arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۴۷۸۵
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۰۹ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۳

مردم افغانستان به پای صندوقهای رای رفتند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان صبح امروز- شنبه -در میان تدابیر ویژه امنیتی در این کشور همسایه ایران آغاز شد.
 

به گزارش ایرنا، هشت نامزد در انتخابات ریاست جمهوری و دو هزار و 700 نامزد در انتخابات شوراهای ولایتی با هم رقابت می کنند.

دفاتر رای گیری برای مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان صبح روز شنبه از ساعت هفت به وقت محلی باز شد. طبق برنامه اعلام شده، انتخابات تا ساعت 16 ادامه خواهد یافت اما احتمال تمدید آن برای یک تا دو ساعت وجود دارد.

این اولین دوره انتخابات افغانستان است که با مدیریت و نظارت افغان ها برگزار می شود و طبق گزارشها، حدود 13 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن در آن هستند.

پیش بینی شده است در این انتخابات حدود 10 میلیون نفر شرکت کنند.

واجدان شرایط شرکت در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برای انتخاب جانشین حامد کرزای، رئیس جمهور کنونی کشورشان، به پای صندوق های رای می روند.

کرزای تنها کسی است که از زمان سقوط رژیم طالبان افغانستان در سال 2001 زمامدار این کشور بوده است اما طبق قانون اساسی افغانستان، وی دیگر اجازه نامزد شدن در انتخابات امسال را ندارد.

حامد کرزی، اولین رئیس جمهوری منتخب افغانستان که بیش از 12 سال سکان هدایت این کشور را در اختیار دارد ضمن درخواست از مردم برای رفتن به پای صندوق های رای گفته است: ˈ مشارکت وسیع مردم در انتخابات، بزرگ ترین ضامن تداوم نظام جمهوری اسلامی افغانستان و پاسخی قوی به آنانی است که فکر می کنند با تخریب و خشونت می توانند در اراده مردم خلل وارد کنند.ˈ

برقراری امنیت در جریان انتخابات یکی از دغدغه های مهم دولت افغانستان است.

از چند روز پیش تدابیر ویژه امنیتی در پایتخت و دیگر ولایات افغانستان اتخاذ شده و به گفته مقام های امنیتی همه نیروهای زمینی و هوایی در حالت آماده باش هستند تا انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در امنیت برگزار شود.

بیش از 350 هزار نفر از نیروهای امنیتی و پلیس و ارتش وظیفه برقراری امنیت دراین انتخابات را برعهده گرفته اند.

بنا به گزارشها، تعداد شش هزار و 426 مرکز در کابل - پایتخت- و سراسر افغانستان هم کار رای گیری از واجدین شرایط را انجام می دهند.

مقامهای امنیتی وکمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده اند که در 748 مرکز رای به دلیل تهدیدهای تروریستی انتخابات برگزار نخواهد شد.

با وجود آنکه شمار افراد واجد شرایط رای دهی بیش از 12 میلیون نفر اعلام شده، اما محمدیوسف نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید که بیست میلیون کارت رای میان شهروندان توزیع شده است.

در میان آنها، تنها حدود چهار میلیون نفر در دور اخیر کارت رای دهی دریافت کرده اند.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به آژانس خبری باختر گفت که برای جلوگیری از تقلب در انتخابات امروز از دو نوع رنگ استفاده خواهد شد.

به گفته وی، یکی ازاین رنگها به چشم دیده می شود اما نوع دیگر آن، تنها با استفاده از چراغ های ویژه که در تمامی مراکز رای موجود است، قابل مشاهده است.

به گفته نورستانی، 315 هزار نفر از اعضای نهادها و رسانه های داخلی و خارجی، احزاب سیاسی، نامزدهای ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی بر روند برگزاری انتخابات افغانستان نظارت می کنند.

انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان هرپنج سال یک بار برگزار می شود.

دکتر عبدالله عبدالله، اشرف غنی احمدزی، دکتر زلمی رسول، قطب الدین هلال ، گل آقا شیر زوی، داوود سلطان زوی، هدایت امین ارسلا و عبدالرسول سیاف، هشت نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را تشکیل می دهند اما شانس پیروزی سه نفر نخست بیشتر ارزیابی شده است.

پیش بینی می شود اعلام نتایج اولیه این انتخابات بیش از شش هفته بطول انجامد زیرا قرار است انتقال صندوقهای اخذ رای در نقاط دورافتاده و صعب العبور افغانستان با استفاده از سه هزار راس الاغ صورت گیرد.

نظرات بینندگان