کد خبر: ۱۵۲۵۱۸
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۲۰ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۲

اوکراین مرزهایش را با روسیه بست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
با تشدید اختلافات مسکو با کی یف و حامیان غربی تحولات اخیر اوکراین ، این کشور مرزهایش را با روسیه بست.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی پرس تی وی ، وزارت کشور اوکراین اعلام کرد: مرز روسیه با این کشور را بسته است.

این شبکه به جزئیات بیشتر اشاره نکرد.

توافق اوکراین و روسیه برای آتش بس در کریمه

همزمان با برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه برای جدایی از اوکراین؛ کفیل وزارت دفاع این کشور اعلام کرد: وزیران دفاع اوکراین و روسیه خبرگزاری رویترز گزارش داد ، در مورد آتش بس در کریمه تا ۲۱ مارس (جمعه اول فروردین۹۳) به توافق رسیده اند.

 ایهور تنیوخ در حاشیه نشست کابینه اوکراین افزود با ناوگان روسیه در دریای سیاه و وزارت دفاع این کشور درمورد آتش بس در شبه جزیره کریمه تا تاریخ 21 مارس توافق شده است.

وی تصریح کرد،  در این مدت هیچگونه اقدامی علیه مراکز نظامی اوکراین در شبه جزیره کریمه انجام نخواهد شد.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد، مقامات جدید اوکراین یکشنبه اعلام کردند روس ها وعده داده اند که تا روز جمعه دیگر پایگاه های اوکراینی را در کریمه محاصره نکنند.

همه پرسی در کریمه

همه پرسی درباره سرنوشت منطقه کریمه و جدایی آن از اوکراین برگزاری شد و قرار است نتایج همه پرسی فردا اعلام شود.

نظرسنجی پرس تی وی نیز نشان می دهد، پنجاه و سه درصد اوکراینی ها تمایل دارند آنها نیز همانند کریمه به روسیه بپیوندند.

سرگئی اکسیونوف نخست وزیر کریمه که از هواداران روسیه به شمار می رود پس از شرکت در این همه پرسی در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد: لحظه ای تاریخی و عصری جدید آغاز شده است. ما امروز جشن خواهیم گرفت.

اتحادیه اروپا روز یکشنبه با صدور بیانیه ای همه پرسی درباره پیوستن شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین به روسیه را غیر قانونی توصیف و اعلام کرد روز دوشنبه تحریم هایی را اتخاذ خواهد کرد.

نخست وزیر اوکراین از سازمان امنیت و همکاری اروپا خواست هر چه سریعتر هیئتی ناظر را به جنوب شرق اوکراین اعزام کنند.

همه پرسی در منطقه کریمه در جنوب اوکراین در حالی آغاز شد که غربی ها و دولت موقت اوکراین آن را نامعتبر اعلام کرده اند.

در عین حال اتحادیه اروپا با هدف باز نگاه داشتن باب گفتگو با مسکو قصد ندارد مجازات هایی برای راس حکومت روسیه در نظر بگیرد.

اروپایی ها قرار است از صبح دوشنبه وارد عمل شوند زیرا وزیران امور خارجه این کشورها ساعت نه و 30 دقیقه به وقت محلی ( هشت و 30 دقیقه به وقت گرینویچ) برای نشست ماهانه خود در بروکسل گردهم خواهند آمد.

آمریکا نیز پیش بینی کرده است در صورتی که این همه پرسی که این کشور آن را نامشروع می داند برگزار شود که البته روز یکشنبه برگزار شد ، لحن خود را در قبال مقامات روس تشدید خواهد کرد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا جمعه هشدار داده بود:« اگر همه پرسی برگزار شود ، تحریم هایی برقرار خواهد شد و پاسخی وجود خواهد داشت.»

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه نیز شنبه  این همه پرسی رابه« اصطلاح همه پرسی» خواند  و اعلام کرد:« در صورتی که تنش روز دوشنبه رفع نشود، کاربرد تحریم ها شروع خواهد شد زیرا رهبران اروپایی درباره آن در نشست فوق العاده خود در ششم مارس به توافق رسیدند.»

لندن که تاکنون بیشتر تودار بود نیز اعلام کرد اکنون برای اتحادیه اروپا زمان آن فرا رسیده است که « تدابیری تنبیهی بسیار شدید» اتخاذ کند.

در بروکسل ، نشست جدیدی در سطح سفرا برای  یکشنبه شب به منظور نهایی کردن تحریم های هدفمند علیه مقامات روس یا اوکراینی طرفدار روس به شکل محدودیت های اعطای روادید یا مسدود کردن دارایی ها پیش بینی شده است.

به عقیده شمار زیادی از مقامات اروپایی ، رفتار روزهای اخیر مسکو  خوشبینانه نیست.

فرانک والتر اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان یکشنبه گفت:« روسیه تاکنون هرگونه گزینه ای را برای خارج شدن از بحران و هرگونه پیشرفتی را برای رفع تنش مسدود کرده است و ظاهرا می خواهد اوضاعی را به وجود آورد که ما نتوانیم بپذیریم.»

در صورتی که این بحران تشدید شود ، اتحادیه اروپا قصد دارد سومین بخش از مجازات ها را که خسارات بیشتری برای مسکو دارد اجرا کند زیرا به روابط اقتصادی و تجاری با روسیه مربوط می شود.

روسای جمهوری و نخست وزیران 28 کشور عضو اتحادیه اروپا فرصت خواهند داشت تا درباره آن در نشست اروپایی که پنجشنبه و جمعه در بروکسل برگزار خواهد شد ، گفتگو کنند.

محافل اقتصادی به ویژه آلمانی ، علنا درباره چنین تحریم هایی ابراز نگرانی کرده اند.

به این ترتیب ، یوهانس تیسن رئیس شرکت بزرگ انرژی آلمانی ائون در گفتگو با هفته نامه اشپیگل درباره خطر «وارد شدن خسارات قابل ملاحظه به روابط با روسیه » یعنی سومین شریک اقتصادی با اتحادیه اروپا هشدار داد.

سران اتحادیه اروپا در نشست خود در بروکسل قصد دارند، حمایت قاطع خود را از حکومت جدید کی یف اعلام کنند.
نظرات بینندگان