arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۶۴۱۶
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۰۷ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۳

54 درصد مالزیایی ها: دولت در مورد پرواز ام.اچ 370 پنهان کاری کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 یک نظرسنجی در مالزی نشان می دهد بیش از 50 درصد مردم این کشور معتقدند دولت در مورد پرواز ام.اچ 370 پنهان کاری کرده و اطلاعات را در اختیار افکار عمومی قرار نمی دهد.
 

به گزارش ایرنا، براساس نظرسنجی مرکز مستقل مرداکا در مالزی که روز دوشنبه منتشر شد، 54 درصد از یکهزار و 29 پاسخ دهنده در این نظرسنجی اعلام کردند پوتراجایا در مورد انتشار اطلاعات در خصوص پرواز بوئینگ 200-777 که 17 اسفند در مسیر کوالالامپور به پکن با 239 مسافر و خدمه پرواز ناپدید شد شفاف عمل نکرده است.

54 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی در پاسخ به این سوال که آیا آنها فکر می کنند پوتراجایا در خصوص پرواز ام.اچ 370 راستگو بوده است و یا پنهان کاری کرده است تاکید کردند دولت پنهان کاری کرده و 26 درصد اعتقاد داشتند دولت اطلاعات درست ارایه داده در حالی که 20 درصد در این مورد مطمئن نبودند.

خطوط هوایی مالزی از سوی خانواده مسافران بویژه وابستگان 153 مسافر چینی هواپیمای بوئینک ناپدیدشده 200-777 ای.آر در موارد متعدد متهم به عدم ارایه اطلاعات شفاف شده است.

براساس این نظرسنجی به نظر می رسد با گذشت هفته ها از ناپدید شدن این پرواز و جستجو در جنوب اقیانوس هند برای یافتن اثری از آن، مالزیایی ها تمایل دارند باور کنند که پوتراجایا تمایل به ارایه اطلاعات مربوط به پرواز ندارد.

این نظرسنجی نشان داد اکثر مالزیایی ها از نژاد چینی معتقدند دولت اطلاعات درست ارایه نکرده است هر چند که اکثر نژادهای مالایی و هندی نیز با آن ها هم عقیده اند.

نتایج این نظرسنجی گویای آن است که 21 درصد از پاسخ دهندگان از عملکرد وزیران دولت مالزی در مورد بحران ام.اچ 370 بسیار نارضی بوده اند و تنها 19 درصد از عملکرد آن ها بسیار اظهار رضایت کرده اند.

51 درصد پاسخ دهندگان نیز با وجود انتقاد از دولت مالزی و نیروهای بین المللی در مورد بحران پس از ناپدید شدن این پرواز گفته اند که دولت اعتماد به نفس داشته است در حالی که 45 درصد از پاسخ دهندگان تصریح کردند دولت اعتماد به نفس نداشته است.

وزارت خارجه مالزی چند روز پس از ناپدید شدن پرواز ام.اچ 370 و فشار افکار عمومی خواستار سرعت بخشیدن به تحقیقات و ارائه اطلاعات دقیق تر شده بود.

این ژست وزارت امور خارجه مالزی جواب نداد و انتقاد چینی ها در مورد روند بررسی مالزی از این پرواز شدت یافت.

خشم چینی ها در رسانه های اجتماعی خود را نشان داد و حتی چینی ها با تظاهرات در خارج از سفارت مالزی در پکن فشار بر مالزی را افزایش دادند.

خبرگزاری دولتی شین هوا چین نیز کمبودها در عملیات جستجو، مدیریت نادرست مالزی و عدم شفافیت را ˈنابخشودنیˈ دانست و از پوتراجایا انتقاد کرد.

صفت ˈمالزیˈ نیز در این مدت برای شهروندان مالزی که از نژاد چینی هستند ضرب المثلی برای بی مسئولیتی و عدم اطمینان شد.

اعضای خانواده مسافران بویژه چینی ها پس از گذشت دو هفته و اعلام پایان این پرواز در جنوب اقیانوس هند توسط نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی، دو هفته نخست را ˈایام دروغ و ارایه اطلاعات گمراه کنندهˈ خواندند.
نظرات بینندگان