arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۵۱۷۱
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۲۱ - ۱۷ فروردين ۱۳۹۳

طرح دو فوریتی انگشت نگاری از مسوولان هیات اروپایی تحویل هیات رییسه مجلس شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح دو فوریتی انگشت نگاری از مسوولان هیات های اروپایی امروز پس از جمع آوری امضا به هیات رییسه مجلس تحویل داده شد.

«علاء الدین بروجردی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا، اظهارداشت: در مقطع فعلی براساس مصوبه اتحادیه اروپا کشورهای عضو شنگن برای دادن روادید انگشت نگاری می کنند برای مثال ما در 12 فروردین ماه سال جاری رسما به آلمان دعوت شده بودیم ولی به دلیل آن که آنها اعلام کردند می خواهند از تیم پارلمانی ایران انگشت نگاری کنند سفر را لغو کردیم.

وی ادامه داد: زمانی که آنان با این موضوع مواجه شدند بیان کردند که ما از رییس هیات که بنده بودم انگشت نگاری نمی کنیم ولی به دلیل آن که آنان می خواهند از بقیه اعضای هیات پارلمانی همراه انگشت نگاری کنند سفر را لغو کردیم.

وی ادامه داد: از این رو با تدوین این طرح ما می خواهیم براساس اصل عمل متقابل توازن ایجاد کنیم.** قطعنامه اخیر اروپا علیه ایران مردود و غیرقابل قبول است

بروجردی در ادامه درمورد قطعنامه اتحادیه اروپا که اخیرا علیه ایران صادر شده گفت: تحولاتی که در عرصه سیاست خارجه ایران اتفاق افتاد موجب شد تحریم سیاسی تحمیلی به ایران از طرف اروپایی ها شکسته شود و ما شاهد بودیم بسیاری از وزرای خارجه و هیات های پارلمانی به ایران آمدند که این موضوع موجب عصبانیت صهیونیست ها و عناصر خودفروخته منافقین شد.

وی افزود: این قطعنامه در حد یک بیانیه ارزش دارد و نه بیشتر و طبیعتا برای ما غیرقابل قبول است.

بروجردی اظهارداشت: این موضوع نشان می دهد یک نوع تشتت در اروپا وجود دارد و آنان نظر واحدی ندارند و برخی هنوز بعد از گذشت 35 سال ملت انقلابی و نظام ما را نمی شناسند که چگونه سال ها در برابر قدرت ها ایستاده است.

وی گفت: بهترین راه برای اروپایی ها این است که این نظرات را تغییر دهند چون در بازار سیاسی ایران نه در سطح دولت و نه در سطح مجلس و نه ملت خریداری ندارد و مردود است.

وی گفت: البته من فکر می کنم این به معنای یک تغییر اساسی در سیاست اروپا در قبال ایران بعد از موافقتنامه ژنو لزوما نیست زیرا رییس جمهوری اتریش در راه ایران است و همچنان مقامات اروپایی متقاضی ورود به ایران هستند.

وی گفت: ما در این رابطه از ورود آنان استقبال می کنیم ولی باید ارتباط متقابل و براساس احترام متقابل و عدم دخالت در امور ایران باشد.
نظرات بینندگان