arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۷۲۴۷
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۰۸ - ۳۰ فروردين ۱۳۹۳

توصیه‌هایی برای حساسیت‌ چشمی بهاره

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

  دکتر نادر خرمی درباره علائم حساسیت‌های بهاره چشمی، گفت: قرمزی،‌ سوزش،‌ خارش و آبریزش چشم‌ها از علائم این بیماری است که ممکن است از یک سوزش معمولی شروع شود و بعد به خارش و آبریزش بینجامد. در موارد شدیدتر، پلک‌ها متورم می‌شود.

وی دلیل شیوع این بیماری در بهار را گرده افشانی گیاهان دانست و گفت:‌ سیستم ایمنی بدن در اثر این مواد مختل می‌شود و موادی را بر ضدشان ترشح می‌کند. برخورد گرده‌هایی که وارد بدن شده‌اند با موادی که بدن ایجاد می‌کند، سبب بروز این کمپلکس روی چشم‌ها می‌شود.

این متخصص، با اشاره به اینکه عوامل ژنتیک در کنار عوامل محیطی باعث بروز این نوع بیماری‌ها می شود، گفت: هوای آلوده، دود، مواد شیمیایی، عطرها و صابون‌های تند، باعث تشدید این نوع از حساسیت‌ها می شوند.

وی همچنین به تاثیر آفتاب اشاره کرد و گفت: اشعه آفتاب هم از عوامل تشدید حساسیت است و افراد باید از عینک‌های آفتابی یا فوتوکرومیک استفاده کنند تا چشم هایشان مصون بماند.

وی با تأکید بر شست و شوی چشم ها با آب سرد برای پیشگیری و درمان این بیماری، گفت: در موارد شدیدتر، با تجویز دارو، قطره پمادهایی می توان این علائم را تخفیف داد. این مسائل درمان کامل ندارند و درمان آنها مقطعی است و با اتمام بهار، این علائم هم از بین می‌رود.

خرمی همچنین به افرادی که علائم حساسیت‌های بهاره را مشاهده می‌کنند، توصیه کرد: این افراد بهتر است به پزشک مراجعه کنند تا تحت معاینات دقیق قرار بگیرند.
نظرات بینندگان