کد خبر: ۱۵۲۴۰۷
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۰ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۲

احمد خاتمی: حمایت رهبری از دولت مانع نقد نیست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
امام جمعه موقت تهران حمایت رهبری از روسای جمهور در هر دولت را برای ادامه کار و تلاش آنان در مسیر نظام اسلامی عنوان کرد و گفت: این حمایت موجب نقد نکردن از عملکرد دولت‌ها نیست.
خبرگزاری فارس: خطر بازگشت «لیبرالیسم فرهنگی» جدی است/حمایت رهبری از دولت مانع نقد نیست

به گزارش خبرگزاری فارس از شهربابک، آیت‌الله سید احمد خاتمی شامگاه شنبه در نخستین یادواره لاله‌های فاطمی «شهدای روحانی، سادات و محله سادات» شهرستان شهربابک ‌با اشاره به گذشت چند ماه از آغاز فعالیت دولت جدید اظهار داشت: امروز سفر اشتون به ایران و دیدار با فتنه‌گران آن هم وقتی که بعد از مسئله هسته‌ای، حقوق بشر را در ایران مطرح می‌کنند، جای تامل دارد.

امام جمعه موقت تهران بیان کرد: هر دولتی حق دارد، کسانی را سر کار بیاورد که با آن دولت هماهنگ باشد، بنابراین انتصابات دولت باید شایسته‌سالاری باشد و نه بایسته‌سالاری.

وی ابراز داشت: قانون اساسی ایران چهار بند و محور اساسی دارد که تحت هیچ شرایطی تغییر نمی‌کند و اصول مربوط به ولایت فقیه، رکن بودن اسلامیت نظام، متکی بودن جمهوری اسلامی به آرای مردم و شیعه اثنی‌عشری بودن مذهب رسمی کشور چهار رکن و محور اساسی هستند.

نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: ولایت فقیه رکن پذیرفته شده نظام اسلامی است، بنابراین کسی نمی‌تواند در چارچوب نظام باشد، اما ولایت فقیه را قبول نداشته باشد، اما آنچه که بسیار مهم است، ولایتمداری است نه ولایت‌شعاری.

خاتمی دغدغه‌های فرهنگی را چالش پیش‌رو دانست و افزود: توطئه‌های فرهنگی را باید در نطفه خشکاند و اگر روزنامه بهار جرأت توهین به ولایت امام علی (ع) را پیدا می‌کند این امر ناشی از چالش‌ها و توطئه‌های فرهنگی است که باید بگویم مردم ما بیدار و در صحنه هستند و لازم است مسئولان دغدغه‌های فرهنگی را جدی بگیرند.

وی تصریح کرد: نگرانی مقام معظم رهبری نیز آسیب دیدن مقولات اصلی فرهنگی دینی و انقلابی ما است، بنابراین این دغدغه با این رفع می‌شود که مسئولان فرهنگی ما حساسیت بایسته داشته باشند و از لیبرالیسم فرهنگی، تساهل و تسامح فرهنگی دوره اصلاحات دوری کنند و گرنه اگر لیبرالیسم فرهنگی یا آن تساهل و تسامح زنده شود، قطعاً رخنه در فرهنگ ما و در نتیجه رخنه در شالوده انقلاب پدید می‌آید.

خاتمی گفت: تردید ندارم، دشمنان برای ایجاد این رخنه فرهنگی خیز گرفته‌اند و آنچه که آنها را زمین‌گیر می‌کند، حساسیت بایسته مسئولان فرهنگی کشور است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یادآور شد: دغدغه مقام معظم رهبری هم همین است که کسانی با قلم و هنر خود رخنه در فرهنگ انقلابی ملت به وجود نیاورند، فرهنگی که با دین، احکام دینی، فرهنگی که با عدم اختلاط محرم و نامحرم، با نفرت از استکبار، عشق به خدا و شهادت شکل گرفته، این فرهنگ آسیب نبیند.

خاتمی متذکر شد: از آغاز اسلام تاکنون هر انحرافی رخ داده است، ناشی از زاویه گرفتن با ولایت و رهبری بوده است و در تاریخ یک هزار و 400 ساله اسلام ثابت شده است که هرکس از ولایت جدا شده سقوط کرده است.

وی به دخالت آمریکایی‌ها در حوادث کشور اوکراین اشاره کرد و گفت: اگر آنها می‌توانستند همین بلایی که بر سر مردم این کشور آوردند در سال 88 بر سر ملت ایران می‌آوردند، پس خط ولایت برخورد عزتمندانه در مسائل خارجی است.

خاتمی بیان کرد: امروز سفر اشتون به ایران و دیدار با فتنه‌گران آن هم وقتی که بعد از مسئله هسته‌ای، حقوق بشر را در ایران مطرح می‌کنند، جای تامل دارد.

وی تصریح کرد: اگر این تحریم‌ها نبود که ما را پای میز مذاکره کشاند، بلکه تدبیر مقام معظم رهبری بود و البته ایشان شش ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری در مشهد فرمودند که چشم من از مذاکره آب نمی‌خورد اما مخالفتی نیز با آن نمی‌کنم، زیرا می‌دانم که مسئله آنها بمب اتم و مسئله هسته‌ای نبود بلکه مشکل اصلی آنها با اصل و هویت نظام اسلامی است.

امام جمعه موقت تهران عنوان کرد: به طور قطع ماجرای هسته‌ای که تمام شود، آنها پروژه حقوق بشر را آغاز می‌کنند و اکنون نیز به ایران آمده و با فتنه‌گران حقیر و پست ملاقات می‌کنند.

خاتمی همچنین حمایت رهبری از روسای جمهوری در هر دولت را برای ادامه کار و تلاش آنان در مسیر نظام اسلامی عنوان کرد و گفت: این حمایت موجب نقد نکردن از عملکرد دولت‌ها نیست و ولایت مطلقه فقیه این است که اختیارات حکومتی که معصومان (ع) دارند در عصر غیبت به ولی فقیه واگذار می‌شود و باید دید ولایتمدار کیست و ولایتمداران چگونه عمل می‌کنند.

وی با اشاره به گذشت چند ماه از آغاز فعالیت دولت جدید خاطر نشان کرد: هر دولتی حق دارد کسانی را سر کار بیاورد که با آن هماهنگ باشد، بنابراین انتصابات دولت باید شایسته‌سالاری باشد نه بایسته‌سالاری.

خاتمی تاکید کرد: اگر قرار است، آینده هر شهری تضمین شده باشد باید به حوزه در آن شهر به دید یک سرمایه نگاه کرد و حوزه را یک سرمایه دانست.

وی با گرامیداشت سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) بیان کرد: حضرت زهرا (س) نخستین شهیده راه ولایت است.

این مسئول همچنین با اشاره به برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای روحانی، سادات و شهدای محله سادات شهربابک همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) ادامه داد: برای انتخاب زمان برگزاری یادواره سلیقه بسیار خوبی به کار رفته است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: تاکنون انقلاب بیش از 220 هزار شهید در راه خدا داده است که اکثر آنها قشر جوان بوده‌اند.
نظرات بینندگان