arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۵۸۲۰
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۸ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۳

مراجع تقلید و علمای قم: یارانه مخصوص نیازمندان است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مراجع تقلید و علمای برجسته حوزه علمیه قم با حمایت از رویکرد دولت در نحوه پرداخت یارانه در مرحله دوم هدفمندی تاکید کردند: یارانه مخصوص نیازمندان است و افراد متمکن باید از دریافت آن انصراف دهند.

مراجع تقلید و علمای برجسته حوزه علمیه قم در چند روز گذشته در پاسخ های جداگانه به شماری استفتاء در این خصوص تاکید کرده اند که افراد متمکن از دریافت یارانه انصراف دهند تا زمینه انجام بهتر امور زیربنایی و خدمت رسانی دولت به اقشار محروم فراهم شود.

درهمین راستا روز پنجشنبه نیز چندتن دیگر از مراجع تقلید و علمای برجسته حوزه علمیه قم نظرات خود را در این خصوص اعلام کردند.

در متن این استفتاء که در اختیار ایرنا مرکز قم قرار گرفته، آمده است:

ˈ براساس قانون، یارانه دولت برای محرومان و نیازمندان است با توجه به منابع محدود که در صورت دریافت کلیه اقشار جامعه کفاف نیازمندان را نمی کند از نظر حضرتعالی دریافت آن توسط افراد غیر مستمند جایز است یا خیر؟!ˈ

آیت الله حسین وحید خراسانی از مراجع تقلید در پاسخ به این استفتاء مرقوم داشته است: ˈچنانچه دولت در دریافت یارانه شرط کرده باشد شرعا جایز نیستˈ.

 

آیت الله محمدعلی گرامی قمی از اساتید برجسته حوزه علمیه قم نیز در پاسخ تاکید کرده است: ˈدر پاسخ سوالهای متعدد عرض کرده ایم که دریافت یارانه توسط افراد غیر نیازمند جایز نمی باشد و موجب ضمان استˈ.

 

آیت الله سید محمدجواد علوی بروجردی از دیگر اساتید برجسته حوزه علمیه قم نیز پاسخ داده است: ˈدر شرایط حاضر گرفتن یارانه از سوی کسانی که نیاز به آن ندارند جایز نیست.ˈ

 

تعدادی دیگر از مراجع تقلید نیز برای چندمین بار در پاسخ به استفتاء مربوط به دریافت یارانه، بر ضرورت انصراف افراد متمکن از دریافت آن تاکید کرده اند.

 

آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی از دیگر مراجع تقلید به تازگی در پاسخ به یک استفتاء دیگر تاکید کرده است: ˈدریافت آن برای غیر مستمند و برای مستمندان هم باید با اجازه مجتهد جامع الشرائط باشد و الله العالم.ˈ

 

آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از اساتید برجسته حوزه علمیه قم نیز در پاسخ به این سوال گفته است: ˈچون دولت شرط کرده که افراد نیازمند می توانند این یارانه را دریافت نمایند و لذا افرادی که نیازمند نیستند جایز نیست دریافت نمایندˈ.

 

پیش از این نیز بسیاری از مراجع و علمای برجسته در حوزه علمیه قم بر ضرورت دریافت یارانه تنها از سوی افراد نیازمند تاکید کرده بودند.

آیت الله ˈناصر مکارم شیرازیˈ از مراجع تقلید چهارشنبه این هفته در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، با اشاره به این که مسائل مربوط به پرداخت یارانه ها، گویا مبحث انرژی ‏هسته ای را هم تحت تاثیر قرار داده است گفت: این مساله در دولت سابق شتاب زده اجرا شد و تمام مردم ‏کشور یارانه را دریافت کردند در حالیکه برخی از مردم در روز درآمد میلیونی دارند.‏

وی افزود: کشور نیازهای مختلفی دارد و یارانه، مال الخراج ‏نیست که متعلق به همه باشد، کدام مصلحت ایجاب کرده که 77 میلیون نفر زیر پوشش دریافت یارانه ‏بروند؟

این مرجع تقلید گفت: چرا از ابتدا به همه یارانه دادید که حال به مشکل ‏برخورد کنید، از ابتدا هم پول در نظر گرفته شده از محل افزایش قیمت ها برای این منظور جوابگو ‏نبود به همین منظور از بودجه عمرانی برداشت کردند و به واقع از بانک مرکزی قرض گرفته شد که قرض از بانک مرکزی نیز بسیار خطرناک است و این ‏مسائل باید اصلاح شود و دولت محترم فعلی هم می خواهد اصلاح کند زیرا معضل اجتماعی مهمی در ‏پرداخت یارانه مساوی به همه به وجود آمده است.‏

آیت الله مکارم شیرازی وی با تاکید بر اینکه نیازمندان باید یارانه دریافت کنند، افزود: پول باید به اندازه کافی برای پرداخت یارانه ‏باشد به همین منظور برنامه ریزی شده تا برخی انصراف دهند هر چند این کار هم مشکلاتی دارد، .مثلا بیان می کنند افرادی که درآمدشان 2میلیون است ولی دو برابر قسط می دهد، که باید در این زمینه ها نیز برنامه ریزی درست صورت گیرد.

‏ آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: اگر مشکل پرداخت یارانه حل نشود مصیبتی به طور دائمی برای ‏کشور به وجود می آورد.

این مرجع تقلید روز دوشنبه این هفته نیز در پاسخ به یک استفتاء تاکید کرده بود: اینکه بعضی می گویند اموال بیت المال مربوط به همه اقشار است و امیر مؤمنان علی علیه السلام به طور مساوی بیت المال را تقسیم می نموده تعبیری اشتباه است، زیرا اموالی که وارد بیت المال می شد دو بخش بود، برخی مربوط به اراضی خراجیه بوده که به طور مساوی تقسیم می شد، بخش دیگری از قبیل زکات، خمس و انفال بوده است که طبق صریح قرآن مصارف معین دارد و در غیر آن مصرف نمی شده است و با توجه به اینکه امروزه اموال خراجیه وجود ندارد مساله مساوات مطرح نیست.

وی اضافه کرد: بنابراین برادران و خواهران عزیز که از یارانه بی نیاز هستند اقدام به گرفتن یارانه نکنند و زندگی خود را با اموال مشکوک آلوده نسازند، انشاء الله خداوند برکاتش را از محل دیگر نصیب آنها خواهد نمود و اضافه بر این انصراف آنها کمکی است به اقشار نیازمند و برکات کمک به آنها را نیز شامل خواهد شد.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: انشاء الله دولت محترم به عهد خود وفا می کند و بخش مهمی از آن را صرف هزینه درمانی و بهداشتی برای عموم مردم کشور خواهد شد.

 

** آیت الله نوری همدانی: یارانه در راه اشتغال زایی و تولیدات مصرف گردد

 

آیت الله ˈحسین نوری همدانیˈ یکی دیگر از مراجع تقلید نیز امروز در درس خارج فقه خود گفت :پرداخت یارانه صدقه نیست، بلکه بیت المال است که باید با نظر ولی فقیه به نیازمندان تقسیم شود و در راه اشتغال زایی و تولیدات مصرف گردد.

وی افزود: یارانه از بیت المال حساب می شود، لذا برای همه ملت بوده و باید به درستی مدیریت شود.

این مرجع نیز روز دوشنبه در پاسخ به یک استفتاء، نظر خود را در خصوص دریافت یارانه توسط افرادی که دارای تمکن مالی هستند را اعلام کرد.

وی تاکید کرد: این قبیل اموال که در تحت اختیار دولت محترم قرار دارد بیت المال است ، لازم است که مسوولان محترم حکومت اسلامی بیت المال را در راه تامین احتیاجات ملت مصرف کنند.

آیت الله نوری همدانی ادامه داده است: البته احتیاجات باید دسته بندی شود و اولویت بندی ها بر اساس اهمیت مورد توجه کامل قرار بگیرد و با توفیق خداوند مصروف شود و از این راه خدمت رسانی ها انجام بگیرد ،بنابراین چون معیار و ملاک صرف بیت المال در راه تامین نیازمندیها است لذا کسانی که احتیاج ندارند نباید بگیرند.

 

*آیت الله جعفر سبحانی: کسانی که به مقدار خود درآمد دارند شرایط دریافت یارانه را ندارند

یکی دیگر از مراجع تقلید نیز در پاسخ به استفتایی مشابه درباره دریافت یارانه نقدی، تصریح کرد: اصولا وجوه یارانه بیت المال است و بیت المال متعلق به کسانی است که استحقاق آن را داشته باشند.

آیت الله ˈجعفر سبحانیˈ ادامه داد: فقرا و کسانی که درآمدشان کم است، مسلما برای آنها گرفتن یارانه حلال است، اما کسانی که به مقدار شأن خود درآمد دارند، شرایط دریافت یارانه را ندارند و گرفتن یارانه برای اینها جایز نیست.

وی افزود: فکر می کنم بیش از نیمی از مردم غیر از طبقه کارگر در روستاها، به اندازه ای که شأن آنها است، تمکن دارند و به یارانه نیاز ندارند، لذا باید احتیاط کنند و به مقداری که لازم است، بگیرند و آنهایی که لازم نیست به دیگران واگذار کنند.

 

*آیت الله صافی گلپایگانی: یارانه گرفتن برای کسانی که فقیر شرعی نیستند اشکال دارد

به گزارش ایرنا، جمعی از مقلدان در استفتایی از آیت الله ˈلطف الله صافی گلپایگانیˈ پرسیده اند : با توجه به تاکید دولت برای انصراف مردم از دریافت یارانه ، آیا دریافت یارانه نقدی برای کسانی که دارای تمکن مالی بوده و نیازمند به استفاده از این مبلغ نیستند، جایز است؟

آیت الله صافی گلپایگانی در پاسخ به استفتاء آورده است: یارانه نقدی اگر از بیت المال باشد، گرفتن آن برای اشخاصی که فقیر شرعی نیستند اشکال دارد و برای اشخاصی که فقیر هستند با اجازه مجتهد جامع الشرایط اشکال ندارد.

 

علاوه بر مراجع عظام تقلید، شماری از دیگر علمای برجسته حوزه نیز، اجرای این رویکرد و خودداری متمکنین از دریافت یارانه را ضروری اعلام کردند.

 

در متن این استفتاء های جداگانه که در اختیار ایرنا قرار گرفته است، آمده است: ˈهمانگونه که مطلع می باشید دولت جمهوری اسلامی اعلام نموده که بدلیل محدودیت بودجه عمومی کشور، در زمینه پرداخت یارانه نقدی به عموم مردم و رسیدگی بیشتر به اقشار کم درآمد جامعه با مشکلاتی مواجه است و ادامه این مسیر به کاهش بودجه های زیربنایی و افت حمایت از اقشار کم درآمد جامعه منجر خواهد شد، مستدعی است نظر مبارک شرعی خود را در رابطه با دریافت یارانه از سوی کسانی که نیاز به آن ندارند اعلام فرماییدˈ.

 

آیت الله ˈسید محمد علی علوی گرگانیˈ به این استفتا اینگونه پاسخ داده است: ˈکسانی که نیاز به دریافت یارانه ندارند شرعا جایز نیست که دریافت نمایندˈ.

 

آیت الله ˈیدالله دوزدوزانیˈ نیز در پاسخ این استفتا بیان داشته است: ˈسزاوار است افرادی که نیازمند به کمک نیستند از دریافت یارانه خودداری فرمایند تا به نیازمندان برسدˈ.

 

آیت الله ˈعباس محفوظیˈ نیز در پاسخ این استفتا بیان داشته است: ˈطبق مقررات عمل شودˈ.

 

آیت الله ˈرضا استادیˈ نیز در پاسخ به این استفتاء آورده است: ˈ در شرائط کنونی و با توجه به آنچه از طرف دولت اعلام شده، کسانی که نیاز به یارانه ندارند نباید بگیرند، و اگر از طبقه متوسط هستند (نه ثروتمند و پردرآمد) باز برای کمک به ضعفا و مستمندان بهتر است از گرفتن آن صرف نظر کنندˈ.

در ادامه این پاسخ آمده است: ˈ همه کسانی که از گرفتن یارانه داوطلبانه خودداری می کنند می توانند با قصد قربت و قصد کمک به دولت و نیز مستمندان این عمل را از عبادات خود حساب کنند و از ثواب الهی بهره مند شوند و مصداق عامل به آیه شریفه «تعاونوا علی البر و التقوی» شوندˈ.

ثبت نام دریافت یارانه نقدی در فاز دوم هدفمندی یارانه ها از فردا (چهارشنبه) 20 فروردین ماه با مراجعه به سامانه رفاهی آغاز شد و تا 31 فروردین ماه ادامه خواهد یافت.

نظرات بینندگان