کد خبر: ۱۵۲۷۷۰
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۹ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۲

مزاحمت تلفنی جز 10 اتهام نخست کشور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضاییه مزاحمت تلفنی را جزو 10 اتهام نخست کشور در بهمن ماه امسال خواند و گفت: طبق آمارهای موجود در بهمن ماه امسال 11 هزار و 551 مورد شکایت در مورد مزاحمت های تلفنی به دادسراها ارائه شده است.


 حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا شهریاری در نشست خبری با حضور خبرنگاران رسانه های گروهی افزود: از مجموع شکایت های ارائه شده به دادسراها در مورد مزاحمت های تلفنی یک هزار و 883 مورد منجر به صدور قرار مجرمیت شده است.

وی همچنین از ورود 15 هزار و 399 پرونده طلاق توافقی به محاکم در بهمن ماه امسال خبر داد و گفت: از این تعداد یک هزار و 486 مورد منجر به صدور قرار شده است.

رییس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضاییه در ارتباط با پرونده های مطالبه مهریه نیز گفت: از مجموع 11 هزار و 976 پرونده وارده به دادگاه ها در خصوص مطالبه مهریه، هفت هزار و 442 مورد منجر به محکومیت به پرداخت شده است.

حجت الاسلام شهریاری در ادامه از افزایش 7/15 درصدی ورودی پرونده ها به محاکم قضایی در بهمن امسال نسبت به بهمن ماه سال گذشته خبر داد و گفت: در بهمن ماه امسال پرونده های خروجی ( مختومه شده ) نسبت به بهمن ماه سال گذشته 3/18 درصد افزایش یافته و نرخ رسیدگی در حوزه قضایی در کل کشور به 8/104 درصد بوده است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه ادامه داد: بر اساس آمار بهترین عملکرد در حوزه قضایی اداری را در بهمن ماه امسال دادگستری استان های خراسان جنوبی، اردبیل و کهگیلویه و بویراحمر داشته اند.

به گفته شهریاری استان های آذربایجان غربی، لرستان، بوشهر، آذربایجان شرقی و سیستان و بلوچستان در رتبه های آخر این جدول از نظر عملکرد قضایی و اداری قرار دارند.

وی با اشاره به 10 اتهام مطرح شده در بهمن ماه امسال اظهار داشت:بیشترین شکایت مطرح شده به خاطر سرقت مستوجب تعزیر، ضرب و جرح، توهین، صدمه غیرعمدی و تحقیر بوده است. همچنین بیشتر قرار برای ایراد صدمه غیرعمدی و نگهداری مواد مخدر صادر شده است. در حوزه حقوقی نیز مطالبه طلب، طلاق توافقی، مطالبه چک، مهریه، نفقه و الزام به تمکین بیشترین دادخواست را به خود اختصاص داده اند.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه ادامه داد: در بهمن ماه امسال 64 هزار و 39 پرونده در خصوص سرقت، 38 هزار و 643 پرونده در خصوص ضرب و جرح، 25 هزار و 390 پرونده در خصوص توهین و همچنین 11 هزار و 550 پرونده در خصوص مزاحمت تلفنی در دستگاه قضائی مطرح شد. همچنین در این مدت 15 هزار و 399 پرونده برای طلاق توافقی و 11 هزار و 976 دادخواست برای مطالبه مهریه ثبت شده است.

حجت الاسلام شهریاری در ادامه به عملکرد دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در تهران تمام دادخواستها به صورت الکترونیکی ثبت می شود.

وی افزود: طرح توسعه دفاتر الکترونیک خدمت قضائی به صورت پایلوت در تهران اجرا شد و بر اساس آمار از ابتدای سال تا کنون 132 هزار دادخواست در این دفاتر ثبت شده است.

به گفته رییس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضاییه ماهیانه 13 هزار دادخواست در این دفاتر ثبت می شود و 15 تا 20 درصد کلیه دادخواست های کشور در تهران به ثبت می رسد.

حجت الاسلام شهریاری ادامه داد: برای توسعه این دفاتر در مراکز استان ها 7 هزار نفر ثبت نام کرده اند و دفاتر الکترونیک قضائی در سال آینده در 300 نقطه در مراکز استان ها توسعه می یابد.

وی با بیان اینکه پیشتر 40 دفتر خدمات الکترونیک قضایی در تهران فعالیت داشتند گفت: پس از انجام گزینش های لازم 17 نفر از افراد دارای صلاحیت نیز مجوز راه اندازی دفاتر الکترونیک قضائی دریافت کردند.

شهریاری در ادامه با اشاره به نظرسنجی صورت گرفته از افرادی که به این دفاتر مراجعه کرده اند اظهار داشت: بر اساس نظرسنجی میزان رضایتمندی مردم از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در خرداد ماه امسال 62 درصد بود که در بهمن ماه به 76 درصد افزایش یافت.

وی ادامه داد: اجرای پایلوت خدمات الکترونیک قضایی در حوزه کیفری نیز در تهران آغاز شده و در حال حاضر کلانتری یوسف آباد به دادسرای خارک متصل شده است.

وی در خصوص گزارش آمانو و گزارشگر حقوق بشر نیز اظهار داشت: در این گزارش ها شاهد غرض ورزی جدی علیه نظام قضائی جمهوری اسلامی ایران هستیم و نهادهای بین المللی مورد استفاده ابزاری سران استکبار و در ارایه گزارش های حقوق بشری خلاف واقع قرار گرفته اند.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان