمیز به طور کامل حل و فصل شود.

وی گفت که چین خواستار منطقه ای عاری از سلاح هسته ای در خلیج فارس است و راه جامع و درازمدت و کامل را برای مساله هسته ای ایران دنبال می کند.

رییس جمهور چین در حالی خواستار منطقه ای عاری از سلاح هسته ای در خلیج فارس است که دکتر ظریف وزیر امور خارجه ایران راه رسیدن به تفاهم در موضوع هسته ای را آسان می داند و تاکید دارد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری به طور جدی دیدگاهشان را در مورد حرام بودن سلاح هسته ای اعلام کرده اند لذا سلاح هسته ای در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران جایگاهی ندارد.

وی گفته است: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری بطور جدی دیدگاهشان را در مورد حرام بودن سلاح هسته ای اعلام کرده اند، دیدگاه ایشان از یک سو به لحاظ مذهبی اهمیت دارد و از سوی دیگر جنبه استراتژیک دارد، بدین معنی که سلاح هسته ای در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران جایگاهی ندارد.

رییس جمهور چین در ادامه منطقه خاورمیانه و خلیج فارس را بسیار مهم دانست و گفت که وضعیت این منطقه تاثیرات جهانی دارد و همه کشورهای آن باید برای حراست از امنیت آن تلاش کنند.

وی همچنین گفت که چین به حقوق فلسطینیان احترام می گذارد .

رییس جمهور چین در باره سوریه نیز گفت: تنها راه برون رفت از بحران سوریه اجرای کامل بیانیه ژنو و دستیابی به یک فرایند سیاسی است .

شی جین پینگ سپس عربستان را برادر و شریک و دوست چین دانست و گفت : روابط راهبردی میان چین و عربستان حتما تقویت خواهد شد.

رییس جمهور چین که کشورش بشدت در تلاش است وارد بازار عربستان و دیگر کشورهای عربی شود و به منابع نفتی این کشور بسیار اهمیت می دهد و مصرف کننده بزرگ دوم نفت دنیا محسوب می شود به منافع درازمدت دو کشور اشاره کرد و گفت : روابط با عربستان برای چین اهمیت زیادی دارد.

از سوی دیگر غربی ها بشدت نگران توسعه مناسبات چین با عربستان هستند و هراس دارند به این طریق شرکت های نفتی چین بازار نفت عربستان را از چنگ غرب درآورند.

رییس جمهور چین گفت که این کشور به توسعه عربستان با مسیری که انتخاب کرده است احترام می گذارد و افزود که تبادلات میان دو کشور و دید و بازدیدها باید افزایش یابد.

وی انرژ ی را ستون روابط دو کشور دانست و گفت که باید در عرصه های دیگری چون هوا و فضا و منابع نوین انرژی هم همکاری کرد.

وی از حضور و مشارکت عربستان برای ایجاد راه ابریشم دریایی و کمربند اقتصادی جاده ابریشم استقبال کرد و آن را مایه گسترش همکاری های اقتصادی و فرهنگی دانست.

وی گفت که چین مایل به تقویت همکاری های دفاعی و امنیتی و مبارزه با تروریسم و پیشبرد مذاکرات منطقه تجارت آزاد با کشورهای عربی بخصوص عربستان است.

ولیعهد عربستان نیز در این دیدار سلام و درود پادشاه این کشور را به رییس جمهور چین ابلاغ کرد و ضمن محکوم کردن حمله تروریستی اخیر در شهر کونمینگ در جنوب غرب چین که 29 کشته برجای گذاشت با خانواده های قربانیان ابراز همدردی کرد.

وی از نقش چین در امور خاورمیانه تقدیر کرد و گفت که ریاض با پکن در زمینه های مختلف از جمله امنیت و مبارزه با تروریسم همکاری خواهد کرد.

ولیعهد عربستان روز پنجشنبه برای دیدار چهار روزه به دعوت لی یوان چایو معاون رییس جمهور چین وارد پکن شد.

سلمان بن عبد العزیز در چارچوب سفر آسیایی خود به چین سفر کرده است. وی در سفر آسیایی خود به کشورهای پاکستان، ژاپن، هند و مالدیو نیز سفر کرده است.

پادشاه عربستان سال 2012 پس از مرگ نایف بن عبدالعزیر، سلمان بن عبدالعزیز 79 ساله را که پیش از آن حاکم مکه بود، به عنوان ولیعهد و وزیر دفاع برگزید.
نظرات بینندگان