کد خبر: ۱۵۲۵۲۱
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۲۰ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۲

اتحادیه اروپا در حال بررسی اقدامات علیه روسیه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اتحادیه اروپا در حال اتخاذ تصمیماتی است تا به دلیل تلاش روسیه برای الحاق شبه جزیره کریمه به خود، تحریم‌ها علیه این کشور را افزایش دهد. اکنون رابطه مسکو با اتحادیه اروپا در طول چند ماه از یک شراکت محتاطانه به یک خصومت دیپلماتیک تبدیل شده است.

به گزارش ایسنا خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با توجه به بحران اوکراین، به بررسی مواضع اتحادیه اروپا و روسیه در قبال یکدیگر پرداخته و می‌نویسد: اتحادیه اروپا و آمریکا همه پرسی کریمه که اکنون در حال برگزاری است را غیرقانونی خوانده و در همین راستا وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه در خصوص مسدود کردن اموال برخی افراد مرتبط با مسکو و همچنین خودداری از صدور روادید برای آنها تصمیم خواهند گرفت.

دیپلمات‌های اروپایی در روزهای اخیر در حال کار بر روی لیستی از مقامات اوکراینی روسیه‌گرایی هستند که در بحران کریمه نقش داشته‌ند. به این ترتیب تا روز دوشنبه لیستی از این افراد تهیه و به نشست اتحادیه اروپا تحویل داده خواهد شد تا تصمیم نهایی را در این خصوص اتخاذ کند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس در این خصوص گفت: باید واکنشی متحد و محکم به روسیه نشان دهیم. این بار باید اقدامات سخت‌گیرانه‌تری اتخاذ شود.

احتمالا چنین تحریم‌هایی شامل مقامات نظامی‌ که در اخراج نیروهای اوکراینی از پادگان‌های خود در کریمه نقش داشته‌اند نیزمی‌شود.

میزان تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو به شدت اتفاقاتی بستگی خواهد داشت که در روزهای آینده رخ می‌دهند.

یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا که خواست نامش فاش نشود گفت: من اطمینان دارم که ما برای نشست روز دوشنبه آماده‌ایم. این موضوع بین وزرای امور خارجه مورد بحث قرار می‌گیرد تا در خصوص مرحله دوم تحریم‌ها علیه روسیه به توافق برسند.

اتحادیه اروپا هفته گذشته طی نشستی، گفت‌وگو با روسیه در خصوص یک قرارداد گسترده اقتصادی و توافق بر سر صدور روادید را متوقف کرد.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا احتمالا می‌تواند با سرعت بیشتری و در عرض یک هفته، بخش‌های سیاسی قرارداد همکاری با دولت موقت کی‌یف را به امضا رسانده و با این کار بر حمایت خود از آن تاکید کند.

رهبران اتحادیه اروپا تهدید کرده‌اند که تلاش‌ بیشتر مسکو برای گسترش بحران اوکراین، بر روابط اقتصادی این اتحادیه و روسیه تاثیرات شدیدی خواهد گذاشت.

هرچند اتحادیه اروپا امیدوار است که بتواند با این تحریم‌ها روسیه را هرچه بیشتر در صحنه جهانی منزوی کند اما مسکو نیز معتقد است که تحریم‌های اقتصادی به همان اندازه که به روسیه ضربه می‌زند به خود اتحادیه اروپا نیز ضربه وارد خواهند آورد.

میزان تجارت بین اتحادیه اروپا و روسیه به ده‌ها میلیارد دلار می‌رسد و به این ترتیب هر دو طرف ضربات سنگینی خواهند دید.

روسیه سومین شریک تجاری اتحادیه اروپا است. بیشترین صادرات روسیه به اروپا را نفت و گاز این کشور تشکیل می‌دهد.

اتحادیه اروپا نیز بزرگترین مصرف کننده گاز روسیه است برای مثال آلمان 35 درصد از گاز مصرفی خود را از روسیه تامین می‌کند.

از طرف دیگر روسیه محصولات مختلفی همچون خودرو از اروپا خریداری می‌کند و اتحادیه اروپا بزرگترین شریک تجاری مسکو محسوب می‌شود. صادارت اتحادیه اروپا به روسیه در سال 2012 به 123 میلیارد یورو (170 میلیارد دلار) رسید.

نقطه عطف تغییر مناسبات میان روسیه و اتحادیه اروپا، از اقدام ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری سابق اوکراین به خودداری از امضای قرارداد همکاری تجاری با اتحادیه اروپا و در عوض همکاری با روسیه آغاز شد.

اتحادیه اروپا مسکو را به وارد آوردن فشار بر اوکراین برای اتخاذ چنین اقدامی متهم کرد.
نظرات بینندگان