arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۷۰۶۹
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۲۲ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۳

موافقت روسیه با عقب‌نشینی از شرق اوکراین

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

خبرگزاری آلمان درخبری فوری از ژنو، به نقل از سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه از موافقت مسکو برای خلع سلاح نیروهای تجزیه طلب در مناطق شرقی اوکراین و همچنین عقب نشینی نظامیان از مواضع تصرف شده در این مناطق خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از این رسانه آلمانی،سرگئی لاوروف پنج شب شب بعد از نشست چهار جانبه وزیران امور خارجه آمریکا، روسیه، اوکراین و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی در ژنو که با موضوع بررسی وضعیت اوکراین برگزار شد، تاکید کرد:به طور کلی همه گروه های نظامی که به صورت غیرقانونی و غیر مشروع در این کشور شکل گرفته اند باید خلع سلاح شوند.

لاوروف در گفت و گویی با خبرنگاران تصریح کرد: این گروه ها همچنین باید تمام ساختمان های دولتی و اماکن عمومی اشغال شده را تخلیه کرده و اموال مصادره شده را باز پس دهند.

براساس این گزارش وزیرامور خارجه روسیه همچنین خواستار عفو و بخشش معترضان شد البته به استثنای کسانی که مرتکب جنایت جنگی شده اند که به گفته او باید مجازات شوند.

لاوروف خاطرنشان کرد: این اقدامان بخشی از برنامه راه خواهد بود برای حل مسالمت آمیز بحران اوکراین که امروز در نشست ژنو درمورد آن توافق حاصل شده است.

به گفته وزیر امور خارجه روسیه،برپایه توافق نشست ژنو،طرفین درگیر باید از اعمال خشونت اجتناب کرده و مشکلات اوکراین تنها توسط مردم این کشور حل شود.

به گزارش خبرگزاری آلمان،لاوروف در سخنان خود همچنین بار دیگر بر اجرای سیستم حکومتی فدرالی برای اداره اوکراین تاکید کرده است که در این صورت به درخواست های اقلیت روسی مقیم این کشور نیز توجه و رسیدگی خواهد شد.
نظرات بینندگان