arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۵۷۵۷
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۰ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۳

افزایش قیمت طلا دائمی است؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
قیمت طلا در بازارهای جهانی در روزهای گذشته قدری افزایش یافت. این امر بعد از افت شدید نرخ این فلز صورت گرفت، اما آیا این افزایش قیمت دائمی خواهد بود؟ گزارشی از رویترز حاکی از آن است که عمده سرمایه‌گذاران انتظار دارند افزایش قیمت طلا موقتی باشد. مساله کاهش بیشتر محرک پولی توسط فدرال رزرو نیز هنوز مطرح است.

تصمیماتی که بانک مرکزی آمریکا برای کاهش بسته محرک پولی و افزایش نرخ بهره دارد به عنوان عواملی مطرح هستند که احتمالا جلوی رشد بیشتر قیمت طلا را خواهند گرفت. سرمایه‌گذاران آمریکایی با توجه به دورنمای افزایش نرخ بهره در نیمه اول سال 2015 به فکر گسترش روابط خود با فدرال رزرو هستند و این امر احتمالا چندان به کام طلا خوش نخواهد آمد.

این امر از آن جهت است که با روی آوردن سرمایه‌گذاران آمریکایی به بانک، استقبال از فلز زرد‌رنگ قدری کاهش خواهد یافت و این امر به عنوان عاملی در جهت کاهش قیمت طلا عمل خواهد کرد، اما طلا محرک‌های افزایشی نیز دارد. حرکت بازارهای سهام آمریکایی و اروپایی از طرفی و تنش‌های سیاسی که در نتیجه مسائل اوکراین بروز کرده از طرف دیگر ممکن است به تقویت طلا کمک کند. با این وجود پیش‌بینی تجار آمریکایی در این خصوص که تقویت طلا ادامه‌دار نخواهد بود منطقی به نظر می‌رسد؛ چراکه بازارهای سهام قدری حرکت کرده‌اند. اگر آمریکا مساله بازار کار خود را حل کند و حرکت بازارهای سهام ادامه یابد، اوضاع اقتصاد جهانی قدری بهبود خواهد یافت. بهبود اوضاع اقتصاد جهانی نیز معمولا با افت قیمت طلا همراه است.

داده‌هایی در راه هستند که بررسی شرایط موجود را تسهیل خواهند کرد. گزارش بلومبرگ درخصوص جلسه «مینتز» در ساعت 10 و 30 دقیقه شب گذشته منتشر شد و برای بررسی مورد استفاده قرار نگرفت. گزارش‌هایی از وضعیت درخواست‌های دریافت حق بیمه بیکاری در آمریکا نیز در راه هستند. انتشار این داده‌ها کمک خواهند کرد که اوضاع موجود مورد بررسی قرار گیرد. برآورد‌ها می‌گویند که میزان تقاضا برای دریافت حق بیمه بیکاری در آمریکا نسبت به دوره قبلی کاهش خواهد یافت، البته این نوع از خوش‌بینی قبلا نیز مشاهده شده بود.

پیش از این نیز مسوولان فدرال رزرو اشتغالزایی پایین را با وضعیت آب و هوایی مرتبط عنوان کرده بودند. بهبود شرایط آب و هوایی، اشتغالزایی ایالات‌متحده را بهبود داد، ولی آخرین گزارش وزارت کار آمریکا، مقادیر مورد انتظار را برآورده نکرده و پایین‌تر از حد انتظار بود. گزارش مربوط به دریافت حق بیمه بیکاری در آمریکا قرار است منتشر ‌شود و بررسی تاثیرات احتمالی آن به هفته آینده موکول می‌شود. داده‌های مهم دیگری نیز منتشر می‌شود. این گزارش‌ها به صادرات و واردات ایالات‌متحده مربوط می‌شوند.

 این طور که خبرگزاری بلومبرگ گفته، میزان شاخص قیمت صادرات و واردات ایالات‌متحده رشد خواهند داشت؛ ولی میزان رشد آنها از دوره قبلی کمتر خواهد بود. شاخص‌های قیمت صادرات و واردات با تراز تجاری در ایالات‌متحده مرتبط هستند. تراز تجاری ایالات‌متحده نیز با ارزش دلار در ارتباط خواهد بود. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد رشد شاخص قیمت صادرات قدری بیش از واردات خواهد بود. در صورت درست بودن این پیش‌بینی، انتظار می‌رود این امر به تقویت نسبی دلار منجر شود، البته عوامل دیگری نیز وجود دارند و نمی‌توان اظهارنظر قطعی کرد.
منبع: دنیای اقتصاد
نظرات بینندگان