arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۵۰۸۰
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۴ - ۱۷ فروردين ۱۳۹۳

512 کشته و 91 هزار و 700 مجروح

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سرداراحمدی مقدم گفت: تصادفات نوروز امسال نسبت به سال گذشته 4.3 درصد و میزان کشته‌های حوادث رانندگی در سر صحنه 15.7 درصد کاهش داشته که 512 نفر نوروز امسال در حوادث رانندگی کشته شدند
سردار اسماعیل احمدی مقدم در اولین نشست خبری خود با اصحاب رسانه در سال 93 با اشاره به برنامه‌های ویژه نوروزی نیروی انتظامی اظهار داشت: سال نود ودو در کشور به خوبی به پایان رسید که ایجاد یک حماسه سیاسی و برداشتن گامهای اولیه جهت تحقق حماسه اقتصادی و حکمفرمایی آرامش در فضای اجتماعی اقتصادی و سیاسی کشور از ویژگی‌های آن بود.

فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: بهار 93 درحالی آغاز شد که بهار 92 به دلیل نوسانات قیمت ارز شوکی را به مردم وارد کرده بود که درنتیجه سفرها و خریدها را تحت تأثیر قرار داده بود و امسال مجدد با اوج‌گیری این مسائل در کنار فضای فرهنگی روبرو بودیم.

وی افزود: طرح نوروزی نیروی انتظامی از پانزده اسفند 92 آغاز شد و تا پانزده فروردین 93 به اجرا درآمد که نیروی انتظامی با تعامل و همکاری با سایر دستگاه‌ها به موفقیت‌های مطلوبی رسید.

سردار احمدی مقدم اظهار داشت: در نوروز امسال سرقت دراغلب موارد با کاهش روبرو بوده به جز سرقت خودرو که با افزایش 12 درصدی و سرقت خرد ( زیر 100 هزار تومان) با افزایش سه درصدی روبرو بوده است که در مجموع در سرقت‌ها یک درصد افزایش نسبت به سال گذشته را داشته‌ایم.

وی ادامه داد: در نوروز امسال 15 درصد کاهش کیف قاپی، 13درصد کاهش سرقت مسلحانه 18درصد کاهش سرقت به عنف داشتیم و سرقت بانک نیز نداشتیم.

سردار احمدی مقدم در ادامه بیان داشت:دراجرای طرحهای مبارزه با مالخران باهمکاری قوه قضائیه ، اقدامات خوبی انجام شد و 77 درصد کشف سرقت را داشتیم که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 12 درصد افزایش کشف را داشته‌ایم و به طور کلی در نوروز امسال در جرائم مهم کاهش داشته و تنها در جرائم خرد اندکی افزایش را داشته‌ایم.

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه با اشاره به آمار تصادفات درنوروز امسال اظهار داشت: تصادفات نوروز امسال نسبت به سال گذشته 4/3 کاهش داشته و میزان کشته‌های حوادث رانندگی در سر صحنه 15/7 کاهش داشته که آمار 512 نفر نوروز امسال در حوادث رانندگی سرصحنه کشته‌ شدند.

وی افزود: همچنین نوروز امسال در حوادث رانندگی 91700 نفر مجروح شدند که 2/7 کاهش داشته است.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به آمار جرائم ثبت شده توسط دوربین‌های ثبت تخلف اظهار داشت:براساس آمار‌های دوربین‌های کنترل راهنمایی و رانندگی 9.6 درصد افزایش تردد را داشته‌ایم و مصرف بنزین نیز4.5درصد افزایش داشته است.

فرمانده نیروی انتظامی افزود:نوروز امسال 670هزار ایرانی به خارج از کشور سفر کردند که از این تعداد عتبات با 180000 مسافر و عمره با صد هزار مسافر دررتبه‌های نخست قرار داشتند و کشورهای امارات، ترکیه در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وی درادامه با اشاره به کاهش 40 درصدی حوادث چهارشنبه سوری امسال اذعان داشت: آمارهای اورژانس نشان می دهد در حوادث چهارشنبه سوری امسال نسبت به سال گذشته چهل درصد کاهش را شاهد بوده‌ایم.

سردار احمدی مقدم ادامه داد:در ماههای ابتدایی سال 92 چهل درصد افزایش سرقت‌ها را داشته‌ایم که این میزان در تابستان کاهش یافته و در ماههای پایانی سال به کنترل نسبی رسیده بود و در مجموع سال 92 22درصد افزایش سرقت نسبت به سال 91 را داشته‌ایم که از این میزان 67 درصد کشف شده که نشان دهنده بهبود دو درصدی نسبت به سال گذشته بوده است.

وی ادامه داد:سال گذشته در آمار قتل رشد نداشته‌ایم وهزارو نهصد و هشت مورد قتل در سال 92 رخ داده که نسبت به سال قبل آن دو فقره کمتر بوده است.

این مقام ارشد انتظامی افزود:در آمار سرقت بانکها کاهش آمار 57 درصدی را داشتیم که به طور کلی بیست فقره سرقت بانک در سال 92 انجام شده و 74 فقره سرقت از طلا فروشی بوده که پانزده درصد کاهش داشته است.

فرمانده نیروی انتظامی ناجا در ادامه بیان داشت:33 درصد از سرقت‌ها درسال گذشته به پایتخت اختصاص داشته که اگر کل استان تهران را محاسبه کنیم به 37 درصد می رسد و استانهای خراسان رضوی با 9.5درصد، اصفهان با 6.1درصد، فارس با 5.5 درصد و خوزستان با 5.2دررتبه‌های بعدی قرار دارند که در مجموع این استانها شصت درصد آمارسرقت‌ها را به خود اختصاص دادند.

**سیستان و بلوچستان رتبه اول قتل در سال 92


سردار احمدی مقدم در ادامه با اشاره به آمار قتل در سال 92اظهار داشت:درسال 92 استان سیستان و بلوچستان با 231 فقره قتل در رتبه نخست و استان خوزستان با204 فقره، تهران با 163 فقره، فارس با 156 فقره و خراسان رضوی با 113 فقره در رتبه‌های بعدی قرار دارند که این 5استان 44 درصد آمار قتل ها را تشکیل می دهند.

وی درادامه با اشاره به کشفیات مواد مخدر در سال گذشته گفت:درسال 92 ، 500 تن مواد مخدر تنها توسط نیروی انتظامی کشف شده که 14 درصد افزایش داشته است.

این مقام ارشد انتظامی افزود:42 تن مواد مخدر در سال گذشته توسط سگهای مواد یاب کشف شده که 31 درصد کشفیات را به خود اختصاص می‌دهد.

سردار احمدی مقدم ادامه داد:بیشترین کشفیات موادمخدر در استان هرمزگان بوده با 87 تن که 17 درصد کشفیات را تشکیل می‌دهد و کرمان با 86 تن و یگانهای مرزی با 72 تن و 14 درصد کشفیات و سیستان و بلوچستان با 42 تن و 9 درصد کشفیات در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وی  ادامه‌داد: 896هزارشماره گذاری خودرو در سال گذشته انجام شده که سیزده درصد کاهش داشته و 72 هزار خودروی خارجی شماره گذاری شده که متاسفانه 42 درصد افزایش داشته است و نیز 72 هزار خوردو سال گذشته اسقاط شده که 52 درصد کاهش داشته است.

وی افزود:1.5 میلیون گواهینمامه درسال گذشته صادرشده که 20 درصد کاهش داشته است و 59میلیون برگ جریمه صادر شده که 10.3 درصد افزایش داشته است.

فرمانده نیروی انتظامی تصریح کرد:در سال گذشته 7.2 میلیون نفر به خارج از کشور سفر کرده اند که سیزده درصد افزایش داشته و بیش از 4میلیون خارجی به ایران سفر کرده اند که 21 درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به میزان رضایتمندی مردم از نیروی انتظامی در سال گذشته افزود: 54درصد از تماسهای دریافتی درنوروز رضایتمندی مردم از نیروی انتظامی بوده و در سال 92 نیز بیش از 24 تماس تقدیر از سوی مردم داشته‌ایم که بهبود سه درصدی داشته و شکایت نیز 3.9 درصد بوده که چهار درصد کاهش را داشته است.

سردار احمدی مقدم با اشاره به کاهش آمار تلفات رانندگی درسال گذشته  افزود: سال گذشته 1200 نفر در حوادث رانندگی کمترجان خود را از دست دادند.

**مبارزه با سرقت اولویت اول پلیس در سال 93


سردار احمدی مقدم با اشاره به اولویت‌های پلیس در سال 93 ادامه داد:از جمله اهداف اصلی پلیس در سال 93 تعالی فردی و سازمانی، تجهیزسازی خدمات توسط فناوری‌ها، بهبود ساختار‌ها، تلاش در جهت حرفه‌ای سازی ماموریت ها و تمرکز بر حوزه تعالی فردی و سازمانی است.

وی افزود:در حوزه ماموریت‌ها اولویت اول مبارزه با سرقت و افزایش توان کشف است و همچنین با توجه به اینکه  ازدوسوم اموال کشف شده در سرقت‌های تنها یک سوم به دست مردم می‌رسد و نیمی از آنها در پارکینگ‌ها باقی می ماند به دلیل اینکه توانایی تشخیص آنها نیست در تلاش هستیم تا با همکاری قوه قضائیه راه حلی در این خصوص اندیشیده شود.

وی ادامه داد:اولویت بعدی پلیس مبارزه با موادمخدر به عنوان دومین خواسته مردم از پلیس است و تلاش می کنیم مرزهای خاکی با پاکستان به کنترل نسبی برسدچراکه از 77 شهید نیروی انتظامی در سال 92 ، 41 شهید مربوط به سیستان و بلوچستان است که نشان دهنده نیاز به سرمایه‌گذاری در مرزها است.

سردار احمدی مقدم افزود:در حوزه بعدی اولویت راهنمایی رانندگی است وهمچنین تقویت ناوگان حمل و نقل و بهبود ایمنی و کیفیت خودرو در کنار افزایش بهبود جاده ای که قولهای مساعدی از سوی وزارت راه در این زمینه داده شده است.

سردار احمدی مقدم در ادامه در پاسخ به خبرنگار باشگاه خبرنگاران در خصوص استخدام نیروی زن در نیروی انتظامی اظهار داشت:در خصوص استخدام نیروی زن در نیروی انتظامی محدودیت هایی وجود دارد نظیر عدم امکان استفاده از این نیرو در شیفت شب و برخی محدودیت‌های دیگر لذا باید استخدام نیروی زن به صورت موضعی و محلی و متناسب با نیازهای هر منطقه انجام شود برای مثال نیاز این نیرو در فرودگاه‌ها و ایست‌های بازرسی احساس می شود که جزو برنامه ریزی‌ها قرار دارد و هم درسال 92 انجام شده و هم در سال 93 نیز انجام خواهد شد.

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر ماموریت های امنیت اخلاقی در سال 93 اظهار داشت: طبق قانون و مقررات این موضوع همواره در وظایف ذاتی نیروی انتظامی قرار داشته و مسئولیت آن نیز برعهده شورای اجتماعی و وزارت کشور است که انجام خواهد شد و امسال بحث سامان‌دهی دریا در تابستان را خواهیم داشت که استانداریها باید در این زمینه بسیج شوند و خدمات بهتری دهند و در سال 93 در این زمینه سال مثبت‌تری خواهد بود.

سردار احمدی مقدم در پایان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر تاثیر افزایش قیمت‌ها بر افزایش جرائم بویژه سرقت خاطر نشان کرد:افزایش قیمت ها تاثیر مستقیمی با افزایش جرائم بویژه سرقت دارد که سال گذشته نیز شاهد بودیم که باهدفمند سازی یارانه‌ها کاهش چشمگیری در سرقت‌ها داشته‌ایم و با نوسانات ارز نیز افزایش سرقت‌ها را داشتیم اما با مجموعه تمهیداتی که دولت اندیشیده امیدواریم بهبود وضع اقتصادی را شاهد باشیم.
نظرات بینندگان