arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۴۶۴۲
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۹ - ۱۴ فروردين ۱۳۹۳

مسابقه نرخ تورم و سود سپرده‌ها به ضرر تولید کنندگان است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: زمانی که هزینه جمع آوری پول به واسطه افزایش سود سپرده های بانکی برای سیستم بانکی بالا باشد، بانک ها ناچار هستند، این منابع را در بخش های بازرگانی و بخش هایی که سود بالایی دارد سرمایه گذاری کنند و باز هم تولید کنندگان در تامین نقدینگی خود دچار مشکل می شوند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه مسابقه میان نرخ تورم و سود سپرده های بانکی به نفع تولید نیست گفت: زمانی که هزینه جمع آوری پول به واسطه افزایش سود سپرده های بانکی برای سیستم بانکی بالا باشد، بانک ها ناچار هستند، این منابع را در بخش های بازرگانی و بخش هایی که سود بالایی دارد سرمایه گذاری کنند و باز هم تولید کنندگان در تامین نقدینگی خود دچار مشکل می شوند.

به گزارش انتخاب، جعفر قادری در مورد سیاست بانکی دولت در افزایش سود سپرده های بانکی گفت: باید سود سپرده ها به نرخ تورم تمایل پیدا کند اما اینکه بخواهیم رابطه نزدیک میان نرخ سود سپرده ها و نرخ تورم وجود داشته باشد معقول و منطقی نیست.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت با به کارگیری سیاست های پولی و بانکی باید تلاش کند که نرخ تورم را کاهش داده و آهنگ افزایش نرخ تورم را کم کند.

قادری تصریح کرد:با ادامه رقابت و مسابقه  میان سود سپرده ها و نرخ تورم و افزایش نرخ سود سپرده ها همه منابع پولی جذب سیستم بانکی می شود.

وی افزود: زمانی که هزینه جمع آوری پول به واسطه افزایش سود سپرده های بانکی برای سیستم بانکی بالا باشد، بانک ها ناچار هستند، این منابع را در بخش های بازرگانی و بخش هایی که سود بالایی دارد سرمایه گذاری کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: بخش های تولیدی هم به دلیل مشکلاتی که دارد نمی تواند سود بالایی داشته باشد سود بالایی در قبال تسهیلات اعطایی بپردازد بنابر این نگران این هستیم که در آینده با این جهت گیری اقتصادی، بخش تولید با کسری نقدینگی مواجه شده و نتواند مشکلات خود را حل کند.

قادری گفت: وقتی هزینه جمع آوری پول برای بانک ها زیاد باشد ناچار هستند سود تسهیلات را نیز افزایش دهند که این کار مشکلاتی را برای تولید کنندگان که با مشکل تامین نقدینگی مواجه هستند بوجود می آورد.
 

نظرات بینندگان