arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۵۹۱۲
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۱ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۳

تعیین قیمت شیر خام تا پایان فروردین

دبیر انجمن صنایع لبنی از خرید 6.5 میلیون تن شیر خام از دامداران در سال جاری خبر داد و گفت: تعیین قیمت انواع لبنیات مشروط به تعیین قیمت شیر خام در سال 93 است که تا پایان فروردین اعلام می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


دبیر انجمن صنایع لبنی از خرید 6.5 میلیون تن شیر خام از دامداران در سال جاری خبر داد و گفت: تعیین قیمت انواع لبنیات مشروط به تعیین قیمت شیر خام در سال 93 است که تا پایان فروردین اعلام می‌شود.

رضا باکری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بر اساس میزان تولید شیر خام و میزان خرید هر ساله این محصول از دامداران از سوی واحدهای لبنی به نظر می‌رسد امسال حدود 6.5 میلیون تن شیر خام از دامداران خریداری شود.

وی با بیان این‌که تولید شیر در واحدهای دامپروری از سال 92 روند رو به رشد مناسبی داشته است، افزود: قیمت شیر خام و لبنیات بستگی به نوع سیاست‌گذاری برای این محصول از سوی مسوولان دارد و منتظر هستیم مشخص شود آیا امسال هم دولت یارانه‌ای به شیر خام اختصاص می‌دهد یا این‌که قرار است قیمت این محصول به صورت آزاد تعیین شوند.

احتمال افزایش حدود 15 درصدی قیمت لبنیات

دبیر انجمن صنایع لبنی ادامه داد: اگر یارانه‌ای به شیر خام اختصاص پیدا نکند باید دید تغییر نرخ ارز در بودجه سال 93 چه تاثیری بر قیمت نهاده‌ها می‌گذارد و اثربخشی اجرای فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها بر هزینه‌های تولید دامداران چقدر خواهد بود.

باکری اظهار کرد: اگر یارانه‌ای به بخش صنایع لبنی یا دامداران داده نشود احتمال افزایش حدود 15 درصدی هزینه‌های تمام شده در صنایع لبنی وجود دارد. از سوی دیگر از دامداران درخواست کردیم در صورت اختصاص نیافتن یارانه‌ به آن‌ها، میزان احتمالی هزینه‌های افزایش یافته تولید خود را محاسبه و اعلام کنند تا بتوانیم در تعیین قیمت مناسب برای شیر خام آن را در نظر بگیریم.

درخواست از وزیر کشاورزی برای تعیین قیمت شیر خام

وی تاکید کرد: تعیین سیاست‌ها و قیمت برای خرید شیر خام که اثرگذاری مستقیمی در قیمت لبنیات دارد در اختیار دولت و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی است که از وزیر جهاد کشاورزی درخواست کردیم قیمت شیر خام را هر چه سریع‌تر محاسبه و اعلام کند.
نظرات بینندگان