arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۴۶۵۷
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۲۳ - ۱۴ فروردين ۱۳۹۳
هشدار نظامی مسکو به واشنگتن/

مقابله با سامانه موشکی آمریکا در دستور کار روسیه

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به تصمیم واشنگتن برای توقف هر گونه همکاری و مذاکره با مسکو در باره سامانه موشکی اعلام کرد: روسیه با سامانه پدافند موشکی امریکا در اروپا مقابله خواهد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به تصمیم واشنگتن برای توقف هر گونه همکاری و مذاکره با مسکو در باره سامانه موشکی اعلام کرد: روسیه با سامانه پدافند موشکی امریکا در اروپا مقابله خواهد کرد.

به گزارش انتخاب، ریابکوف روز پنجشنبه به خبرگزاری روسی اینترفاکس گفت: تمام تلاش خود را به عمل خواهیم آورد تا طرح های آمریکا در عرصه سامانه پدافند موشکی نیروی هسته ای بازدارنده روسیه را تضعیف نکند.

ˈالین بانˈ معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور سیاست های هسته ای و موشکی روز چهارشنبه اعلام کرد که پنتاگون تمامی مذاکراتش در مورد طرح سپر دفاع موشکی در اروپا با مسکو را به دلیل بحران اوکراین متوقف کرده است.

معاون وزیر خارجه روسیه افزود: در حال حاضر هیچگونه همکاری میان روسیه و آمریکا در عرصه سپر دفاع موشکی انجام نمی گیرد.

وی اضافه کرد: درصورتی که واشنگتن درخواست مسکو برای ارائه تضمین های حقوقی مطمئن در مورد ماهیت سامانه موشکی جهانی آمریکا می پذیرفت، چنین همکاری امکانپذیر می شد.

ریابکوف گفت: چنین بنظر می رسد این مساله بر اثر سیاست آمریکا برای سردی روابط با روسیه اهمیت خود را از دست داده است. ممکن است در آینده طرف آمریکایی رویکرد پیشنهادی روسیه و غیرقابل جایگزینی آن را بپذیرد.

وی ادامه داد: این در صورتی است که تلاش ها برای ایجاد سامانه موشکی قوی توسط آمریکا بطوری که بر سیستم بازدارنده روسیه برتری بیابد در واشنگتن حاکم نشود.

ریابکوف گفت: البته خواهان آن هستیم که شرایط سیاسی و تلاش برای حل مسایلی که به آمریکا مربوط نمی شود و هیچ گونه ارتباطی با مسایل سپر موشکی ندارد منجر به برهم خوردن موازنه قوای راهبردی در جهان نشود.

وی هشدار داد: در صورتی که موضوع تامین امنیت راهبردی جهانی فدای تلاش های ژئوپلیتیک و تمایل آمریکا برای مهندسی سیاسی و اجتماعی در هزاران کیلومتر دور از مرزهای این کشور شود همکاری های روسیه و آمریکا در عرصه امنیت موشکی را باید از یاد برد.

الین بان معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور سیاست های هسته ای و موشکی روز گذشته خاطر نشان کرد: مداخله روسیه در اوکراین نقض قوانین بین المللی بوده و این اقدام مسکو منجر به توقف مذاکرات میان مقام های نظامی آمریکا و روسیه شده است.

وی اضافه کرد: به دلیل این مداخله های روسیه ما مذاکرات با روس ها در مورد طرح سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپا را به حالت تعلیق در آورده ایم.

این مقام ارشد آمریکا عنوان کرد که واشنگتن همچنین از ارائه محدودیت ها در طرح سپر دفاع موشکی که پیشتر توسط روسیه پیشنهاد شده بود، امتناع کرده است.

الین بان عنوان کرد که مسکو توانایی ها در این پروژه را فرماندهی و کنترل نخواهد کرد.

روسیه و ناتو در اجلاس لیسبون در سال 2010 توافق کردند که در مورد برنامه سپر دفاع موشکی تحت امر آمریکا در اروپا همکاری کنند اما پس از امتناع واشنگتن از ارائه تضمین به مسکو در مورد اینکه این پروژه نیروی بازدارندگی هسته ای روسیه را تهدید نمی کند، مذاکرات متوقف شد.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان