arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۶۲۷۰
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۴ - ۲۴ فروردين ۱۳۹۳

کودکان را با عروس دریایی پوشک کنید!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ماده جاذب تولید شده از عروس‌های دریایی مرده می‌تواند برای تولید دستمال کاغذی یا پوشک مورد استفاده قرار بگیرد.

به گزارش ایسنا، جمعیت عروس دریایی بدلیل تغییر دما و افزایش سطوح اسیدی اقیانوس‌ها رو به افزایش است؛ اما اشباع این موجودات لزج در سواحل، در عملکرد نیروگاه‌های هسته‌ای و امنیت شناگران اختلال ایجاد می‌کند.

محققان برای حل مشکل افزایش چشمگیر جمعیت این موجود روش جدیدی ابداع کرده‌اند که شامل تولید ماده جاذب Hydromash از لاشه عروس دریایی مرده است.

این ماده خشک، انعطاف‌پذیر و قوی از قدرت جذب بسیار بالاتری نسبت به حوله‌های کاغذی برخوردار بوده و می‌تواند برای تولید دستمال، پوشک و اسفنج‌های پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

ماده جاذب Hydromash قادر به جذب آب تا چند برابر وزن خود بوده و برخلاف پلیمرهای مورد استفاده در پوشک، زیست‌ تخریب‌پذیر بوده و ظرف یک ماه تجزیه می‌شود.

خاصیت جاذب بودن این ماده ناشی از ساختار بدن عروس دریایی است؛ این موجود دریایی متشکل از 90 درصد آب است و بدن از ماده ای شکل گرفته است که جذب حجم بالای مایعات را بدون از هم پاشیدن یا حل شدن امکانپذیر می‌کند.

به گفته محققان، میزان مصرف پوشک در سال نخست زندگی یک نوزاد حدود 70 کیلوگرم است که اغلب از مواد مصنوعی و زیست تخریب‌ناپذیر تولید شده‌اند، اما تولید پوشک با این ماده تجزیه‌پذیر علاوه بر حل مشکل جمعیت فزاینده عروس‌های دریایی، به حفظ محیط زیست نیز کمک می‌کند.
نظرات بینندگان