arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۶۶۷۶
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۷ - ۲۶ فروردين ۱۳۹۳

خيانت بارزترين مسئله در سريال‌های ماهواره‌ای

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : امروزه برخي دور هم بودن‌هاي خانوادگي تبديل به ديدن سريال ها و فيلم هاي ماهواره اي شده است و پيام هايي كه اين سريال ها به مخاطب مي دهند مناسب و در شان يك خانواده ايراني نيست.

به گزارش جوان آنلاین، گوهر يسنا انزانی در خصوص مضرات ماهواره بر خانواده هاي ايراني اظهارداشت: برنامه هايي كه در ماهواره پخش مي شود به دليل آنكه با باورهايي كه در كشور ما متفاوت است در خور ديدن نيست زيرا هر كشور و هر جايي براي خودش باورها، ارزش ها و سنت هايي دارد كه آنها نيز برنامه هايي را شامل كارتون، فيلم ها و غيره براي تهاجم به فرهنگ بيگانه تدارك مي بينند.
 
به گفته وي، اين برنامه ها در ايران پخش مي شود و به دليل آنكه برخي از خانواده ها از ماهواره استفاده مي كنند و حتي در جاهاي دورافتاده و روستاها كه باورهايشان با زندگي شهرنشيني نيز خيلي متفاوت است، خانواده ها ماهواره مي بينند بنابراين فرهنگ بيگانه به راحتي در سبك زندگي شان اثر مي گذارد.
 
خيانت بارزترين مسئله در سريال‌های ماهواره‌ای

وي با بيان اينكه رفتارهايي كه در مرحله اول در كودكي اتفاق مي افتد بحث كارتون هاي كودكان است، گفت: حتي كارتون هايي كه در گذشته مانند سيندرلا و سفيد برفي پخش مي شد يك سري باورهايي را در نسل گذشته دختران مانند اينكه يك شاهزاده اي مي آيد و ازدواج مي كنم و آدمي مي آيد كه من را خيلي خوشبخت مي كند ايجاد كرده بود اما امروز آن كارتون ها جاي خود را به كارتون هايي داده است كه توام با پرخاشگري‌ست.
 
انزاني افزود: در كارتون هاي جديد خيلي موارد راحت تر بيان مي شود و چنين مواردي باعث مي شود كودكاني كه هنوز در آنها رفتاري شكل نگرفته و پيامد چيزي را نمي دانند با ديدن اين كارتون ها بخواهند رفتارهاي آنها را انجام دهند.  
 
رئيس كميته اجرايي انجمن بازي و ورزش كودكان ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر فيلم ها و سريال هاي ماهواره اي مخاطب بيشتري از ديد والدين دارد و وقتي پدر و مادر وابستگي شديد به ديدن اين سريال ها كه از شبكه هاي مختلف پخش مي شود، دارند، فرزندان نيز ناخودآگاه پا به پاي آنان والدين را همراهي مي كنند.
 
اين كارشناس ارشد روانشناسي تصريح كرد: اكثر اين سريال ها با موضوعاتي نظير خيانت، مصرف مواد مخدر، مصرف الكل و نيز بحث خشونت است كه به شكل گسترده اي در سريال ها وجود دارد و كودكان نيز اين برنامه ها را مي بينند؛ در حاليكه كودكان بين 10 تا 12 ساله طبق نظريات روز دنيا پيامد درك رفتار را ندارند و در ناخودآگاهشان اين مسائل مي ماند.
 
وي اظهار كرد: در دوره بلوغ نيز كه در حال حاضر سن آن در كشور كاهش داشته  است، غريزه جنسي فعال تر مي شود و يك سري مواردي را كه از سريال ها گرفته اند و در ناخودآگاهشان نقش بسته است برايشان مشكل آفرين مي شود.
 
انزاني گفت: متاسفانه به دليل عدم آگاهي والدين از بلوغ فرزندانشان شرايط خاصي براي ديدن برنامه هاي ماهواره صورت نمي گيرد و باعث مي شود مواردي مانند خشونت و لجبازي در فرزندان بيشتر خود را نشان دهد. از سوي ديگر والدين وقت زيادي را براي بودن با فرزندانشان نمي گذارند و در حقيقت مهارت هاي ارتباطي در خانواده هاي ايراني بسيار كاهش يافته است.
 
اين آسيب‌شناس اجتماعي ادامه داد: در گذشته خانواده ها به همراه هم به پارك و محل تفريحي مي رفتند و غذايي با هم مي خوردند اما امروزه اكثر اين دور همي ها تبديل به ديدن سريال ها و فيلم هاي ماهواره اي شده است و پيام هايي كه اين سريال هاي به مخاطب مي دهند مناسب و در شان يك خانواده ايراني نيست.
 
وي عنوان كرد: در گروه نوجواني نيز وقتي بچه ها وارد مي شوند به گونه اي مي شود كه هر حرفي همسالانشان بزنند برايشان حجت است كه يكي از اين موارد مي تواند وجود ارتباط جنسي با هر كسي باشد كه از طريق همسالان براي فرد مطرح مي شود و اينكه هيچ مشكلي در اين زمينه وجود ندارد.
 
اين كارشناس ارشد روانشناسي افزود: الان اين مسئله يك مقدار در نوجوانان ما باب شده است. همچنين اطلاعي درباره مواد مخدر ندارند و اين در حاليست كه مواد مخدر به اشكال مختلف حتي شبيه داروهاي گياهي و لاغري عرضه مي شود كه با شعار زودتر لاغرشدن است و مي بينيم به دليل آنكه اين مواد آب بدن را زود تخليه مي كند حتي باعث مرگ افراد مي شود.
 
انزاني ادامه داد: از سوي ديگر در ماهواره ها شاهد تبليغ بيش از حد داروهاي ترك اعتياد هستيم و وقتي نوجوانان اين تبليغات را در ماهواره مي بينند كه خيلي راحت مي شود لاغر كرد يا خيلي آسان مي توان مواد مخدر را ترك كرد چون قدرت تجزيه و تحليل درستي ندارند شايد پيش خود بگويند كه ما مي توانيم همه اين كارها را انجام دهيم و سپس اقدام به ترك آن ها بكنيم.
 
وي تصريح كرد: وقتي ما در كلينيك ترك اعتياد با اين طيف از نوجوانان مواجه مي شويم مي بينيم كه  مراجعه كنندگان بر خلاف عرف احساس كرده اند كه مي توانند راحت معتاد يا چاق شوند و بعد هم با اين داروهاي ماهواره اي مي توانند ترك اعتياد كنند يا لاغرشوند.
 
وي هشدار داد: چنين تبليغاتي سبب مي شود كه يك سري رفتارهاي اعتيادي نيز در افراد شكل بگيرد مانند عادت بازي با موبايل، عادت اس ام اس دادن به ديگران يا عادت صحبت كردن طولاني با ديگران كه متاسفانه در خانواده هايي كه مهارت هاي ارتباطي وجود ندارد خيلي زودتر در حال شكل گرفتن است.
 
به گفته انزاني، اين مسئله به دليل آن است كه خانواده درگير فيلم ها و سريال هاي ماهواره اي است و در حقيقت اعتياد به اين فيلم ها پيدا كرده است و نتوانستند آن ارتباط كافي را با فرزندانشان داشته باشند بنابراين مهارت هاي زندگي را آموزش نمي دهند و همين مسئله سبب متلاشي شدن بنيان بخشي از خانواده ها شده است كه به عنوان نمونه مسئله خيانت را خيلي قوي در خانواده ها مشاهده مي كنيم.
نظرات بینندگان