arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۷۱۷۹
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۶ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۳

نکاتی که برای شروع دویدن باید توجه کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

برای شروع دوندگی باید به مدت زمان و شدت دویدن توجه کرد. همچنین رعایت رژیم غذایی و داشتن کفش و لباس مناسب ضروری است.

به گزارش ایسنا، دویدن ورزشی است که در شرایط مختلف قابل انجام است و نیاز به تجهیزات گران قیمت ندارد. طبق آمارها در امریکا اگر هر آمریکایی به طور مداوم برود ، امید به زندگی 6 سال افزایش می‌یابد 143 بیلیون دلار که صرف هزینه‌های درمانی می شود، صرفه جویی شده و زندگی مردم شادتر می‌شود.

اولین گام برای شروع دویدن این است که سطح خود را رعایت کنید و از جایی که هستند شروع کنند نه از جایی که می‌خواهید باشید. این اشتباهی است که افراد زیادی مرتکب آن می‌شوند. آنها تا آنجا که می‌توانند می دوند و در جلسه اول تمام توان خود را به کار می‌گیرند بدین شکل بعد از اولین تمرین حسن خوب و انگیزه‌ای که برای دودین داشتند از دست می‌دهند.

اگر مدت طولانی است ورزش نکرده‌اید، بهتر است ابتدا با پیاده روی شروع کنید. 4 هفته‌ی اول به مدت 3 روز در هفته 30 تا 45 دقیقه پیاده روی کنید. اگر اضافه وزن ندارید می توانید برنامه‌ای ترکیبی از دویدن و پیاده روی انجام دهید. 5 دقیقه آغازین و پایانی برنامه باید صرف گرم کردن و خنک کردن بدن شود. برای کسانی که برنامه ترکیبی دارند، باید دویدن تا حدی که صدای نفس کشیدن شنیده شود ادامه پیدا کند و سپس با راه رفتن این حالت دنبال شود. با انجام این تمرین بدن آمادگی جسمانی خوبی پیدا می‌کند بعد از تمرین اول به جای احساس خستگی، احساس خوبی خواهید داشت و پشتکار شما بالا می‌رود. کسانی که می‌خواهند با انجام پیاده روی، وزن کم کنند، باید به رژیم غذایی خود نیز توجه کنند. اطلاع داشتن از میزان کالری مصرفی، پروتئین و کربوهیدارت لازم است.

اگر 30 دقیقه می‌دوید نیازی نیست که قبل از آن چیزی بخورید. تنها کافی است در طول روز به طور منظم تغذیه کافی و لازم را داشته باشید. بعد از دویدن بهتر است ریکاوری انجام شود، 30 دقیقه بعد از پایان دویدن یک میان وعده بخورید.

برای خرید کفش دویدن به فروشگاههای مخصوص مراجعه کنید و با متخصصان مشورت کنید. شرکت کردن در مسابقات دو می‌تواند انگیزه دوندگان را افزایش دهد و برای آنها هدف گذاری کند. تفاوت زیادی بین تمرین بدون هدف و تمرین برای رسیدن به هدف خاص وجود دارد.

بهتر است به شرایط بدن خود توجه کنید و فشار زیادی به بدن خود نیاورید. هرگز خود را با شخص دیگری که دوندگی انجام می‌دهد مقایسه نکنید، هر کس شرایط بدنی خاص خود را دارد.
برچسب ها: نکات ، شروع دویدن ، توجه
نظرات بینندگان