کد خبر: ۱۵۲۴۸۳
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۶ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۲

اقتضاد چین افول کرد، طلا گران می شو د

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

کاهش رشد اقتصادی چین منجر به رشد قیمت طلا در بازارهای جهانی می شود. در آخرین معاملات بازارجهانی هم قیمت طلا ده دلار رشد را تجربه کرد.


اکنون زمان مناسبی برای افرادی است که به شیوه اداره اقتصاد در چین بدبین بوده اند. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، داده هایی که به تازگی منتشر شده اند نشان می‏دهند که اقتصاد چین در سال جاری کمترین میزان سرمایه گذاری از سال 2001 تاکنون را تجربه کرده است و رشد تولید صنعتی در اقتصاد این کشور نیز به میزان غیرمنتظره ای کند شده است و البته این ها تنها داده های نگران کننده ای نیستند که در مورد اقتصاد چین منتشر شده است. تنها چند ساعت پس از اینکه نخست وزیر چین اعلام کرد که دولت از به کار بردن محرک اقتصادی برای افزایش رشد اقتصاد چین اجتناب می‏کند و عملکرد اقتصاد این کشور در سال 2014 مطابق انتظارات بوده است، داده هایی در مورد اقتصاد چین منتشر شد که از کند شدن رشد بیشتر شاخص های اقتصادی این کشور حکایت داشت.

تولید کارخانه ای در چین در ماه های ژانویه و فوریه سال جاری کمترین میزان رشد از زمان بحران مالی جهانی را تجربه کرده اند و میزان خرده فروشی نیز کمترین رشد از سال 2004 تاکنون را تجربه کرده است. رشد میزان سرمایه گذاری در چین نیز در دو ماه نخست سال جاری میلادی در چین معادل 17.9 درصد بوده در  حالی که طی دو سال گذشته میزان رشد سرمایه گذاری در مدت زمان مشابه به ترتیب 19.6 و 21.2 درصد بوده است. دولت چین که رشد اقتصادی 7.5 درصدی را برای امسال هدف قرار داده ممکن است به زودی از محرک های مالی برای افزایش رشد اقتصادی چین بهره بگیرد. به هر حال به نظر می‏رسد که مدل چینی توسعه اقتصادی وارد چالش تازه ای شده است، چالشی که پیش تر بسیاری از اقتصاددانان از جمله " دارون عجم اوغلو" به آن اشاره کرده بودند. به اعتقاد عجم اوغلو، ساختار نهادی در چین به گونه ای است که امکان رشد سریع در مدت زمانی محدود برای این کشور مهیا شده اما پس از آن و بدون اصلاحات نهادی اقتصاد چین با دوره ای از رشد کند مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرآنلاین، در صورتی که داده های اقتصادی چین خبر از کاهش رشد اقتصادی داشته باشند، روند صعودی قیمت طلا شتاب بیشتری می گیرد. امروز بازارهای جهانی ساعات تعطیل را سپری می کنند. با این وجود گمانه زنی ها نشان می دهد با بازگشایی بازار، قیمت ها روند صعودی پیش می گیرند.
نظرات بینندگان