کد خبر: ۱۵۲۵۸۱
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۱ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۲

اخراج و محاکمه تعدادی از پرسنل ناجا در حادثه ربایش مرزبانان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
فرمانده مرزبانی ناجا اعلام کرد: غفلت مرزبانان را در جریان ربودن پنج نفر قبول داریم و برخی مسئولان آنان هم غفلت کرده‌اند که شماری از ناجا موقتا اخراج و برخی به مراجع قضایی معرفی شدند.

به گزارش ایسنا، سردار ذوالفقاری روز دوشنبه در عین حال نشستی افزود: تا زمانی که تروریست‌ها در آن سوی مرزها هستند تهدید هم متوجه آنان است.

چندی پیش 5 مرزبان ایرانی در مرزهای سیستان و بلوچستان، با حمله افراد مسلح عضو گروه "جیش العدل" به گروگان گرفته شدند.

گروگان گیران همچنین فیلمی را از عملیات ربایش مرزبانان ایرانی نیز منتشر کرده اند. گروگان گیران همچنین بارها تهدید کرده اند مرزبانان ربوده شده را به قتل می رسانند اما تاکنون از عملی کردن تهدید خود خودداری کرده اند.

در حال حاضر تلاش های گسترده ای از سوی مقامات دولتی و تشکل ها و فعالان جامعه مدنی در ایران برای آزادی این 5 مرزبان در حال انجام است.

توضیح درباره وضعیت مرزبانان ربوده شده

فرمانده مرزبانی ناجا درباره وضعیت مرزبانان ربوده شده در مرزهای جنوب شرق کشور نیز گفت: برابر آخرین اطلاعات موجود، تمامی این پنج نفر در سلامت کامل هستند و اظهاراتی که درباره کشته شدن یکی از آنان مطرح شده بود، صحیح نیست.

وی درباره شایعات مطرح شده در خصوص آزادسازی این افراد، تصریح کرد: زمانی که اعلام شد 11 تن در عملیات پلیس پاکستان از دست اشرار آزاد شده‌اند، بررسی‌های خود را آغاز کرده و پس از مدتی متوجه شدیم، این افراد افغانی و بنگلادشی‌اند و مرزبانان ایرانی در میان آنان نیستند.

توضیح درباره فیلم لحظه ربایش مرزبانان

ذوالفقاری همچنین درباره فیلم منتشر شده پیرامون «لحظه ربایش سربازان»، تصریح کرد: در این خصوص بررسی‌های فنی و تخصصی به روی صدا و این فیلم با همکاری کارشناسان پلیس فتا انجام شده است، چرا که در قسمتی از این فیلم، تروریست‌ها با زبان بلوچی و در بخشی دیگر با زبان عربی صحبت می‌کنند.

به گفته وی، در این خصوص اطلاعات و نتایج خوبی به دست آمده که فعلا امکان بیان جزئیات آن وجود ندارد.

فرمانده مرزبانی ناجا درباره چادرهای استفاده شده از سوی مرزبانان در فیلم مذکور نیز گفت: از زمان جنگ تا حدود دو سال پیش از این سنگرها برای کنترل مرز استفاده می‌شد، اما از حدود دو سال قبل اقدام به رفع این مسئله در مرزهای کشور کردیم.

ذوالفقاری با اشاره به شرایط سخت مرزبانی در این بخش، گفت: در بخش‌هایی از مرز، مرزبانان با جیره‌ای 48 ساعته به منطقه اعزام شده و در آنجا مستقر می‌شدند.
نظرات بینندگان