arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۵۷۷۹
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۲ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۳

دارايي 67 ثروتمند در جهان معادل دارايي نيمي از فقرای کره زمين است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سازمان غیردولتی آکسفام در بیانیه ای با اعلام این که سرمایه شصت و هفت فرد بسیار ثروتمند در جهان معادل ثروت نیمی از جمعیت بسیار فقیر جهان است، از صندوق بین المللی پول و بانک جهانی خواست برای کاهش نابرابری ها در جهان وارد عمل شوند.

سازمان آکسفام که در زمینه مبارزه با فقر در جهان فعالیت می کند، در بیانیه خود تاکید کرد نابرابری و شکاف میان فقرا و ثروتمندان در جهان تشدید شده است. بنا به اعلام این سازمان غیردولتی، باشگاه ثروتمندترین ساکنان زمین در حال حاضر هشتاد و پنج عضو دارد.

آکسفام افزود صندوق بین المللی پول و بانک جهانی که قرار است این هفته مجمع عمومی خود را در واشنگتن برگزار کنند، باید برای کاهش شکاف میان فقرا و اغنیا در جهان وارد عمل شوند و دیگر به حرف بسنده نکنند.

ریموند آفنهیسر رئیس بخش آمریکایی سازمان غیردولتی آکسفام در بیانیه یادشده تصریح کرد:« جیم یونگ کیم رئیس بانک جهانی و کریستین لاگارد مدیر کل صندوق بین المللی پول پیوسته خطر تشدید نابرابری ها و شکاف میان فقرا و ثروتمندان را در جهان یادآوری کرده و درباره پیامدهای آن هشدار داده اند اما در نشست های این هفته صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن، لازم است که رهبران این دو نهاد مالی بین المللی از مرحله حرف و هشدار به مرحله عمل وارد شوند و تدابیری عملی اتخاذ کنند.»

صندوق بین المللی پول به تازگی با انتشار دو گزارش آثار و پیامدهای زیانبار نابرابری های شدید موجود در بخش اقتصادی و مالی جهان را برشمرد. بانک جهانی نیز ضمن ابراز نگرانی درباره افزایش شکاف میان فقرا و ثروتمندان در جهان تاکید کرد لازم است که درآمد فقیرترین مردم جهان که چهل درصد از کل جمعیت زمین را تشکیل می دهند، افزایش یابد.

آکسفام در بیانیه خود خاطر نشان کرد لازم است که صندوق بین المللی پول و بانک جهانی توصیه های خود را برای کاهش نابرابری های اقتصادی در جهان تغییر دهند و در سیاست های خود برای اعطای وام به کشورهای عضو تجدید نظر نمایند و از کشورها بخواهند در بخش آموزش و بهداشت بیشتر از گذشته سرمایه گذاری کنند.

صندوق بین المللی پول که طرفدار یک رویکرد سختگیرانه در تنظیم و تامین بودجه دولت ها است، پیوسته از کشورهای عضو درخواست می کند هزینه های عمومی خود را کاهش دهند و با اتخاذ تدابیر مناسب از کسری بودجه خود بکاهند.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، آکسفام در بیانیه خود تاکید کرد طرحها و برنامه های ریاضت اقتصادی نابرابری ها را در جهان تشدید می کند و صندوق بین المللی پول و بانک جهانی به این مسئله کاملا واقف هستند. آکسفام از صندوق بین المللی پول خواست به این مسئله اذعان کند که نپرداختن مالیات توسط شرکتهای بزرگ چندملیتی یکی از علل اصلی تشدید نابرابری های اقتصادی و مالی در جهان است.
نظرات بینندگان