arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۴۵۹۷
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۳ - ۱۴ فروردين ۱۳۹۳

هجوم سرمایه گذاران چینی به دوبی

روزنامه وال استریت ژورنال افزایش فعالیت اقتصادی چینی ها در دوبی را مورد توجه قرار داده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
روزنامه وال استریت ژورنال افزایش فعالیت اقتصادی چینی ها در دوبی را مورد توجه قرار داده است.

به گزارش انتخاب به نقل از خبر، سرمایه گذاری در چین دیگر جذابیت گذشته را ندارد و به همین خاطر بسیاری از شرکت های بین المللی در مورد ادامه سرمایه گذاری در اقتصاد چین دچار تردید شده اند و حتی هفته نامه اکونومیست به آن ها توصیه کرده که اگر قصد دارند به سرمایه گذاری در اقتصادهایی نوظهور مانند چین ادامه بدهند باید با احتیاط بیشتری عمل کنند. در واقع به نظر می‏رسد که حتی چینی ها نیز این روزها ترجیح می‏دهند برای کسب سود بیشتر سرمایه های خود را راهی اقتصادهایی غیر از اقتصاد چین بکنند. روزنامه وال استریت ژورنال در شماره روز چهارشنبه اش از رشد سرمایه گذاری چینی ها در دوبی خبر داده و نوشته در برخی از مناطق دوبی میزان نشانه های چینی نصب شده بر سردر مغازه ها و رستوران ها به حدی است که یک فرد ممکن است تصور کند که در پکن قدم می‏زند و نه در دوبی. در واقع چینی ها تاکنون میلیاردها دلار را راهی شهرهایی مانند لندن، نیویورک و سیدنی کرده اند و اکنون توجه آن ها به سوی دوبی جلب شده است. در سال گذشته حدود هزار سرمایه گذار شخصی و نه شرکتی معادل 1.3 میلیارد درهم (353 میلیون دلار) در بخش املاک دوبی سرمایه گذاری کردند.

در واقع هم از نظر تعداد سرمایه گذاران و هم از نظر میزان سرمایه گذاری، می‏توان گفت که سرمایه گذاری چینی ها در دوبی طی یک سال تقریبا اخیر سه برابر شده است. البته برخی از این رشد به بازار دوبی مربوط می‏شود چرا که در سال گذشته سرمایه گذاری در بخش املاک دوبی رشدی 53 درصدی را تجربه کرده اما افزایش سه برابری سرمایه گذاری چینی ها در دوبی نشان می‏دهد که رخدادهای مربوط به اقتصاد چین نیز در رشد این سرمایه گذاری بی تاثیر نبوده است. چند سال پیش و در زمان بحران مالی سال 2008 که به بخش املاک دوبی نیز آسیب بسیاری رساند، سرمایه گذاران چینی تمایل چندانی به بازار دوبی نشان نمی‏دادند اما همزمان با رونق دوباره بخش املاک در دوبی، سرمایه گذاران چینی نیز به دوبی هجوم آورده اند.

متوسط بهای املاک در دوبی در سال گذشته رشدی 35 درصدی را تجربه کرده و چینی ها هم اگرچه بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در این بخش محسوب نمی‏شوند اما میزان رشد سرمایه گذاری آن ها در دوبی از میزان رشد سرمایه گذاران دیگر کشورها بیشتر است. در واقع سرمایه گذاران چینی اکنون برآورد می‏کنند که می‏توانند از بازار املاک در دوبی سودی 30 درصدی را در سال بدست بیاورند، سودی که از طریق سرمایه گذاری در هنگ کنگ و داخل چین حاصل نخواهد شد.


نظرات بینندگان