arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۵۴۸۶
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۵ - ۱۹ فروردين ۱۳۹۳

شدت ریزگردها امسال کاهش می‌یابد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار از کاهش شدت ریزگردها در سال 93 خبر داد و گفت: بارش‌ها در عراق 70 درصد افزایش یافته است و برنامه‌های مدونی برای مقابله با گرد و غبار در این کشور پیش بینی شده است.

به گزارش ایسنا، ضیاء الدین شعاعی روز سه‌شنبه با بیان اینکه اراده دولت برای حل مشکلات زیست محیطی از جمله دریاچه ارومیه و ریزگرد باعث ایجاد دفتر مقابله با پدیده گرد و غبار شده است افزود: دولت توجه ویژه‌ای به معضلات محیط زیست داشته است و بنا بر برنامه‌ریزی‌های مدونی پیگیر حل مشکلات محیط زیستی از جمله مقابله با پدیده گرد و غبار است.

وی افزود: دفتر مقابله با پدیده گرد و غبار در سازمان محیط زیست تشکیل شده است تا حرکتی جهادی در راستای مقابله با پدیده گرد و غبار آغاز کند و زمان بندی و اعتبار نیز برای این دفتر پیش بینی شده است. از اواخر سال گذشته که بنده مسئولیت مدیریت این دفتر را بر عهده گرفته‌ام به طور جدی پیگیر حل مشکل ریزگرد بوده‌ایم.

مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار با بیان اینکه مطالعات بسیاری از سوی مجامع ملی صورت گرفته است عنوان کرد: برای مقابله با پدیده ریزگردها کمیته ملی و دبیرخانه تشکیل داده‌ایم.

شعاعی در ادامه بیان کرد:‌ پدیده گرد و غبار موضوعی جهانی است و در نقشه‌ جهانی نیز درج شده است. در برخی از کشورها از جمله چین شاهد توفان شن و خشکسالی به عنوان پدیده طبیعی بوده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه مقابله با پدیده طبیعی غیرممکن است، تصریح کرد: باید با اثرات پدیده‌های طبیعی مقابله کنیم مانند زلزله که نمی‌توان با آن مقابله کرد ولی می‌توان اثرات آن را کاهش داد.

شعاعی افزود: از 10 سال گذشته پدیده گرد و غبار به دلیل مدیریت غلط و نقش انسانی رخ داد و ما باید بین توفان شن و گرد و غبار تفکیک قائل شویم.

وی با اشاره به اینکه در خوزستان شاهد گرد و غبار و در کویر مرکزی طوفان شن بوده‌ایم افزود: در سیستان و بلوچستان توفان شن هرساله رخ می‌دهد و این یک پدیده عمومی محسوب می‌شود چرا که در یک زمان چند بار توفان شن رخ می‌دهد که متفاوت از ریزگرد است.

مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار منشا گرد و غبار در کشور را بادهایی از اردن، سوریه و غرب عنوان کرد و افزود: این بادها باعث بروز گرد و غبار در کشور می‌شود و با وجود خشکسالی در منطقه بین النهرین ریزگردها تا چند هزار متر بالاتر رفته که بر تهران تاثیر می‌گذارند.

شعاعی با بیان اینکه مدیریت غلط آب و سرشاخه شدن آب دجله و فرات نیز تاثیر گذار است افزود: رهاسازی اراضی کشاورزی و مشکلات مربوط به تالاب‌های بین النحرین مشکلاتی چون گرد و غبار را در منطقه ایجاد کرده است.

وی افزود: آنچه در کشور مطرح است این است که همه مردم از مدیران تا مردم عادی در مقابل پدیده گرد و غبار آگاهی داشته باشند که البته ابتدا باید برای مسئولان بلند مرتبه، مدیران میانی و سپس مردم عادی آگاهسازی ایجاد کنیم.

مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار با اشاره به اینکه برنامه بلندمدت یکی از اقداماتی است که جوامع محلی برای رفع مشکل گرد و غبار به آن نیاز دارند ادامه داد: تعداد وقوع ریزگردها نسبت به 10 سال قبل 15 برابر شده است و منشا ریزگردها ابتدا داخلی و بعد خارجی است. در حقیقت 15 تا 20 درصد منشا ریزگردها داخلی و 85 درصد آن خارجی است.

شعاعی در ادامه بیان کرد: برای مبارزه با ریزگردها، بیابان زدایی را در نظر قرار دادیم به طوری که می‌توان گفت 70 سال در این زمینه سابقه داریم و در زمینه بادشکن‌ها نیز سابقه خوبی برای مقابله با ریزگردها داشته‌ایم.

وی در رابطه با اقدام خود در مقابل افزایش تعداد وقوع ریزگردها عنوان کرد: باید اسناد ملی مربوط به مقابله با پدیده را نهایی کنیم که در این زمینه مشاوران در سطح منطقه و در کشور عراق همکاری می‌کنند.

وی در رابطه با مشکل گرد و غبار در منطقه شرق کشور (زابل) گفت: ما در این منطقه شاهد ریزگردهایی هستیم که سلامت مردم منطقه را به خطر انداخته است و این وضعیت به دلیل کاهش آب دریاچه هامون پدید آمده است اما امسال آب نسبتا قابل توجهی وارد این دریاچه شده است که شرایط را بهبود می‌دهد.

شعاعی افزود: اجلاس منطقه‌ای برای مقابله با پدیده گرد و غبار فعال کرده‌ایم تا کشورهای منطقه را به کنترل این پدیده تشویق کنیم. همچنین در داخل سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌ها نیز برنامه‌هایی را مدنظر قرار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه بر اساس اطلاعات سازمان هواشناسی در سال 93 شدت ریزگردها کمتر از سال گذشته خواهد بود افزود: بارش‌ها در عراق 70 درصد افزایش یافته است و برنامه‌های مدونی برای مقابله با گرد و غبار در این کشور پیش بینی شده است؛ بنابراین می‌توانیم پیش بینی کنیم که شدت ریزگردها امسال کمتر از سال گذشته خواهد بود.

شعاعی با اشاره به اینکه وقتی شعاع تاثیر گرد و غبار از سه ایستگاه عبور کند ریزگرد پدید می‌آید افزود: در تهران طرح مقابله با پدیده گرد و غبار در دستورکار قرار گرفته است و زیرساخت‌ها مبنی بر مقابله با این امر است، فضای سبز نیز در این زمینه می‌تواند تاثیرگذار باشد.

وی تاکید کرد: اطلاع‌رسانی و ایجاد آمادگی برای مردم برای زندگی با گرد و غبار نیز مساله مهمی است که باید به آن توجه کنیم.

شعاعی با اشاره به ریزگردهایی که منشا آن کشور مغولستان بود و کشور چین را تحت تاثیر قرار می‌داد گفت: در پکن 25 سال طول کشید تا توانستند ریزگردی که از آن نقطه وارد کشور می‌شد را کنترل کنند و دفتر مقابله با پدیده گرد و غبار نیز به دنبال تعامل با منطقه است.

مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار در رابطه با اثرات ریزگردها اظهار داشت: کمیته ویژه اضطرار و مقابله با اثرات ریزگرد تشکیل داده‌ایم و مشغول جمع‌بندی اطلاعات در زمینه مقابله با این پدیده هستیم که با فوریت کار را انجام می‌دهیم.

شعاعی با بیان اینکه از خرداد تا مهرماه کشور در معرض ریزگرد خواهد بود، افزود: بنابراین باید صنعت تقویت شده و در راستای استفاده افراد از ماسک و پوشش در و پنجره در مناطق در معرض خطر صورت گیرد. رسانه‌ها باید مردم را در زمینه مقابله با پدیده گرد و غبار آگاه سازند اینکه دولت چه کرده نباید مدنظر قرار گیرد چرا که نیاز به برنامه دراز مدت است.

وی تاکید کرد: نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم که کی به ایده‌آل می‌رسیم ولی ایده‌آل واقعی ما عدم وقوع پدیده گرد و غبار است.

شعاعی با اشاره به اینکه شرق اردن، سوریه و عراق کانون ریزگردها هستند، ادامه داد: ایران اعلام کرده است که برای کشور عراق فناوری‌های نوین انجام خواهد داد ولی وقتی آب فرات را بر روی مردم عراق می‌بندند چگونه انتظار داشته باشیم که طرح حفاظت محیط زیست به راحتی صورت گیرد.

وی عنوان کرد: پذیرش تحول و مقابله با پدیده ریزگردها در منطقه صورت گرفته است و ما می‌توانیم بارش‌های روزانه را با ماهواره رصد کنیم ولی به طور کلی باید با ریزگردها زندگی کنیم چرا که از بین بردن آنها نیاز به برنامه درازمدت دارد.

مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار تصریح کرد: سازمان محیط زیست 50 درصد در تمام برنامه‌ها نسبت به اعتباراتی که در نظر گرفته می‌شود عقب بوده است ولی خوشبختانه امسال 55 میلیارد تومان برای اقداماتی از جمله پایش، تنظیم برنامه‌ها و سندها پیش بینی شده که باید بگویم بحث اعتبار برای تالاب‌ها جداست.

وی تاکید کرد: تا زمانی که تالاب‌های بین‌النهرین به شرایط ایده آل قبل از جنگ ایران و عراق برنگردند، ریزگردها وجود دارند.

مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار اظهار داشت: با توجه به اینکه کمیته نجات دریاچه ارومیه تشکیل شد اجماع براین اساس است که مدیریت غلط منجر به وضعیت کنونی دریاچه ارومیه شده است.

شعاعی با بیان اینکه زمان از بین بردن معضل ریزگردها قابل پیش‌بینی نیست، افزود: نمی‌توانیم بگوییم چند سال دیگر این معضل حل می‌شود بلکه می‌توانیم با اثرات آن مقابله کرده و این امر را در اولویت قرار دهیم همچنین با پدیده ریزگردها زندگی کنیم.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی نیز باید در زمینه اقدامات لازم برای مقابله با پدیده گرد و غبار تشویق شود، افزود: با توجه به نشست‌هایی که با وزارت صنایع داشتیم خواسته‌های خود را به صورت مشخص بیان کردیم که امیدواریم ارتباط بهتری با صنعت داشته و آنها نیز همکاری‌های لازم را انجام دهند. همچنین باید بگویم یکی از راهکارها برای مقابله با پدیده ریزگرد و اثرات آن این بوده که محل سکونت افراد در مناطق در معرض خطر و تهاجم ریزگرد به کولر و صنایعی که در مقابله با ریزگرد موثر است، مجهز شوند و افراد از ماسک‌های خاصی استفاده کنند.

شعاعی با بیان اینکه ارومیه را کشتیم، نمرد، گفت: کشور در سیزدهمین سال خشکسالی قرار گرفته است و ما از خشکسالی مستمر رنج می‌بریم اینکه برخی می‌گویند اخیرا کربلا و نجف مشکل ریزگردش حل شده باید بگوییم که بارش‌ها نسبت به گذشته در این منطقه افزایش یافته است.

مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار با تاکید بر اینکه منشأ ریزگردها نه تنها داخلی و خارجی بلکه خشکسالی مستمر نیز است، افزود: مردم را آماده کنیم که در زمینه مقابله با ریزگرد و اثرات آن مقابله کنند.

وی در رابطه با پدیده گرد و غبار و معضل مربوط به تالاب‌ها گفت: حق‌آبه تالاب‌ها داده نشده است و در این میان رشد جمعیت، افزایش تولید و مصرف بی‌رویه و خشکسالی به مشکلات تالاب‌ها دامن زده است بنابراین کشور نیاز برنامه آمایش سرزمین دارد تا در راستای توانی که دارد از آن استفاده کنیم منشأ ریزگردها رو به افزایش است.
نظرات بینندگان