arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۴۹۵۶
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۷ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۳

کاهش هزینه‌های درمان در سال جدید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اگر روی کاغذ محاسبه کنیم، امسال آن‌قدر منابع مالی برای وزارت بهداشت در نظر گرفته شده است که با وجود آن باید انتظار داشت سهم مردم از هزینه‌های درمان کاهش چشمگیری پیدا کند.

روز گذشته نیز رییس جمهور ابراز امیدواری کرد طی ماه های آینده حداقل 10 درصد از سهم درمان مردم کاهش پیدا کند.

وزیر بهداشت هم پیش بینی کرد در سال 93، سهم مردم از هزینه های درمان به زیر 55 درصد برسد.

با این اوصاف باید انتظار داشت اگر این وعده ها محقق شود، امسال حدود نیمی از هزینه های درمان را مردم و نیمی دیگر را دولت پرداخت کند.

البته وزیر بهداشت سهم فعلی مردم از هزینه های درمان را 65 درصد و رییس جمهور سهم فعلی مردم از پرداخت هزینه های درمان را 70 درصد محاسبه کرده اند، این در حالی است که برخی آمارهای غیررسمی از سهم 80 درصدی مردم در پرداخت هزینه های دارو و درمان حکایت دارد و به همین دلیل کاهش 10 درصدی هزینه های درمان می تواند تا حدی رضایت بیماران را تامین کند.

حسن روحانی نیز با تائید این نکته که 10 درصد کاهش هزینه های درمان برای رسیدن به شرایط مطلوب کافی نیست، تاکید کرد: ما در نهایت باید هزینه ای را که مردم و دولت برای درمان پرداخت می کنند، معکوس کنیم تا سهم مردم برای هزینه های درمان 30 درصد و سهم دولت 70 درصد باشد که امسال در این راستا گام نخست را برمی داریم.

یارانه ها به مدد هزینه های درمان می آید
چه سهم فعلی مردم از هزینه های درمان را 80 درصد فرض کنیم و چه 65 درصد، نکته مهم اینجاست که منابع مالی مورد نیاز برای کاهش 10 درصدی هزینه های درمان در سال 93 از کجا تامین خواهد شد و اصلا تا چه حد می توان به تزریق منابع مالی کافی برای کاهش هزینه های درمان امیدوار بود.

علی کائیدی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، خاطر نشان می کند: امسال 10 درصد درآمد هدفمندی یارانه ها به نظام سلامت تزریق خواهد شد و این 10 درصد، رقمی حدود 6000 میلیارد تومان خواهد شد.

به گفته کائیدی، علاوه بر این 6000 میلیارد، مقرر شده است که در سال 93، یک درصد از ارزش افزوده کالاها هم به بخش سلامت اختصاص پیدا کند که رقم آن حدود 3500 تا 4000 میلیارد خواهد بود. با این حساب، امسال حداقل 10هزار میلیارد تومان به بخش سلامت کمک خواهد شد که البته دولت میزان حمایت خود از نظام سلامت در سال 93 را حدود 12 هزار میلیارد تومان اعلام کرده است.

رییس جمهور نیز با تاکید بر این که باید کاری کنیم که بار درمان بر دوش دولت باشد، یادآوری کرد باید برای این کار بودجه و منابع لازم اختصاص یابد و برنامه دولت این است که در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها که از اردیبهشت اجرا می شود، بخش اعظم درآمدهای به دست آمده صرف بهداشت و درمان شود.

درباره نحوه تخصیص این منابع مالی هم روحانی توضیح داد که جزئیات این اقدامات را به مردم گزارش خواهیم داد که چه مقدار منابع را به نظام سلامت تخصیص داده ایم یا اختصاص داده خواهد شد، که این اقدام بر مخارج مردم در بیمارستان ها تاثیر بسزایی خواهد داشت.

با آن که دولت امیدوار است با تخصیص این منابع مالی جدید بتواند 10 درصد هزینه های درمان را کاهش دهد، اما کائیدی بر این باور است که با وجود این منابع مالی جدید، دولت باید سهم مردم از هزینه های درمان را از 80 درصد فعلی به 40 درصد کاهش دهد.

این نماینده مجلس معتقد است که دولت امسال منابع مالی خوبی برای کاهش هزینه های درمان مردم دارد و با وجود آن که قرار است در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها، پول نقدی هم به مردم پرداخت نشود، بنابراین به هیچ وجه قابل توجیه نیست که امسال هزینه های درمان به شکل ملموسی کاهش پیدا نکند.

مدیریت بودجه ها، مهم تر از افزایش بودجه
گرچه تزریق 10 تا 12 هزار میلیارد تومان به نظام سلامت می تواند بسیاری از مشکلات این بخش را حل کند ولی تا زمانی که این بودجه ها بدرستی مدیریت نشود، چاه عمیق درمان با هر میزان بودجه ای پر نخواهد شد.

کائیدی نیز با تاکید بر این که باید سهم عمده ای از این بودجه ها در بخش بهداشت و پیشگیری هزینه شود، عنوان می کند: این اشتباه است که همه این چند هزار میلیارد تومان به بخش درمان اختصاص داده شود، زیرا اگر همه بودجه های کشور را هم به بخش درمان اختصاص دهیم، باز هم مشکلات این بخش به طور کامل حل نمی شود، ولی اگر بخشی از این بودجه ها صرف آموزش و پیشگیری از بیماری هایی مثل سرطان، دیابت، امراض قلبی و آرتروز شود، خواهیم دید هزینه های درمان هم بسیار کمتر خواهد شد.

اما واقعیت این است که در دولت های مختلف، رویه عمومی به گونه ای بوده که همواره بخش درمان و بودجه هایش بر بخش پیشگیری اولویت داشته است و شاید به همین دلیل است که هم اکنون هزینه های درمان، هم برای مردم و هم برای دولت به چالشی کهنه تبدیل شده است؛ طوری که تزریق 12 هزار میلیارد تومان بودجه اضافی هم فقط می تواند 10 درصد هزینه های درمان را کاهش دهد.

منبع: جام جم
نظرات بینندگان