arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۶۹۵۳
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۱ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۳

وزیر ارشاد: دولت جدید وصی ریچارد فرای محسوب نمی‌شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه‌ی بازدید از مراحل آماده‌سازی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درباره برخی از مسائل حوزه کتاب، ناشران و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به اظهار نظر پرداخت و درباره‌ی سرنوشت دفن «ریچارد فرای»، ایران‌شناس آمریکایی گفت:دولت جدید وصی ریچارد فرای محسوب نمی‌شود.

 علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه تعدادی از معاونان و دست‌اندرکاران بیست‌وهفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از محل برگزاری این نمایشگاه واقع در مصلی تهران بازدید کرد.

در ادامه این بازدید جنتی درباره برپایی نمایشگاه تهران اظهار کرد: نمایشگاه امسال از نهم اردیبهشت ماه شروع به کار می‌کند و در حال حاضر هم مراحل آماده‌سازی آن در حال طی شدن است. همکاران هم در اینجا تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا نمایشگاه به موقع افتتاح شود.

او در ادامه اظهار کرد: در این دوره از نمایشگاه تقریبا به همه ناشران اجازه داده شده است در نمایشگاه کتاب شرکت کنند و تقریبا هیچ ناشری از حضور در نمایشگاه کتاب منع نشده است و به هر ناشر بر اساس توانایی و تعداد کتاب‌های چاپ جدیدش فضایی اختصاص داده شده است.

جنتی برگزاری نمایشگاه کتاب را تحول بزرگ فرهنگی خواند و گفت: با برپایی این نمایشگاه بسیاری از شهروندان و همچنین بسیاری از مردم شهرستان‌ها و اهالی فرهنگ به نمایشگاه می‌آیند، بنابراین ما باید سعی کنیم این تحول فرهنگی را به بهترین نحوه برگزار کنیم.

جنتی در پاسخ به سوالی درباره تفاوت برگزاری این دوره از نمایشگاه کتاب با دوره‌های قبل اظهار کرد: در این دوره تلاش کردیم که بیشترین ناشران چه خارجی و چه داخلی در این نمایشگاه شرکت کنند.

او همچنین در پاسخ به سوالی درباره وضعیت حضور ناشران و نویسندگان با توجه به شعارهای دولت تدبیر و امید مبنی بر تغییر رویکردها به این حوزه اظهار کرد: ما امسال هیچ ممنوعیتی برای آنان ایجاد نکرده‌ایم و کتاب‌های نویسندگان و ناشران نیز برای انتشار مشکل خاصی نداشتند و ما سعی کردیم این مشکلات را برطرف کنیم. تا کتاب‌هایی که با مجوز وزارت ارشاد منتشر می‌شوند حق عرضه در نمایشگاه کتاب را داشته باشند.

او گفت: باید به حوزه فرهنگ و مسائل آن مثبت نگاه کنیم و نباید خرده نگاه شود. بنابراین ما سعی کردیم در انتشار و مجوز کتاب‌ها فقط قانون را در نظر بگیریم.

او همچنین درباره حمایت از آثار ناشران و نویسندگان گفت: طبعا ما کتاب‌هایی که ارزش‌های دینی بالاتری دارند‌ را برای کتابخانه‌های عمومی خریداری می‌کنیم یا بخشی از آنها که نفیس هستند را برای هدیه دادن به مقامات خارجی در نظر می‌گیریم که این خود حمایتی از نویسندگان و ناشران است. این اتفاق در گذشته به صورت تامین کاغذ رخ می‌داده است.

وزیر ارشاد همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر سرنوشت دفن ریچارد فرای، ایران‌شناس آمریکایی با توجه به وصیت وی درباره دفن شدن در ایران پس از مرگ و موضع دولت در قبال این وصیت اظهار کرد: خیلی در این رابطه اطلاعی ندارم، اما دولت جدید که وصی ایشان محسوب نمی‌شود. ممکن است هرکس وصیت کند جایی دفنش کنند، هرکس وصی ایشان است برود و به وصیت ایشان عمل کند.

وزیر ارشاد همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال حضور رئیس جمهور در افتتاحیه نمایشگاه کتاب نیز گفت: از ایشان دعوت شده است، ولی هنوز نتیجه مشخص نشده است.
نظرات بینندگان