arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۷۳۸۳
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۲۳ - ۳۰ فروردين ۱۳۹۳

میزان مطالبات معوق بانک‌ها از زبان جهانگیری

میزان مطالبات معوق بانک‌ جهانگیری
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: متاسفانه امروز میزان مطالبات معوق بانک‌ها به ۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده و مانع بزرگی در راه فعالیت مناسب نظام بانکی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور امروز (شنبه) در مراسم افتتاح «اولین نمایشگاه نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار با تاکید بر اقتصاد مقاومتی» ضمن تبریک روز سالروز ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن، اظهار داشت: گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی در خصوص مشارکت و نقش زنان ایرانی در امر توسعه نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر این موضوع روند رو به رشدی داشته که امیدواریم با حمایت مسئولان و تلاش جامعه زنان، شاهد رشد در این زمینه باشیم.

وی افزود: برای اینکه بتوانیم توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی را در جامعه حاکم کنیم، باید زن به عنوان یک نیروی فعال و سازنده دیده شود. معاون اول رئیس‌جمهور میزان بیکاری در ایران را هشدار‌ دهنده دانست و افزود: امروز دیگر بیکاران کشور از میان نیروهای کم‌سواد و یا بی‌سواد نیستند، بلکه بخش زیادی از بیکاران در میان اقشار تحصیل‌کرده جامعه هستند.

جهانگیری با اشاره به آمار نرخ بیکاری مربوط به سال ۹۲، تصریح کرد: نرخ بیکاری در سال گذشته حدود ۱۰.۳ درصد بوده و میانگین نرخ بیکاری در میان جوانان ۲۴-۱۵ سال نیز ۲۴ درصد بوده است. وی با بیان اینکه هر زمان نسبت میزان بیکاری در میان جوانان ۲۴-۱۵ سال دو برابر شاخص بیکاری کل کشور باشد، به این معناست که باید کاری جدی انجام شود، افزود: میانگین میزان بیکاری افراد ۲۴-۱۵ سال در میان دختران نیز به حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده که یک هشدار جدی است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به گزارش مرکز آمار ایران، اظهار داشت: در سال ۹۲ متوسط نرخ مشارکت اقتصادی ۳۷.۶ درصد بوده که در این میان مردان ۶۳ درصد و زنان ۱۲.۴ درصد مشارکت داشته‌اند و بیانگر این واقعیت است که از توانمندی‌های بخش عظیمی از جامعه که زنان هستند محروم بوده‌ایم.

جهانگیری یکی از چالش‌های جدی پیش‌روی دولت و کشور در مقطع فعلی را بیکاری عنوان کرد و افزود: حل مشکل بیکاری جز از طریق سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی محقق نمی‌شود. وی افزود: برخی از اقداماتی که در سال‌های گذشته با هدف ایجاد اشتغال انجام شده به دلیل آنکه بدون فکر و پشتوانه علمی بوده باعث شده میلیاردها تومان از منابع بانک‌ها از دست برود و متاسفانه امروز میزان مطالبات معوق بانک‌ها به ۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده و مانع بزرگی در راه فعالیت مناسب نظام بانکی است.

معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: رفع بیکاری جز با بزرگ‌تر شدن حجم اقتصاد کشور میسر نیست و باید فضایی ایجاد کنیم که منجر به رشد سرمایه‌گذاری در کشور شود. جهانگیری تاکید بر اهمیت کارآفرینی در حل مشکل بیکاری، خاطرنشان کرد: کارآفرینی دارای اساسی‌ترین نقش در ایجاد فرصت‌های شغلی است و همه کشورهایی که موفق به توسعه شده و یا در مسیر توسعه گام برداشته‌اند، در آموزش‌ها و سیاست‌گذاری‌های خود به موضوع کارآفرینی توجه جدی کرده‌اند.

وی اضافه کرد: کارآفرینی به معنای مخاطره‌پذیری و ریسک‌پذیری است و تا این روحیه در میان افراد نباشد، قادر نخواهند بود تصمیماتی بزرگ اتخاذ کنند. معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید براینکه دولت مصمم است با بهبود فضای کسب و کار و همت دستگاه‌های اجرایی، از سرمایه‌گذاری، کارآفرینی و بخش خصوصی حمایت کند، تصریح کرد: بخش خصوصی باید محور و مدار اصلی توسعه باشد و همه اعضای دولت نیز معتقد هستند که برای نجات اقتصاد کشور راهی جز تکیه بر بخش خصوصی و حمایت از کارآفرینی وجود ندارد.

جهانگیری ادامه داد: زنان کارآفرین کشور در این مقطع نقشی مهم و اثرگذار دارند و می‌توانند در این زمینه ضمن کارآفرینی، برای افراد دیگر نیز فرصت‌های شغلی ایجاد کنند. معاون اول رئیس‌‌جمهور با بیان اینکه انسان محور توسعه است و نمی‌توان بدون در نظر گرفتن نیمی از جمعیت انسانی که زنان هستند به توسعه فکر کرد، گفت: یکی از موضوعاتی که در دهه‌های اخیر ملاک سنجش توسعه کشورها قرار گرفته، میزان اهمیتی است که کشورها به مشارکت اقتصادی و نقش زنان در امر توسعه قائل هستند.

وی با بیان اینکه یک فرد کارآفرین منتظر منابع دولت نمی‌ماند بلکه خود برای ایجاد کار اقدام می‌کند، گفت: باید پذیرفت که در کارآفرینی، سرمایه به تنهایی تعیین‌کننده نیست چرا که با مرور هشت سال گذشته مشاهده می‌کنیم که کشور میلیاردها دلار درآمد داشته و آن را خرج کرده، اما اهداف مورد نظر محقق نشده است. معاون اول رئیس‌جمهور افزود: زمانی که فکر و دانش برای توسعه وجود نداشته باشد، سرمایه نه تنها به توسعه کمک نمی‌کند، بلکه مخل توسعه می‌شود به گونه‌ای که باید رکود اقتصادی، رشد منفی شاخص‌ای اقتصاد و مشکلات دیگری را تجربه کنیم.

جهانگیری توسعه را یک پدیده چند وجهی و قانونمند دانست و گفت: در توسعه ابعاد مختلفی همچون اقتصاد، سیاست، فرهنگ و اجتماع نقش مهمی دارند و در یک کلام می‌توان گفت که توسعه پایدار، همه ابعاد را در برمی‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه برای توسعه پایدار باید به نقطه‌ای برسیم که اقتصاد کشور در مقابل تکان‌های بیرونی با تحولات پرشتاب دنیا آسیب نبیند، تصریح کرد: اقتصاد کشور باید به گونه‌ای باشد که ضمن داشتن ارتباط و تعامل با دنیا، از ظرفیت‌های درونی بالایی برخوردار باشد و دیگران نتوانند با اعمال سیاست‌هایی به آن صدمه وارد کند که این به معنای اقتصاد مقاومتی و مقاوم‌سازی اقتصاد کشور است.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت مصمم است در سال ۹۳ به روند کاهنده تورم کمک کند، گفت: تورم امروز یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های دولت است، زیرا تا زمانیکه تورم کاهش نیابد، نمی‌توان تصمیمات جدی در امر توسعه اتخاذ کرد. جهانگیری اظهار امیدواری کرد با سیاست‌هایی که دولت در سال ۹۳ در پیش خواهد گرفت، تورم به ۲۵ درصد و در سال بعد به کمتر از آن کاهش پیدا کند.

وی رکود اقتصادی را نیز از دیگر مشکلات اقتصادی کشور برشمرد و گفت: اگر برخی مسائل آزاردهنده همچون تورم و رکود و دیگر مشکلات ناشی از اجرای غلط مرحله اول طرح هدفمندی وجود نداشت، دولت در مقطع فعلی نسبت به اجرای فاز دوم طرح هدفمندی اقدام نمی‌کرد، اما این آسیب‌ها همچون کسری شدید بودجه باعث شد که دولت در این مقطع به اجرای فاز دوم مصمم شود.

معاون اول رئیس‌جمهور عدم تعادل در منابع و مصارف انرژی و مشکلات شرکت‌های تولیدکننده انرژی را از دیگر آسیب‌های اجرای نادرست طرح هدفمندی خواند و گفت: همه این مسائل باعث شد دولت ناچار شود در این مقطع طرح هدفمندی را اجرا کند و در این راستا تصمیم گرفت قیمت حامل‌های انرژی را با شیبی ملایم افزایش دهد و از افراد پردرآمد نیز درخواست کند تا از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند.

جهانگیری افزود: برخی تصور می‌کنند دولت انتظار داشته که ۳۰ تا ۴۰ درصد از مردم از دریافت یارانه انصراف دهند، اما اینطور نیست بلکه دولت بر این باور است که به هر میزان که مردم از دریافت یارانه انصراف دهند، منابع و فرصت جدیدی برای دولت ایجاد می‌شود تا بتواند در جهت کمک به اقشار آسیب‌پذیر و توسعه کشور هزینه کند.

وی با اشاره به فضایل حضرت زهرا(س)‌، گفت: شخصیت زهرای اطهر چه در بعد کارهای خانه به عنوان همسر و مادر و چه در ابعاد سیاسی و اجتماعی شخصیتی ممتاز است و زندگی ایشان با وجود دوران کوتاه، حاوی درس‌هایی بزرگ برای بشریت است.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی را توجه به زنان عنوان کرد و افزود: امام خمینی(ره)‌همواره به حضور زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و اقتصادی تاکید داشتند و معتقد بودند زنان مسلمان باید در همه ابعاد جامعه حضوری فعال داشته باشند.

جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود اظهار امیدواری کرد با سیاست‌هایی که دولت برای سال ۹۳ در نظر گرفته و با همت کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی بتوانیم سال ۹۳ را به سال شکوفایی اقتصادی تبدیل کنیم.
نظرات بینندگان