arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۵۲۳۴
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۱ - ۱۸ فروردين ۱۳۹۳
در نشست با وزیر و مدیران وزارت نیرو

رییس جمهور : باید در زمینه آب و برق به سطح اطمینان پایدار برسیم

دکتر روحانی با بیان اینکه مدیریت جهادی زمانی اتفاق می‌افتد که علم، دانش و مدیریت توأم با ایثار، تعهد و فداکاری باشد، خاطر نشان کرد: ما به مدیران صنعت آب و برق کشور اعتماد داشته و به آنها امید بسته‌ایم تا برای توسعه پایدار این صنعت و خدمت‌رسانی قابل اعتماد به مردم برنامه‌ریزی و اقدام کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس‌ جمهور صبح امروز (دوشنبه) با حضور در وزارت نیرو در نشستی با وزیر، معاونان و مدیران ارشد این وزارتخانه با اشاره به اهمیت آب و برق در زندگی روزمره مردم و توسعه کشور بر ضرورت برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح و استفاده از ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و نیروی انسانی متحد و بکارگیری بخش خصوصی در راستای توسعه هر چه بهتر این بخش تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی ضمن تبریک سال جدید به همه خدمتگزاران و مسئولان فعال در وزارت نیرو اظهار امیدواری کرد که سال خوبی را پیش رو داشته و بتوانیم خدمتگزار بهتری برای ملت بزرگ ایران باشیم.

رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه مسأله آب و برق از اهمیت زیادی در کشور برخوردار است، ‌گفت:‌ در موضوع آب کشور ما دچار یک مشکل ریشه‌ای است چرا که در منطقه‌ای نیمه خشک قرار دارد و به این لحاظ باید همیشه از منابع آبی مراقبت شده، در مصرف آن صرفه‌جویی شود و این منابع مورد صیانت و بهره‌برداری صحیح قرار گیرد.
دکتر روحانی با مهم قلمداد کردن نقش مدیریت منابع آب در کشور گفت: باید بتوانیم با مدیریت و برنامه‌ریزی، از منابع آبی استفاده کنیم و در حقیقت برنامه‌ریزی‌های بلندمدت ما باید برای یک جمعیت ۱۵۰ میلیونی در کشور در دهه‌های آینده صورت گیرد.

رییس‌جمهوری با اشاره به حضور نیروی انسانی توانمند در وزارت نیرو و حرکت به سمت خودکفایی کامل در موضوع آب و برق گفت: امروز خوشبختانه در این زمینه روی پای خودمان هستیم و حتی خدمات فنی و مهندسی خود در بسیاری از زمینه‌ها از جمله سدسازی را به دیگر کشورها نیز صادر می‌کنیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه مدیریت جهادی زمانی اتفاق می‌افتد که علم، دانش و مدیریت توأم با ایثار، تعهد و فداکاری باشد، خاطر نشان کرد: ما به مدیران صنعت آب و برق کشور اعتماد داشته و به آنها امید بسته‌ایم تا برای توسعه پایدار این صنعت و خدمت‌رسانی قابل اعتماد به مردم برنامه‌ریزی و اقدام کنند.

رییس‌جمهوری همچنین با اشاره به حضور و نقش فعال بانوان کشور در مراکز علمی و دانشگاهی بر ضرورت حضور و ارتقاء آنان در حوزه‌های مدیریتی تأکید کرد و افزود: امروز شرایط جهانی و شرایط جامعه ما به گونه‌ای نیست که دوران مدیریت مردسالارانه بخواهد ادامه یابد، بلکه باید معیار در انتخاب مدیران صرفا شایستگی باشد نه جنسیت و باید از هرکسی که شایستگی انجام کاری را دارد استفاده کرده و برای حضور آنها در مدیریت بخش‌های مختلف ایجاد فرصت کنیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه باید مصرف آب در کشور را مدیریت و بهره‌وری را مدنظر قرار دهیم، گفت: عمده مصرف آب کشور در بخش کشاورزی است و متأسفانه هنوز شیوه‌های آبیاری در این بخش سنتی است که باید در این راستا به منظور تأمین آب کشاورزی برای تولید بیشتر محصولات از جمله خودکفایی در گندم افزایش بازده آب و بهبود روش‌ها برنامه‌ریزی شود.

رییس‌جمهوری همچنین با بیان اینکه مهار و مدیریت آب‌های مرزی باید در اولویت اقدامات قرار داشته باشد، تصریح کرد: استفاده صحیح از آب‌های مرزی که امروز بیشتر آن هدر می‌رود می‌تواند در کشور تحولی ایجاد کند و ما باید به آن توجه کنیم.
دکتر روحانی سپس بر ضرورت اجرای قراردادهای مرزی با کشورهای همسایه در زمینه حقابه‌ها بخصوص در شرق کشور تاکید کرد .
رییس‌جمهوری با بیان اینکه سرمایه‌گذاری‌ها در فناوری آب‌شیرین‌کن در حدود ۲ هزار کیلومتر سواحل جنوبی کشور باید توسعه یابد، تصریح کرد:‌ تحقق این امر نقشی اساسی در توسعه صنایع معدنی و صنعت فولاد کشور خواهد داشت و می‌توان در این راستا از انرژی خورشیدی نیز استفاده کرد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در همه طرح‌های وزارت نیرو اجرای اقدامات باید به بخش خصوصی سپرده شود تا از چابکی و پشتکار این بخش استفاده شود، گفت: بخش دولتی باید وظیفه حاکمیتی و برنامه‌ریزی را به طور جدی ایفا کند.
رییس‌جمهوری افزود: در عین حالی که به عنایات آسمانی چشم می دوزیم باید هم در زمینه برق و هم در مسأله آب برنامه‌ریزی‌ها را به گونه‌ای انجام دهیم تا به سطح اطمینان پایدار رسیده و نگرانی‌های لحظه‌ای را از بین ببریم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه تولید انرژی‌های تجدید پذیر در کشور باید مورد تشویق قرار گرفته و ظرفیت عظیم انرژی خورشیدی در وادی کشور پهناور ایران بتواند با توجیه اقتصادی مورد بهره‌برداری قرار گیرد، گفت: صرفه‌جویی در مصرف انرژی بسیار ضروری و توسعه فناوری‌های جدیدی که مصرف انرژی خانگی، صنعتی و کشاورزی را کاهش می‌دهند باید مورد حمایت و تشویق قرار گیرد.
رییس‌جمهوری ارتباط با کشورهای همسایه در زمینه خرید و فروش و انتقال برق را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه اولین قدم تأمین امنیت ملی یک کشور ایجاد یک رابطه خوب و صمیمی با همسایگان است، گفت: تفاوت ساعت اوج مصرف بین ایران و همسایگان یک مزیت قابل توجه در زمینه صادرات برق است.

دکتر روحانی ادامه داد: صادرات برق راهی برای در هم تنیده شدن اقتصاد‌های ایران و دیگر کشورها با یکدیگر است که دوستی و نزدیکی ملت‌ها را تأمین کرده و بهترین راه حفظ امنیت و صلح در منطقه است.
رییس‌جمهوری اظهار کرد: یکی از راه‌های تحقق رهنمودهای رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی همین است که در هم‌تنیدگی اقتصاد با همسایگان شدت یابد تا زمینه‌ای برای تهدیدات و تحریم‌ها باقی نماند.

دکتر روحانی با بیان اینکه امیدواریم دست به دست هم داده و با همت مسئولان و کارکنان وزارت نیرو تابستان پیش‌رو، تابستان خوبی برای مردم باشد، گفت: ما باید مشکلات را با مردم در میان بگذاریم چرا که مردم ما مردمی خوب هستند که با مسئولان همکاری می‌کنند و امروز برای اداره بهتر کشور راهی جز حضور، تلاش و همکاری مردم در بخش‌های مختلف نداریم.

وزیر نیرو: ۹۵ درصد نیازهای صنعت آب و ۹۰ درصد نیازهای صنعت برق امروز در داخل کشور تامین می شود
مهندس حمید چیت چیان، وزیر نیرو نیز در این نشست ضمن تقدیر از حضور رییس جمهوری در جمع معاونان و مدیران ارشد وزارت نیرو و توجه ویژه دولت به صنعت آب و برق کشور، گفت: برگزاری ششمین نشست شورای عالی آب در دولت یازدهم که سیزدهمین نشست این شورا از زمان شکل گیری آن تاکنون است و نیز طرح مباحث مربوط به موضوع آب کشور در نخستین نشست های هیات وزیران در دولت تدبیر و امید و ایجاد کارگروه ویژه برای نجات دریاچه ارومیه و تالاب های کشور نشان دهنده حساسیت و اهمیت مسائل صنعت آب و برق برای دولت است.

وزیر نیرو، صنعت آب و برق را زیر ساختی برای همه زیرساخت های کشور دانست و تصریح کرد: نقش آب و برق در توسعه ملی و ارتقاء کیفیت زندگی و رفاه مردم غیر قابل انکار بوده و زندگی و گردش چرخ های اقتصادی در تمام بخش ها بدون آنها امکان پذیر نیست.
چیت چیان با اشاره به اینکه آب و برق دو خدمتی است که به صورت سراسری و در هر جای کشور آحاد مردم را به صورت لحظه ای ، مستمر و دائمی تحت پوشش قرار می دهد، گفت: برق قابلیت ذخیره سازی در مقیاس های بزرگ را نداشته و صنعت برق باید این آمادگی را داشته باشد که همزمان با نوسان های مصرف مردم در شب و روز، بدون حتی یک ثانیه فاصله از الگوی مصرف، پیروی کند.
وزیر نیرو محدودیت منابع آبی ، مسائل اقتصادی و نامتوازن بودن منابع و هزینه های صنعت آب و برق را از چالشهای اصلی این صنعت برشمرد و خاطر نشان کرد: در چند سال گذشته نظام بنگاه داری در صنعت آب و برق آسیب دیده و درآمد شرکت ها مختص به خودشان نبوده است در حالی که این امر با ماهیت بنگاه داری صنعت همخوانی ندارد.

وی با اشاره به کاهش شدید سرمایه گذاری که از سال ۸۸ تاکنون وزارت نیرو را تحت تاثیر قرار داده است، افزود: انحلال مرکز آموزش مدیریت صنعت آب و برق و انتزاع دانشگاه صنعت آب و برق و واگذاری آن به وزارت علوم موجب شده است که تمام سرمایه دانشی وزارت نیرو از آن سلب شود اما با وجود این چالشها به دلیل پایه های استوار و نیروی انسانی بسیار غنی در صنعت آب وبرق تاکنون در روند ارائه خدمات مشکلی ایجاد نشده و امیدواریم با بازسازی بخش های آسیب دیده، این صنعت بتواند نقش خود را در توسعه آینده کشور به خوبی ایفا کند.

چیت چیان با بیان اینکه صنعت آب و برق دارای بلوغ فنی و مدیریتی و پایه های مستحکم و فناوری ملی است و بیش از ۹۵ درصد نیازهای صنعت آب و ۹۰ درصد نیازهای صنعت برق امروز در داخل کشور تامین می شود، گفت: توانمندسازی اقتصادی صنعت آب و برق، پایین آوردن تلفات و افزایش کارآیی در سطح صنعت آب و برق و نیز ایجاد ارتباط با علم و فناوری و تولید ثروت و دانش از راهبردهای مهم وزارت نیرو در برنامه راهبردی تدوین شده از سوی این وزارتخانه است که با مشارکت ۴۰۰ نفر از متخصصان صنعت آب و برق و با استفاده از تجربه های ۳۵ سال گذشته و مطابق با سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب است.

وزیر نیرو با بیان اینکه فعالیت های صنعت آب و برق باید به گونه ای ساماندهی شود که پاسخگوی رفاه مردم و موجب تقویت زیر ساخت ها در راستای ارائه خدمات بهتر به مردم و توسعه ملی شود، تاکید کرد: صنعت آب و برق کشور ماموریت های خود را به بهترین شکل انجام داده و نخواهد گذاشت امور مردم و فعالیت های صنعتی و کشاورزی تحت تاثیر خدمات صنعت آب و برق متوقف شود.
همچنین در این جلسه معاون برق ، معاون آب و معاون برنامه ریزی و بودجه وزارت نیرو گزارشی از عملکرد حوزه های تحت مدیریت خود ارائه و مشکلات این بخش ها را با رییس جمهور درمیان گذاشتند.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان