arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۶۶۳۵
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۲ - ۲۶ فروردين ۱۳۹۳

اعلام آمار چاق‌ها در ایران

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت با اشاره به اینکه نیمی از افراد ۱۵ تا ۶۵ ساله کشور چاق هستند یا اضافه وزن دارند، توصیه کرد: افراد از مصرف «ته دیگ» اکیداً خودداری کنند زیرا «ته دیگ» بسیار پُر چرب و پر نمک است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تسنیم: شهرام رفیعی فر با بیان این مطلب که 48 درصد ایرانیان چاق هستند، یا اضافه وزن دارند، توصیه کرد: با فعالیت بدنی مرتب و روزانه، انرژی مصرفی خود را افزایش داده و وزن خود را در محدوده طبیعی نگه دارید و غذا خوردن را همراه با کارهای دیگر مثل مطالعه و تماشای تلویزیون انجام ندهید.

رفیعی فر سایر توصیه‌ها را چنین برشمرد: از بشقاب‌های کوچک برای غذا خوردن استفاده کنید، مواد غذایی که سبب تحریک غذا خوردن در شما می‌شوند را از معرض دید و دسترس خود خارج کنید، از قرار دادن دیس غذا با حجم زیاد در سر سفره خودداری کنید، وعده‌های غذایی را در ساعات معینی از روز و به‌طور منظم مصرف کنید و قبل از آنکه کاملاً سیر شوید دست از غذا خوردن بکشید.

ته دیگ هیچ غذایی را نخورید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، وی ادامه داد: بلافاصله پس از مصرف غذا میز یا سفره را ترک کنید، آهسته غذا بخورید، بیش از حد نیاز غذا نخورید، به جای نوشابه‌های شیرین و گاز دار از آب و یا دوغ کم نمک بدون گاز استفاده کنید و از مصرف ته دیگ اکیدا خودداری کنید زیرا «ته دیگ» بسیار پر چرب و پر نمک است.

به گفته سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت عدم مصرف شربت‌های پاکتی و پودری، مصرف کردن بهترین نوشیدنی‌های کم شیرین خانگی و انواع دوغ کم نمک و کم چرب و آبمیوه‌های طبیعی، عدم مصرف بستنی‌های پرچرب و خیلی شیرین، محدود کردن مصرف تنقلات شور، وزن کردن خود به طور هفتگی، آرام جویدن لقمه، ننشستن مقابل تلویزیون هنگام غذا خوردن نیز به پیشگیری از چاقی کمک می‌کنند.
نظرات بینندگان