arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۶۰۶۶
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۰ - ۲۳ فروردين ۱۳۹۳

قسط پنجم دارایی‌های مسدود شده ایران آزاد می شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: قسط پنجم از دارایی‌های مسدود شده ایران هفته جاری آزاد می‌شود و با فراهم شدن مجوزهای لازم برای امکان تعمیر موتور هواپیماها، بزودی این موتورها به مراکز اصلی تعمیراتی در اروپا ارسال خواهد شد.

به نوشته آرمان، حمید بعیدی‌نژاد تصریح کرد: سازوکار ایجاد نظام پرداخت شهریه‌های دانشجویی دانشجویان خارج از کشور نیز مورد بحث قرار گرفت و تصمیم گرفته شد اجرای این سازوکارها در دور بعدی مشورت‌ها نهایی شود.

عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای اظهار کرد: همچنین مقرر شد سازو کار پرداخت هزینه‌های درمانی بیماران خارج از کشور در دور بعدی مشورت‌ها نهایی شود. کمیسیون مشترک نظارت بر اجرای توافق ژنو با حضور تمام اعضا از کشورهای ١+5 و جمهوری اسلامی ایران از روز 20 فروردین به مدت دو روز در شهر وین پایتخت اتریش برگزار شد و اجرای تمام مفاد توافق ژنو مورد بررسی قرار گرفت.

بعیدی نژاد گفت: طرف مقابل در این جلسات از تلاش‌های کشورمان برای اجرای اقدامات هسته‌ای و همکاری کشورمان با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تشکر و بر ادامه این روند تاکید کرد.

رئیس دبیرخانه اجرای توافق ژنو، تصریح کرد: در مباحث اجرای اقدامات تفاهم ژنو نمایندگان سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مرتبط متشکل از بانک مرکزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه و شهرسازی هیات جمهوری اسلامی ایران را همراهی می‌کردند.

ریاست هیات ایرانی را بعیدی‌نژاد و ریاست هیات ١+5 را استفان کلمنت دستیار ویژه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برعهده دارد. در پی روی کار آمدن دولت حسن روحانی در 24 خرداد ماه 92 و تغییر رویکرد دستگاه سیاست خارجی و سپردن سکان به دست «محمدجواد ظریف» دیپلمات کهنه کار، کلید پایان دادن به سال‌ها مناقشه و مذاکره با گروه 1+5 بر سر برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران زده شد و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان متشکل از دیپلمات‌های کهنه‌کار به ریاست وزیر امور خارجه توانست پس از سه دور مذاکره در شهر ژنو سوئیس در سوم آذر ماه 1392 به توافقی اولیه با عنوان «برنامه اقدام مشترک» معروف به «توافق ژنو» دست یابد؛ توافقی که از 30 دی ماه اجرایی شده است. براساس این توافق، ایران و 1+5 تعهداتی را پذیرفته‌اندکه از جمله تعهدات طرف مقابل آزاد کردن 2/4میلیارد دلار از دارایی‌های محدود شده ایران ناشی از درآمدهای نفتی است که طی جدول زمانبندی در هشت قسط آزاد خواهد شد که به گفته بعیدی‌نژاد، تاکنون چهار قسط آن آزاد شده است.

زمان واریز قسط پنجم

قسط پنجم مبلغ 450 میلیون دلار قرار است روز 26آوریل (26فروردین ماه جاری) آزاد شود. براساس توافق ژنو لغو برخی تحریم‌ها از جمله صدور گواهی عرضه و نصب قطعات یدکی برای ایمنی پرواز هواپیماهای غیرنظامی ایران و خدمات مرتبط صدور گواهی بازرسی‌های مرتبط با ایمنی و تعمیرات در ایران و همپنین خدمات مرتبط از جمله تعهدات گروه 1+5 است.

برهمین اساس، وزارت دارایی آمریکا به شرکت بوئینگ که بزرگترین شرکت هواپیماسازی جهان است، اجازه داده قطعات مشخصی از محصولات خود را که مصارف بازرگانی و تجاری دارد، به ایران بفروشد. سخنگوی کارخانه بوئینگ گفته است این مجوز اخیرا به این ابرشرکت آمریکایی داده شده و اکنون بوئینگ درصدد است با طرف ایرانی تماس برقرار کند و از نیازمندی‌های آنها مطلع شود.

سخنگوی شرکت جنرال الکتریک نیز که بزرگترین قطعه ساز هواپیما در جهان است، اعلام کرد: این شرکت هم اجازه یافته تعدادی از موتورهای هواپیماهای فروخته شده به ایران را بازدید و تعمیر کند. تحریم‌های آمریکا طی سالیان گذشته اجازه نوسازی و ترمیم ناوگان هواپیماهای مسافربری را به ایران نداده است. این نخستین رابطه تجاری میان جنرال الکتریک، بوئینگ و ایران پس از سال 1979 است. از سال 1369 (1990) تاکنون بیش از 200 سانحه هوایی در ایران روی داده که طی آن 2هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

نظرات بینندگان