arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۵۷۰۳
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۱۹ - ۲۰ فروردين ۱۳۹۳

جلیلی: غرب گزینه دیگری را در مقابل ایران ندارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سعید جلیلی در مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به واقعه تاریخی تشیع پیکر بیش از 300 شهید طی یک روز در اصفهان اظهار کرد: تشیع شهید تنها تشیع یک پیکر نیست، بلکه تشیع یک آرمان است که به دنبال آن ادامه پیدا می‌کند و هنر شهیدآوینی این بود که پس از دفاع مقدس تمام تلاش خود را گذاشت تا آرمان شهدا پیگیری شود.

جلیلی گفت: ما در انقلاب اسلامی با سه نسل روبه‌رو هستیم، نسلی که جانانه دفاع کرد و الگوی مثال‌زدنی شد، نسلی که مانند شهید آوینی نگذاشت این تفکر بماند و آن را به دیگران

معرفی کرد و نسلی که این مسیر را ادامه داد، تا این تفکر به یک تمدن تبدیل شود همچون شهدای هسته‌ای.

مشاور مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت در ادامه گفت: چند کشور به اتکای قدرت نظامی برای خود مناسباتی را تعریف کرده‌اند که بر مبنای آن یکسری امتیازاتی را در جهان همچون حق وتو و حق داشتن سلاح هسته‌ای را قائل هستند.

وی افزود: بیش از 60 کشور جهان در چند دهه اخیر از سوی کسانی که مدعی بازار آزاد و اقتصاد آزاد هستند، مورد تحریم قرار گرفته‌اند و غرب همین مدل را هم در حوزه سیاسی دارد.

جلیلی ادامه داد: در این کشورها یکسری انحصارات بر مبنای نگاه‌هایی شکل گرفته و انتظار دارند که همه دنیا نیز این نگاه‌ها را بپذیرد اما کشورها در مقابل این مناسبات دو گونه‌اند. عده‌ای همچون ژاپن تسلیم شده‌اند و عده‌ای همچون ایران ایستاده‌اند.

مشاور مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی به اهرم‌های فشار زورمداران و مستکبران بر کشورهایی که در مقابل آنها می‌ایستند، اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین اهرم آنها ترساندن است که اگر بتوانند کشوری را بترسانند موفق شده‌اند؛ دومین اهرم آنها نیز تزویر است.

وی در ادامه گفت: امروز کسانی که مدعی حقوق بشر هستند، همان کارهایی را می‌کنند که دیگر کشورها را به خاطر انجام آنها محکوم می‌کنند و این یعنی دمکراسی و حقوق بشر تا وقتی خوب است که همان چیزی باشد که آنها می‌خواهند.

جلیلی به تفکری اشاره کرد که نه تنها خرمشهر بلکه جنوب لبنان را آزاد کرد و نه تنها در دفاع مقدس، بلکه در جنگ‌های 33 روزه و 22 روزه هم پیروز شد.

وی افزود: آنها با تفکری مشکل دارند که از نوع حمایت مقدس و از جنس شهیدآوینی در عرصه علم و فناوری هم تحقق پیدا کند و بتواند موفق شود و شهید شهریاری نمونه‌ای از این تفکر بود که یک ماه قبل از شهادت او، رییس سرویس اطلاعات انگلیس، گفته بود برای جلوگیری از پیشرفت ایران در برنامه هسته‌ای باید دست به اقدامات امنیتی بزنیم.

مشاور مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در ادامه خاطرنشان کرد: چندی پیش یکی از سیاستمداران آمریکا گفته است، خطر ایران این است که نه تنها نشان داده بدون آمریکا می‌توان پیشرفت کرد، بلکه نشان داده است که با دشمنی با آمریکا هم می‌توان پیشرفت کرد.

جلیلی افزود: این تمدن باید بتواند در همه ابعاد این تفکر را جلو ببرد و قرارگاه پیشروی آن هم دانشگاه است و این حرکت بزرگ از دانشگاه آغاز می‌شود و به تعبیر دیگر روز فناوری هسته‌ای روز دانشگاه است.

وی به گزینه‌های روی میز مدنظر غرب اشاره کرد و گفت: دشمن اگر می‌توانست سایر گزینه‌ها را امتحان کند، حتما این کار را می‌کرد و یقین بدانید نتوانسته و نمی‌تواند چراکه در 8 سال دفاع مقدس، آنها گزینه نظامی را علیه ما به کار برده‌اند.

مشاور مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی اقتصاد مقاومتی را یک عملیات بزرگ نامید و گفت: باید همه مردم با همه ظرفیت در این عملیات بزرگ شرکت کنند که اگر همه ظرفیت کشور با عزم ملی و همگانی به کار بیاید و از ظرفیت‌های سلبی همچون اجازه ندادن حیف و میل شدن اندوخته‌های کشور و ظرفیت‌های ایجابی استفاده کند، باعث شکوفایی اقتصاد می‌شود.

جلیلی به معوقات بانکی در کشور اشاره کرد و گفت: چرا باید نزدیک 100 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی در کشور وجود داشته باشد، در حالی که 11 میلیارد آن دست 23 نفر است که هیچ‌کدام از آنها در کار تولید نیستند.

وی تصریح کرد: ایران نشان داده است که علی‌رغم تحریم‌ها می‌تواند پیشرفت کند همانگونه که در سال‌های اخیر، بیشترین تحریم غرب علیه فناوری هسته‌ای بود و ما نیز بیشترین پیشرفت را در انرژی هسته‌ای داشته‌ایم و انرژی هسته‌ای نشان داد که اگر مدیریت جهادی وارد کار بشود، چه پیشرفتی حاصل می‌شود. همانگونه که در دفاع مقدس این مدیریت شکل گرفت و برهمین اساس ما پیروز شدیم.

مشاور مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در پایان خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد پیشرفت، یعنی اقتصادی که نگذاریم کسانی مانع پیشرفت کشور شوند و این اقتصاد آزادی را برای مملکت ما به ارمغان می‌آورد.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان