arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۶۵۰۶
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۵ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۳

اسد: سوریه به نقطه عطف بحران رسیده است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رییس جمهوری سوریه می گوید بحران در این کشور به نطقه عطف خود رسیده است؛ نقطه ای که اوضاع نظامی به سود نظام سوریه به پیش می‌رود.

به گزارش فرارو، به نقل از بی بی سی، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، در سخنرانی در دانشگاه دمشق از چرخش امور به نفع دولتش خبر داد و گفت: " این نقطه عطف بحران است، چه از لحاظ نظامی و موفقیتهای مداوم ارتش و نیروهای مسلح در جنگ با تروریسم چه از لحاظ اجتماعی و چه از لحاظ مصالحه‌ها و رشد آگاهی مردمی در خصوص اهداف حقیقی آنچه که کشور را هدف قرار داده است."

ارتش سوریه در هفته های اخیر در ادامه درگیری با گروه های مسلح، بخش های زیادی از مناطق تحت کنترل آنها را باز پس گرفته است.

در همین حال در اولین ساعات بامداد دیروز- دوشنبه ـ نیروهای ارتش سوریه موفق شدند کنترل شهرک «الصرخه» در منطقه القلمون واقع در ریف دمشق را در دست گیرند.

در حال حاضر شهرک الصرخه دومین کانون تجمع بزرگ گروه‌های مسلح پس از شهرک «رنکوس» در منطقه القلمون به شمار می‌آید و خط ارتباطی دو منطقه القلمون و الحرمون است.

به این ترتیب و با آزاد سازی شهرک الصرخه نیروهای ارتش سوریه موفق شدند، کنترل بلندی‌های شرقی و نوار مرزی بین این کشور با لبنان را در دست گیرند که تاکنون به عنوان یک خط امداد و کمک رسانی و لجستیکی مورد استفاده گروه‌های مسلح قرار می‌گرفت.

در ماه های اخیر به خصوص پس از شکست مذاکرات ژنو2 که با هدف برقراری صلح در سوریه با حضور بازیگران منطقه ای و بین المللی برگزار شد، به دلیل شکاف عمیق میان مخالفان سوریه، روند تحولات در این کشور به نفع حکومت بشار اسد تغییر کرد.

در حال حاضر گروه های تروریستی حاضر در سوریه، بر دو جبهه مبارزه با یکدیگر و مبارزه با حکومت بشار اسد متمرکز شده اند. بر همین اساس توان آنها برای مبارزه با حکومت سوریه تا حدود زیادی تضعیف شده است.

داعش و جبهه النصره، دو گروه بزرگ تروریستی هستند که با حمایت بازیگران خارجی از خارج از کشور وارد خاک سوریه شده اند و چند سالی است که با حکومت سوریه به مبارزه برخواسته اند. با این حال این دو گروه در ماه های اخیر بیش از آنکه مبارزه با حکومت اسد را در دستور کار قرار دهند حذف یکدیگر را هدف اصلی خود قرار داده اند.

بر همین اساس بسیاری از ناظران از جمله حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان معتقد است که خطر سرنگونی دیگر حکومت بشار اسد را تهدید نمی‌کند.

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران نیز چنین اعتقادی دارد. او روز دوشنبه در گفتگو رولف موتسه نیس، معاون فراکسیون حزب سوسیال دموکرات در مجلس آلمان اعلام کرد که "سوریه از مرحله بحران حاد امنیتی عبور کرده است."

نظرات بینندگان