arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۶۰۳۰
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۰۸ - ۲۳ فروردين ۱۳۹۳

قصاص تاوان چشم عروس مطلقه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
مردي كه متهم است براي وادار كردن عروس سابقش براي ازدواج دوباره با پسرش روي او اسيد پاشيده و بينايي‌اش را گرفته است با راي دادگاه به قصاص چشم محكوم شد. صدور اين راي در حالي است كه متهم ادعا مي‌كند اين كار را در حالت بيهوشي انجام داده است.

وقوع حادثه
اين حادثه شهريور ماه سال 89 در اصفهان رخ داد و مردي به نام حسين، مقدار زيادي اسيد روي صورت معصومه، عروس سابقش پاشيد و او را از هر دو چشم نابينا كرد. در جريان تحقيقات انجام شده معلوم شد معصومه و شوهرش مدتي بود از يكديگر جدا شده بودند و پدرشوهر معصومه براي از سر گرفتن زندگي مشترك با پسرش به وي اصرار مي‌كرد اما وقتي او اين پيشنهاد را قبول نكرد متهم درصدد انتقامجويي برآمده و روي وي اسيد پاشيد.

معصومه در توضيح اين حادثه به پليس گفت: به دليل اختلافاتي كه با شوهرم داشتم از او جدا شدم تا زندگي آرامي داشته باشم. دادگاه به خاطر سن پسرم او را در اختيار من قرار داد و هر وقت شوهرم و خانواده‌اش دوست داشتند پسرم را مي‌ديدند. پدرشوهرم مي‌گفت علاقه زيادي به پسرم دارد به همين دليل او را به گردش مي‌برد.

او چند مرتبه وقتي براي بردن پسرم آمده بود با من صحبت كرد و خواست دوباره با شوهرم زندگي كنم اما من پيشنهادش را قبول نكردم. روز حادثه او وقتي طبق معمول براي بردن آرين آمد از من خواست همراهش بروم. من هم قبول كردم و رفتم. او باز هم خواسته‌اش را تكرار كرد و گفت پسرش دچار مشكلات زيادي شده است و بهتر است من دوباره با شوهر سابقم زندگي كنم اما من باز هم مخالفت كردم تا اينكه وقتي جلوي در خانه رسيديم او گفت آرين را به خانه ببرم و برگردم. چون برايش هديه خريده است. من هم اين كار را كردم. او گفت چشمانت را ببند تا هديه‌ات را نشان دهم. وقتي چشمانم را بستم ناگهان صورتم سوخت و ديگر هيچ چيز نديدم. به دنبال وقوع اين حادثه عامل اين اسيدپاشي بازداشت شد. اما مدتي بعد با قيد وثيقه آزاد شد. اين در حالي بود كه اسيد هر دو چشم معصومه را نابينا كرد و آسيب‌هاي زيادي را به اعضاي بدن وي وارد كرد. در چنين شرايطي پرونده اين جنايت براي رسيدگي به دادگاه كيفري استان اصفهان فرستاده شد.

محاكمه
در جلسه محاكمه كه روز 5 اسفند ماه سال گذشته در شعبه 17 دادگاه كيفري برگزار شد معصومه شكايتش را مطرح كرد و خواستار قصاص چشم و دريافت ديه در ازاي اعضاي آسيب‌ديده‌اش شد. او گفت: سه سال از روزي كه اين بلا بر سرم آمد مي‌گذرد و در اين مدت جز درد و رنج چيزي نصيبم نشده است. به همين دليل پدرشوهرم بايد مجازات شود تا بداند در اين مدت من چه زجري كشيده‌ام.

معصومه ادامه داد: هر چند با قصاص چشم پدرشوهر سابقم من دوباره بينا نمي‌شوم اما اجراي اين حكم مي‌تواند بازدارنده باشد و ديگر كسي به فكر اسيدپاشي نيفتد. در ادامه اين جلسه حسين در جايگاه ايستاد تا به دفاع از خود بپردازد. او گفت: من قصدي براي صدمه زدن به معصومه نداشتم و مي‌خواستم اسيد را داخل جوي آب بريزم اما نمي‌دانم چطور شد اسيد روي معصومه ريخت و اين حادثه رخ

داد. من علاقه زيادي به عروسم داشتم و مي‌خواستم كاري كنم او دوباره با پسرم زندگي كند اما او زير بار نمي‌رفت. من حاضر بودم براي او هر كاري انجام بدهم اما فايده‌يي نداشت و معصومه مي‌گفت برنمي‌گردد. در پايان اين جلسه قضات دادگاه وارد شور شدند تا درباره اين پرونده تصميم‌گيري كنند.

چشم در برابر چشم
با گذشت بيش از 45 روز از جلسه محاكمه، سرانجام راي دادگاه صادر شد. بر اساس اين حكم متهم درخصوص پاشيدن اسيد به چشمان معصومه كه موجب نابينا شدن وي شده است به قصاص چشم و در خصوص آسيب زدن به ساير اعضاي بدن معصومه به پرداخت ديه محكوم شد. عبدالصمد خرمشاهي، وكيل مدافع معصومه در اين خصوص به اعتماد گفت: اين حكم هنوز قطعي نشده و طرفين پرونده مي‌توانند به آن اعتراض كنند. وي ادامه داد: محتويات پرونده و نحوه اسيدپاشي كه متهم در آن معصومه را فريب داده و دادن هديه را بهانه كرده است بيانگر اين است كه او اين كار را انجام داده و از قبل براي اين كار نقشه كشيده است. بنابر اين سوءنيت او محرز است. بنابراين اميدوارم عدالت اجرا شود.

نظرات بینندگان