arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۶۱۳۴
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۴ - ۲۳ فروردين ۱۳۹۳

ورود الهام به جاده مشایی!

غلامحسین الهام پس از یک دوره غیرعلنی بودن چندیست که در مراسم‌های مختلف حضور دارد و اظهاراتی می‌کند که قابل تامل است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
آرمان: غلامحسین الهام پس از یک دوره غیرعلنی بودن چندیست که در مراسم‌های مختلف حضور دارد و اظهاراتی می‌کند که قابل تامل است.

 این رویکرد در مردان نزدیک به احمدی‌نژاد چندان غریب نیست چنان‌که با نگاهی به لیست آن کابینه به اسامی افرادی مانند رحیمی، بقایی و در صدر آنها به مشایی می‌رسیم؛ مردی که وقتی خود می‌خواست یا از او خواسته می‌شد تا سکوت پیشه کند، مطبوعات از نام او خالی نمی‌شد و به عبارتی همیشه در اذهان بود چنان‌که هنوز هم که دولت به پایان رسیده و نشانی از رئیس دفتر احمدی‌نژاد نیست اما خاطراتش نقل محافل سیاسی است.

 به نظر می‌رسد غلامحسین الهام هم شاید در نظر داشته باشد که در مسیر مشایی گام بردارد اما اگر اسفندیار کابینه دهم اقدامی انجام می‌داد احتمال داشت با توجه به اینکه عضوی از دولت است به هدفی برسد اما اکنون غلامحسین الهام در این مسیر به دنبال چه مقصدی است؟ البته او این مسیر را به تازگی آغاز نکرده و در اذهان هست که د ر روزهای پایانی عمر دولت دهم از خلأ مشایی در کنار رئیس‌جمهور بهره برد و در بسیاری بازدیدها و مراسم‌های رسمی رئیس‌جمهور وقت را همراهی می‌کرد. اشتراکی هم با مشایی داشت و آن هم لبخندهایش به نگاه‌های متعجب بود.

الهام کجاست؟

اکنون می‌گویند الهام سمتی ندارد و در منزل به استراحت مشغول است اما کمتر کسی می‌تواند این موضوع را بپذیرد و ارتباط او با احمدی‌نژاد را کمرنگ شده بداند. مگر جا نداشتن الهام در کابینه احمدی‌نژاد از اذهان پاک شده است و اینکه او به جبهه اخراجی‌های دولت (جبهه پایداری) پیوست اما حضورش چندان دوام نداشت و بار دیگر به چشمه بازگشت تا ارادت و همراهی خود را به احمدی‌نژاد ثابت کند. اگر الهام در آن روز به احمدی‌نژاد بازگشت پس ساده‌انگاری است که تصور شود او اکنون هیچ رابطه‌ای با رئیس‌جمهور دهم ندارد؛ محمود احمدی‌نژادی که برخی از برنامه او برای گنجاندن یارانش در مجلس دهم سخن می‌گویند به‌طور قطع به همراهی امثال الهام اذعان دارند که وفاداری خود را همانند مشایی به اثبات رسانده است.

پس یک احتمال به مجلس دهم و آماده‌سازی نیروهای حامی احمدی‌نژاد برای ورود به این مجلس برمی‌گردد و مورد دیگر می‌تواند به اندیشه‌ای بزرگ‌تر یعنی انتخابات ریاست جمهوری سال 96 بازگردد. به هر حال حامیان احمدی‌نژاد در فضای مجازی از چندی قبل تبلیغات برای ریاست جمهوری مجدد او را آغاز کرده‌اند و به هر حال در این مسیر نیاز به یک لیدر دارند که الهام در دولت قبل نشان داد این توانایی راهبری در فضای مجازی را دارد همانطور که مشایی داشت و دارد.

انتقادات الهام به دولت یازدهم

یک گمانه درباره لیدری فضای مجازی از سوی الهام به آنجا باز می‌گردد که اظهارات او در شیراز مشابه همان رویکردی است که سایت‌های حامی احمدی‌نژاد دارند یعنی نقد و ناتوان جلوه دادن دولت دکتر روحانی. سخنگوی دولت احمدی‌نژاد گفت: احمدی‌نژاد مسئول اجرایی کردن خواسته‌های ملت و مطالبات رهبری بود.

غلامحسین الهام در مراسم روز ملی انرژی هسته‌ای در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد: احمدی‌نژاد اعتقاد داشت که در برابر حرکت‌های بزرگ علمی که اقتدار نظام را به جهانیان ثابت می‌کند کاغذ پاره‌های تحریم‌ها ارزشی ندارد. وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه کسانی‌که قبل از انتخابات مشکلات کشور را بی‌تدبیری عنوان می‌کردند پس از انتخابات دلیل مشکلات را تحریم‌ها دانستند، افزود: ما توانستیم از فضای تحریم‌ها عبور کنیم اما دولت جدید با موضع ضعف به آمریکا رفت و سخن گفت.

الهام افزود: در حالی که همه می‌دانند آمریکا هر زمان که حس کند کشوری در مقابل او ضعیف است فشار‌های خود را بیشتر می‌کند. وی با بیان اینکه مذاکرات باعث توقف همه پیشرفت‌ها شد تاکید کرد: مذاکرات پس از اعلام ضعف دولت جدید در آمریکا شروع شد و طرف مقابل نیز تحریم‌ها را تعطیل نکرد. سخنگوی دولت دهم تصریح کرد: آنها تحریم‌ها را تعلیق کردند البته بخش اندکی از تحریم‌ها را که مربوط به موضوع هسته‌ای بود و نفت را در مقابل غذا آزاد کردند مثل کشور عراق.

الهام یادآور شد: با صدای فراوان از تحریم خارج شدن بوئینگ را فریاد می‌زنند در حالی که آنها اجازه دادند که برای 18 فروند بوئینگی که قبل از انقلاب به ما داده بودند وسیله وارد کنیم. وی با اشاره به اینکه اگر توافقی وجود داشته باشد باید با تصویب مجلس باشد، گفت: طبق قانون هرگونه توافق باید با هماهنگی و تصویب مجلس باشد که این توافق دولت با اتحادیه اروپا چنین تصویبی را ندارد. سخنگوی دولت دهم با بیان اینکه در دولت قبل مقابل قدرت‌ها ایستادیم و استقلال خود را حفظ کردیم، ادامه داد: باید مراقب بود که منافع ملی کشور به خطر انداخته نشود در حالی که امروز شاهدیم خیلی از خط قرمزها شکسته شد که مهم‌ترین آنها از دست دادن استقلال علمی کشور است.

نظرات بینندگان