arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۶۷۶۸
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۰۸ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۳

نوبخت: دولت به دنبال افزایش قیمت ها نیست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 سخنگوی دولت با برشمردن تصمیمات دولت در جهت کاهش تورم و اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها، تصریح کرد: دولت به دنبال افزایش قیمت ها نیست.


به گزارش واحد مرکزی خبر، در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما، محمدباقر نوبخت در ابتدا با اشاره به روند شکل گیری و اجرای قانون هدفمندی یارانه ها گفت: از زمان اجرای قانون تاکنون قیمت حامل های انرژی 5 و نیم برابر به طور متوسط افزایش پیدا کرد و تا اسفند 92 بالغ بر 95 هزار میلیارد تومان از بابت افزایش قیمت ها برای دولت کسب درآمد شد.

وی افزود: از آنجا که در عمل بیش از جمعیت ایران ثبت نام انجام و به نوعی هم وانمود شده بود که این پول حق همه است ، دولت مجبور شد مبلغ 45 هزار و 500 تومان را بین همه تقسیم کند.

نوبخت تصریح کرد: آنچه که تا آغاز امسال بین مردم توزیع شده 134 هزار میلیارد تومان بوده است یعنی 95 هزار میلیارد تومان درآمد کسب شده و 40 هزار میلیارد تومان شامل 34 هزار میلیارد تومان از خرانه عمومی دولت و 5700 میلیارد تومان هم استقراض از بانک مرکزی علاوه بر آن بین مردم تقسیم شد.

وی گفت: این مبلغ اضافه موجب شد تا مبالغ زیادی به پیمانکارانی که برای دولت کارهای عمرانی انجام دادند بدهکار شویم از این رو امسال مجبور شدیم که در 28 اسفند4810 میلیارد تومان از منابع را به اینها بدهیم و از سوی دیگر کارشناسان انتقاد داشتند که چرا به تولید نپرداختید ، این در حالی بود که به علت افزایش قیمت سوخت ، هزینه تولید و در نتیجه تورم بالا رفت لذا بخشی از تورم 43 درصدی در مرداد و شهریور 92 ناشی از همین مسائل بود.

سخنگوی دولت افزود: مردم از دولت خود خواستند که تورم را کاهش دهد؛ ما هم در 6 ماه اول تلاش کردیم به گونه ای که تورم به 32 درصد رسید که این را برای خودمان موفقیت می دانیم.

وی تاکید کرد: ما به دنبال افزایش قیمت ها نیستیم و با صراحت اعلام می کنیم که دولت تدبیر و امید اصلا نمی خواهد کالاها را گران کند ولی قانون هدفمند کردن یارانه ها هم باید اجرا شود.

نوبخت با توجه به مشکلات زیست محیطی و استفاده قدرت های خارجی از محدود کردن فروش بنزین به کشورمان گفت: قیمت یکی از عوامل است که می تواند روی میزان مصرف تاثیر گذار باشد از طرف دیگر مردم حق دارند از امکانات خوب بهداشتی استفاده کنند و فرزندان آنها شغل داشته باشند.

وی کسب درآمد را ابزاری برای دولت به منظورکاهش آلودگی محیط زیست دانست و تصریح کرد: ما معتقد هستیم که اگر قیمت افزایش می یابد باید به تولید ، بهداشت و درمان هم پرداخته شود.

نوبخت تاکید کرد: اگر قانون هدفمندی به درستی انجام شود، می تواند موجب کاهش تورم و افزایش اشتغال و بهبود سطح خدمات بهداشتی و درمانی شود.

وی علل تورم در کشور را بخشی آثار روانی و انتظارت تورمی دانست و گفت: دلایل اقتصادی هم وجود دارد ، یکی ورود پول جدید توسط بانک مرکزی و افزایش حجم پول است که موجب کاهش ارزش پول و افزایش قیمت کالاها می شود.

وی افزود: علت اعتراض ما به مسکن مهر این نبود که نمی خواستیم قشرهای محروم صاحب خانه شوند، اما به چه قیمتی؟ اگر نزدیک 50 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی پول جدیدی بیاوریم، موجب تورم شده و همان قشرهای کم درآمد قدرت خریدشان پایین می آید ،از این رو به نفع نیست یا در مورد یارانه ها، وارد کردن 5700 میلیارد تومان پول جدید و تقسیم بین مردم موجب کاهش قدرت خرید می شود.

سخنگوی دولت گفت: به همین جهت اعتقاد داریم که باید سیاست های پولی درستی داشته باشیم یعنی پول جدید وارد نکنیم، از این رو در 18 شهریور اصلاحیه بودجه 92 را به مجلس دادیم و تمام تلاشمان این بود که 210 هزار میلیارد تومان که منابع عمومی بود به 150 هزار میلیارد کاهش یابد، امری که موجب موفقیت در کاهش تورم از 43 درصد تا حد 32 درصد شد.

نوبخت علت دیگر تورم را افزایش قیمت عوامل تولید ذکر کرد و افزود: اگر بتوانیم به صورتی کمک کنیم که قیمت زیادی بالا برده نشود و از طرف دیگر نگذاریم پول جدید وارد شود، خود به خود تورم مهار می شود.

وی تصریح کرد: بسیاری از کارشناسان و مجامع اقتصادی بین المللی پیش بینی کرده اند که جمهوری اسلامی ایران امسال نرخ تورمی پایین تر از 20 درصد خواهد داشت ولی ما آن را به علت آن که شاید نتوانیم ، اعلام نکردیم. ما تلاش داریم تا با ساز و کارهای مختلف بتوانیم نرخ تورم را از 25 درصد کمتر کنیم.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنان خود به وجود بانک های اطلاعاتی مختلف در کشور اشاره کرد و گفت: ما تلاش کردیم همه این بانک های اطلاعاتی را به هم متصل کنیم و از همپوشانی آنها اطلاعاتمان را نسبت به درآمد خانوارها افزایش دهیم.

وی افزود: با توجه به سقف درآمدها پیش بینی ما این است که 7 تا 10 میلیون نفر هستند که نیازی به این درآمدها ندارند در ضمن اعتقاد ما این است که به جای برخورد خشن، خود آنها راسا اعلام کنند.

نوبخت تصریح کرد: رویه ما اعتماد به مردم و درمیان گذاشتن مشکل بود تا ما به جای کسب درآمد از افزایش قیمت ها، از محل صرفه جویی و انصراف این درآمدها را به دست بیاوریم و در نتیجه تورم کاهش یابد چرا که ما تلاش داریم که هر چه می توانیم کمتر قیمت ها را تغییر دهیم.

وی پیش بینی کرد که میلیون ها نفر از گرفتن یارانه منصرف شوند و گفت: هر مقدار از این محل صرفه جویی شود ما قول می دهیم که همه در جهت ارائه خدمت به مردم استفاده شود.

نوبخت رابطه دولت و مردم را صمیمانه ذکر کرد و گفت: ‌البته برخی رسانه های خارجی طوری تلاش می کنند تا رابطه را تیره کنند، یکی دو رسانه داخلی هم با ما اختلاف سلیقه دارند ولی اینجا بحث نظام است و آنها هم در این امر کمک کنند.

وی افزود: دولت موظف است از افرادی که از گرفتن یارانه انصراف می دهد به شکل شایسته ای تقدیر و تشکر کند و امتیازات ویژه ای برای آنها در نظر می گیرد که بعدا اعلام می کنیم.

سخنگوی دولت گفت: حتی کسانی که در این مدت ثبت نام کرده اند و تصمیم به انصراف دارند می توانند در دو روزی که برای بازماندگان از ثبت نام قرار داده شده است، انصراف خود را اعلام کنند.

وی تصریح کرد: وقتی افراد تقاضای تسهیلات می دهند ، اگر یارانه بگیر باشند ، این امر نشان می دهد که درآمد خوبی ندارند و نمی توانند وام های بانکی بزرگ را بازپرداخت کنند، البته انصراف از یارانه ضرورتا به معنی ثروتمند بودن نیست ولی آنها به گونه ای زندگی خود را تنظیم می کنند که می توانند از این مبلغ صرفه نظر کنند.

نوبخت درباره مراحل بعدی کار گفت: وقتی مرحله ثبت نام تمام شد و متوجه شدیم که چقدر صرفه جویی کرده ایم، می توانیم بفهمیم که برای انجام دادن کارها چقدر باید از طریق اصلاح قیمت های جدیدی که اعلام می شود کسب درآمد کنیم، البته عمده آن بنزین و گازوئیل است و می توانیم از اردیبهشت این قیمت های جدید را اعلام کنیم.

وی در پایان به تشکر از حامیان این طرح پرداخت و افزود: از رسانه ملی که تمام قد کنار دولت ایستاد و کمک کرد و آن هم ناشی از درایت و سنجیدگی است ، ‌از مراجع عالی مقام و بزرگواری که با صدور اطلاعیه و اعلام نظر در این زمینه یاری کردند و نیز از همه افراد و تشکل های که نه فقط انصراف دادند بلکه مردم را هم تشویق به این کار کردند به نمایندگی از دولت سپاسگزاری می کنم.
نظرات بینندگان