کد خبر: ۱۵۲۹۳۱
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۲۲ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۲

اعتراف سخنگوی پیشین القاعده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سخنگوی سازمان القاعده که داماد بن لادن، رهبر پیشین این گروه است در جریان محاکمه در دادگاهی در نیویورک اعتراف کرد که از بن لادن دستور گرفته بود که برای جذب معنوی اعضای القاعده تلاش کرده و در پایگاه های آموزشی این سازمان سخنرانی مذهبی کند.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های آمریکایی، سلیمان ابوغیث، سخنگوی پیشین سازمان القاعده روز چهارشنبه در دادگاهی در شهر نیویورک آمریکا در مقام دفاع از خود اعتراف کرد که پس از ملاقات با بن لادن در افغانستان از وی برای جذب معنوی نیروهای سازمان القاعده دستور گرفته بود.

وی که به زبان عربی سخن می گفت و سخنانش توسط مترجم همزمان به انگلیسی ترجمه می شد، افزود که وی برای نخستین بار در سال 2001 به افغانستان رفته تا با دولت اسلامی افغانستان آشنا شود.

وی گفت پس از ملاقات با بن لادن در شهر قندهار افغانستان، رهبر پیشین القاعده از وی می خواهد که به پایگاه های آموزش نظامی القاعده رفته و برای جذب معنوی افراد برای آن ها سخنرانی مذهبی بکند.

سلیمان ابوغیث متهم به تحریک به قتل شهروندان آمریکا و توطئه تروریستی علیه مردم این کشور است.

وی که زمانی سخنگوی القاعده بود، بلندپایه ترین عضو القاعده است که تاکنون در آمریکا به پای میز محاکمه آورده می شود.

ماه گذشته نیروهای امنیتی آمریکا وی را که پیشتر در خارج از آمریکا دستگیر شده بود، به دادگاهی در منهتن نیویورک آوردند تا در آنجا تفهیم اتهام شود.

وی در اردن دستگیر شده و سپس توسط ماموران سیا به نیویورک منتقل شد.

وزیر دادگستری آمریکا گفته است که داماد اسامه بن لادن توسط ماموران سیا سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در اردن بازداشت شده است.

برخی منابع از همکاری دولت ترکیه برای دستگیری این عنصر القاعده خبر می دهند.
نظرات بینندگان