arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۶۲۳۵
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۰۹ - ۲۴ فروردين ۱۳۹۳

سبد کالا هم ثبت نام اینترنتی دارد/ جزئیاتی از توزیع اقلام خوراکی در اردیبهشت ماه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مقامات کارگری می گویند 6 میلیون کارگر فاقد شناسنامه کاری و به اصطلاح "زیرزمینی" به دلیل نبود بانک اطلاعاتی نتوانسته اند از توزیع سبدهای کالایی رایگان دولت در سال گذشته بهره مند شوند. حال، قرار است از طریق ایجاد سامانه ثبت نام، برای اولین بار این بانک اطلاعاتی کارگران تشکیل شود. در سال گذشته تنها کارگران و مشمولان قانون کار ثبت شده در آمارهای تامین اجتماعی توانسته اند بسته حمایتی دولت را دریافت کنند.

واگذاری بسته های کالایی رایگان به برخی گروه های اجتماعی؛ طرحی بود که در سال گذشته از سوی رئیس جمهور مطرح شد و توزیع آن نیز در دو مرحله تا پایان سال جاری ادامه داشت و در روزهای گذشته نیز تا پایان فروردین ماه 93 تمدید شده است.

در این قالب، دولت تلاش کرد در جهت حمایت از معیشت خانوارهای ایرانی حرکتی انجام دهد، اما اشکالات فراوان اجرای این طرح و نحوه شناسایی گروه های اصلی هدف؛ به صورت کلی برنامه دولت را تحت الشعاع خود قرار داد و باعث نارضایتی بسیاری از مردم شد.

این مسئله به ویژه در مرحله اول توزیع بسته های رایگان کالایی خودنمایی می کرد که در مرحله دوم توزیع با ورود برخی گروه های جدید به لیست مشمولان از جمله کارگران و مشمولان قانون کار، تا حدودی نارضایتی ها نسبت به طرح توزیع سبد کالای رایگان دولت کاهش یافت.

حالا در آستانه نام نویسی برای اجرای فازدوم هدفمندی یارانه ها و قرار گرفتن دوباره کشور در فضای یارانه ای؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته است دولت همچنان ادامه توزیع سبدهای رایگان کالایی را در دستور کار خود دارد.

علی ربیعی گفت: دولت تلاش می کند تا مشکلات گام اول اجرای طرح واگذاری بسته رایگان کالایی را برطرف نماید و به صورت کلی بسته های کالایی سال 93 به نحوی توزیع شود که مردم بتوانند آزادانه و به شکل کارتی خرید کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: یکی از اهداف مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها تامین امنیت غذایی است به نحوی که باید امنیت غذایی اقشار کم درآمد جامعه را تامین کنیم.

او با اشاره به اینکه تمام کارگرانی که اطلاعات بیمه ای داشته‌ اند در دو مرحله سال گذشته مشمول دریافت سبد کالا شده‌اند، گفت: تنها تعداد معدودی از کارگران که اطلاعات بیمه‌ ای آنها موجود نبود، متاسفانه از دریافت سبد کالا محروم شدند.

در عین حال، مقامات کارگری می گویند دولت در واگذاری بسته های کالایی رایگان سال گذشته به دلیل عدم دسترسی به بانک اطلاعاتی دقیق از وضعیت نیروی کار شاغل در کشور، تنها با استفاده از بانک بیمه شدگان تامین اجتماعی اقداماتی را سازماندهی کرد.

آنان معتقدند: احتمالا منظور وزیر کار از عدم دریافت بسته های کالایی از سوی معدودی از کارگران فقط مربوط به بیمه شده هایی است که نتوانسته اند بسته کالایی بگیرند اما کارگرانی که در کارگاه های فاقد شناسنامه کاری و یا به اصطلاح زیرزمینی فعالیت می کنند، تعداد معدودی نیستند و تا 6 میلیون نفر تخمین زده می شوند.

هادی ابوی با بیان اینکه در سال گذشته قرار بود همه کارگران از سبد کالا بهره مند شوند گفت: اما به دلیل عدم وجود بانک اطلاعاتی دقیق از تعداد کارگران، آمار روشنی از کسانی که موفق به دریافت بسته های رایگان دولتی شده اند وجود ندارد و از سوی دولت نیز در مورد کارگرانی که توانسته اند سبد کالا بگیرند، آماری ارائه نشده است.

عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران گفت: ما در سال گذشته در فروشگاه ها شاهد بودیم که اغلب کارگران توانسته اند در فازدوم واگذاری ها موفق به دریافت بسته های رایگان کالایی شوند.

ابوی با تاکید بر تمدید واگذاری سبدهای کالایی سال گذشته تا پایان فروردین ماه سال جاری گفت: طبق برنامه دولت، قرار است از اواخر اردیبهشت ماه سال جاری و همچنین بعد از تعیین تکلیف نام نویسی ها برای دریافت یارانه های نقدی؛ کار واگذاری دور جدید سبد کالا در کشور آغاز شود.

این مقام مسئول کارگری کشور ادامه داد: هم اکنون با خلاء آمار واقعی از جمعیت کارگری کشور مواجه هستیم و متاسفانه اطلاعات و آمار روشنی از تعداد کارگران شاغل بیمه شده و نشده نداریم اما از طریق موافقت اولیه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نظر است تا سامانه ای برای ثبت نام از کارگران از طریق همکاری معاونت روابط کار این وزارتخانه راه اندازی شود.

او گفت: قرار است با هدف تشکیل یک بانک اطلاعاتی از کارگران شاغل در کشور، کار ثبت نام کارگران شاغل بیمه شده، بیمه نشده، کارگران واحدهای زیرزمینی فاقد مجوز و شناسنامه کاری که در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند شناسایی و ثبت نام شوند.

به گفته ابوی، ایجاد این بانک می تواند کمک کند تا در مواقعی مانند توزیع بسته های کالایی رایگان دولت بتواند به راحتی به آمار کارگران دسترسی داشته باشد و دیگر آن مسائل فاز اول واگذاری ها در سال گذشته که باعث حذف گسترده کارگران و مشمولان قانون کار از دریافت سبد کالا شده بود، اتفاق نیافتد.

سخنگوی کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران گفت: همچنین قرار است کار ایجاد سامانه شناسایی و ثبت نام از کارگران کشور به تشکل های کارگری سپرده شود که البته همراهی و حمایت وزارت کار نیز خواهد بود.

این مقام مسئول کارگری کشور گفت: در حال حاضر تعداد کارگران زیرزمینی و فاقد شناسنامه کاری کشور 6 میلیون نفر تخمین زده می شود اما هیچ یک از این افراد نتوانسته اند در مرحله اول و دوم توزیع سبد کالا در سال گذشته، از کمک دولتی بهره مند شوند و تنها کارگران دارای لست بیمه که از سوی تامین اجتماعی ارائه شده بود توانستند سبد کالایی دریافت کنند.

او گفت: متاسفانه بسیاری از کارگران در بخش هایی مانند حمل و نقل و کوره پزخانه ها هستند که به دلیل فقدان شناسنامه کاری نتوانسته اند از سبد کالا بهره مند شوند. در هر حال، قرار است از طریق وزارت کار برخی هماهنگی ها با دستگاه ها و وزارتخانه ها برای همکاری در ایجاد سامانه ثبت نام از کارگران انجام شود.

منبع: مهر
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۳
غیر قابل انتشار: ۲
hassan
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
0
0
یعنی باز باید بریم تو صف سبد کالا...
پشیمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
0
0
این هم اشتباه بعدی دولت واقعا چه اشتباه کردم به روحانی رای دادم باید به رضایی رای می دادم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
0
0
در حال حاضر تعداد کارگران زیرزمینی و فاقد شناسنامه کاری کشور 6 میلیون نفر تخمین زده می شود
یعنی من موندم این همه سال اینها چگونه مملکت داری می کردن والا :))
اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
0
0
شما به کمیته امدادی ها سبد کالا ندادید از جمله مادربزرگم که تحت پوشش کمیته امداد بود و سبد کالا بهش تعلق نگرفت . من خیلی از همین اقشار را سراغ دارم سبد کالا نگرفته اند ولی در عوض به کسانی که حقوق ها ملیونی دارند سبد کالا داده اند. به خدا قسم میخورم که این حرف ها را دروغ نمی گویم . من به روحانی رای دادم چون شعار اعتدال میداد . اعتدال یعنی هر چیز در جای خود قرار گرفتن ولی اکنون شاهد عکس این قضیه هستیم .
کاوه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
0
0
به مادر نیازمند من سبد کالا تعلق نگرفت. از طریق وب سایت مربوطه هم اعتراض کردم. زنی که حدود چهل سال است که شوهرش یعنی پدرم او را ترک کرده و همسر دیگری گرفته است و هیچ تعهد مادی هم نسبت به مادرم ندارد و کمکی به او نمی کند و این زن شرافتمند بدون اینکه طلاق بگیرد به خاطر ابرو داری؛ راه دادگاه و شکایت از پدرم را هم پیش نگرفته است، سر خانه زندگیش نشسته و روزگار می گذراند. البته چشم من کور، تا آخرین قطره خونم مادرم را حمایت می کنم اما ملاحظه کنید این مسائل چقدر آدم را از روش کار این اقایان منزجر و نسبت به آن ها بی اعتماد می کند. یعنی سبد را بالا کشیدند و کک شان هم نگزید و توضیحی هم ندادند. به همین دلایل است که مردم بی اعتقاد و بی اعتماد می شوند. گور پدر سبد اما به چه دلیلی چنین کمکی از یک زن نیازمند مضایقه می شود؟
mmm
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
0
0
این جانب بیمه شده تامین اجتماعی هستم که متاسفانه سبد کالا به بنده تعلق نگرفته است
آیا وقتی اطلاعات کافی و دقیق نیست باید اینگونه عمل کرد ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
1
0
خیلی ها که نیازمند بودند متاسفانه نگرفتند و خیلی از ثروتمندان گرفتند که این مسئله سئوالات زیادی برای مردم ایجاد کرد دولت باید در اولین فرصت بدون عجله با جمع آوری اطلاعات مردم(نیازمندان) این مسئله را جبران کند.
نیازمندانی وجود دارند که تحت پوشش هیچ بیمه و نهاد حمایتی نیستند که بزرگترین مشکل دولت شناسایی این افراد است.
نوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
0
0
چرا به من کارگر سبد کالا نمیدهند
ف
|
United Arab Emirates
|
۰۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۴
0
0
همیشه دستتان را بسوی خدادراز کنید نه بنده خدا
نظرات بینندگان