arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۷۱۲۲
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۲ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۳

مغز چگونه تمرکز می‌کند؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تشخیص‌دادن یک شخص در میان جمعیت مسؤولیت پیچیده‌ای است و مغز باید خاطره صورتی را که شخص به دنبال آن می‌گردد، بازیابی کند و در حالی که جمعیت را اسکن می‌کند، توجه ویژه‌ای برای یافتن مولفه‌ای مطابق با آن بیابد.

دانشمندان نواحی از مغز را شناسایی کرده‌اند که با توجهات فضایی و شی‌ءمحور سر و کار دارند.

به گزارش ایسنا، تشخیص‌دادن یک شخص در میان جمعیت مسؤولیت پیچیده‌ای است و مغز باید خاطره صورتی را که شخص به دنبال آن می‌گردد، بازیابی کند و در حالی که جمعیت را اسکن می‌کند، توجه ویژه‌ای برای یافتن مولفه‌ای مطابق با آن بیابد.

مطالعه جدید دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه ام‌آی‌تی نشان می‌دهد چگونه مغز به این نوع از توجه متمرکز روی چهره‌ها یا دیگر اشیا دست می‌یابد. به گفته آن‌ها، بخشی از مغز موسوم به ناحیه (inferior frontal junction (IFJ نواحی پردازش بصری را که برای شناخت گروه خاصی از اشیا تنظیم می‌شود، کنترل می‌کند.

دانشمندان درباره این نوع توجه موسوم به «توجه شی‌ءمحور» (توجه بر آنچه که در مکانی خاص رخ می‌دهد) بسیار کمتر از توجه فضایی می‌دانند؛ با این حال، یافته‌های جدید نشان می‌دهد این دو نوع توجه دارای ساز و کارهای مرتبط با نواحی مغزی مشابهی هستند.

در هر دو حالت‌، قشر پریفرونتال (مرکز کنترل بسیاری از کارکردهای شناختی) مسؤول توجه مغز و کنترل بخش‌های مرتبط قشر بصری است که ورودی حسی را دریافت می‌کند. برای توجه فضایی، این موضوع شامل نواحی قشر بصری است که ناحیه خاصی را در درون حوزه بصری ترسیم می‌کنند.

در تحقیق جدید، محققان دریافتند IFJ با ناحیه مغزی که صورت‌ها را پردازش می‌کند و fusiform face area نام دارد و همچنین ناحیه‌ای موسوم به ناحیه پاراهیپوکامپی مکان (PPA) که اطلاعات را تفسیر می‌کند، هماهنگ می‌شود.

جزئیات این مطالعه در مجله Science منتشر شده است.

نظرات بینندگان