arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۴۷۷۸
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۰۸ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۳

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا: براي صدور رواديد ديپلماتيک استثناء نيز داريم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری مدعی شد؛ قوانین آمریکا برای صدور روادید دیپلماتیک استثناء هایی نیز قائل شده است.

به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر هارف گفت : وندی شرمن، معاون سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا به زودی با مصطفی زمیلف رئیس سابق مجلس تاتارهای کریمه دیدار کرد. وی در این دیدار حمایت آمریکا را از تمامیت ارضی و استقلال اوکراین، تعهدات این کشور برای حفظ حقوق بشر در اوکراین از جمله حقوق تاتارهای کریمه اعلام کرد.

وی همچنین تاکید کرد :آمریکا هرگز تلاش روسیه برای الحاق کریمه به خاک خود را به رسمیت نخواهد شناخت.

هارف گفت : زمیلف نیز از حمایت آمریکا از حقوق مردم تاتار در کریمه که اکنون بسیاری بین پذیرش شهروندی روسیه یا از دست دادن شغل خود، آموزش یا حتی حق رای روبرو هستند، تشکر کرد و خواستار توجه بین المللی بیشتر به مساله کریمه از جمله حضور ناظران بین المللی در این منطقه شد. وی همچنین خواستار افزایش روابط فرهنگی با اروپا و آمریکا از جمله حمایت مطبوعاتی و نیز مبادله دانشجو شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ضمن اشاره به کشته و مجروح شدن خبرنگاران خارجی در افغانستان گفت : آمریکا با افتخار از فرایند انتخابات در افغانستان حمایت می کند و آمریکا در کنار مردم افغانستان است که به پا می خیزند و از حق خود برای سخن گفتن و رای دادن استفاده می کنند. ما همچنان خود را متعهد به ادامه تلاش برای ساختن افغانستانی امن، باثبات و آزاد می دانیم.

وی درباره مذاکرات بین اسرائیل و فلسطینی ها گفت این گفتگوها همچنان ادامه دارند؛ متاسفانه در روزهای اخیر هر دو طرف گام هایی برداشته اند که سازنده نبودند. ما نحوه پیشرفت فرایند را ارزیابی می کنیم تا ببینیم به چه شکل می توانیم پیش برویم. همانطور که وزیر خارجه نیز گفت، در خصوص زمان و تلاش هایی که آمریکا می تواند صرف کند در صورتی که خود طرفین مایل به برداشتن گام های سازنده نباشند، محدودیت هایی وجود دارد. ما می خواهیم به صورت دقیق ببینیم گام بعدی چه می تواند باشد و آیا می توانیم در این خصوص پیشرفتی داشته باشیم.
وی گفت : ما همچنان خود را به این فرایند پای بند می دانیم ولی همانطور که بارها گفته شده است، نمی توانیم به جای دو طرف، تصمیم های دشوار اتخاذ کنیم. متاسفانه در بیست و چهار ساعت گذشته هیچ گام مثبتی مشاهده نشده است، ما باید شاهد اتخاذ تصمیم های دشوار از سوی هر دو طرف باشیم که البته تا کنون چنین چیزی را ندیده ایم.

هارف درباره موضع وزیر امور خارجه در خصوص گفتگوها گفت : وی هرگز ساده لوحانه با مساله برخورد نکرده است ولی حقیقت این است که ما شاهد گام هایی هستیم که سازنده نیستند، با این حال کری باور دارد که همچنان راهی برای به پیش رفتن وجود دارد و باید این راه را پیدا کنیم و مهم تر از اینکه ما این راه را پیدا کنیم این است که طرفین این راه را بیابند و ما تا کنون شاهد چنین مساله ای نبودیم.

وی تصریح کرد : چیزی که هر دو طرف گفته اند این است که می خواهند این فرایند ادامه داشته باشد ولی این سخنان با عمل همراه نبود و ما خواستار عمل هستیم. البته ما قرار نیست محدوده ها و محدودیت هایی را که به طرفین گفته ایم، بیان کنیم. با این حال همه ما به دشوار بودن این فرایند نیز آگاه هستیم.

وی درباره لغو محدودیت های اعمال شده بر توئیتر در ترکیه گفت : ما از تصمیم دادگاه قانون اساسی در خصوص حمایت از آزادی بیان در ترکیه استقبال می کنیم. همچنین حکم دادگاه آنکارا را برای دسترسی به یوتیوب را نیز دنبال می کنیم. شکی نیست که ما همچنان از دولت ترکیه می خواهیم دسترسی به همه فضاهای رسانه های اجتماعی را فراهم آورد.


خبرنگاری پرسید به طور کلی شما تقاضای صدور روادید برای دیپلمات هایی را که کشورها می خواهند آنها را به سازمان ملل متحد در نیویورک اعزام کنند در چه زمانی می توانید رد کنید؟

ماری هارف گفت:براساس قانون مهاجرت آمریکا، مقامات دولت خارجی از جمله نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل متحد از بیشتر رد صلاحیت ها در صدور روادید مستثنی هستند. با این حال، مشمول رد صلاحیت ها براساس چند بخش از قانون مهاجرت و ملیت می شوند. این بخش ها مربوط به امنیت، تروریسم و سیاست خارجی هستند. اینها سه استثنا هستند. مسلما این سه مورد می تواند به صورت گسترده تر تفسیر شوند اما اینها سه مورد استثنا هستند.
خبرنگار پرسید وقتی شما می گوید امنیت آیا منظور این است که آنها برای امنیت تهدید حساب شوند؟

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت :بله همینطور است.

خبرنگار پرسید آیا منظور از تروریسم این است که آنها تروریست به شمار بیایند؟

ماری هارف گفت: نمی دانم ممکن است شامل آنهایی که از تروریست حمایت مالی می کنند نیز بشود. من نمی دانم گستره معنایی آن چگونه است.

خبرنگار پرسید درباره سیاست خارجی چطور، آیا می دانید چگونه تعریف شده است؟

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت من نمی دانم اما فکر می کنم به صورت گسترده تعریف شده است ولی به صورت دقیق نمی دانم قانون چه می گوید.

خبرنگار پرسید آیا در یک مورد می تواند هر سه باشد؟

ماری هارف گفت ،هریک از اینها که باشد. لزوما نیازی نیست همه اینها باشد. اینها سه استثنا هستند.

خبرنگار پرسید آیا در مورد این نامزد (نماینده تعیین شده ایران برای سازمان ملل متحد) صدق می کند؟

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: من اصلا در مورد فردی خاص صحبت نمی کنم. ما در این مورد در حالی که در دست بررسی است، صحبت نمی کنیم.
نظرات بینندگان