arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۷۵۲۷
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۲۳ - ۳۱ فروردين ۱۳۹۳

برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در 10 استان ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان گفت:انتخابات مجلس عراق به طور همزمان در 10 استان ایران که محل اسکان مهاجران عراقی است برگزار می شود.

ˈحمید سیلاویˈ روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در شوش افزود: تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات مجلس عراق در 10 استان خوزستان ، تهران ، اصفهان ، ایلام ، کرمانشاه ، کردستان ، آذربایجان غربی ، یزد ، قم و خراسان رضوی برگزار می شود.

وی گفت: مردم عراق در این انتخابات برای انتخاب 328 نماینده مجلس به پای صندوق های اخذ رای می روند.

وی افزود: شمار نامزدهای انتخابات مجلس عراق با دو برابر افزایش نسبت به دوره قبل به 9 هزار و 45 نفر رسیده که نشان می دهد هر 28 نامزد برای بدست آوردن یک کرسی مجلس با یکدیگر رقابت می کنند این تعداد نامزدها در قالب ائتلاف احزاب باهم رقابت خواهند کرد.

سیلاوی اظهار کرد:حدود هشت هزار و 700 نفر اتباع عراقی در استان خوزستان بسر می برند که بیش از چهار هزار و 470 نفر از آنان واجد شرکت در انتخابات پارلمانی عراق هستند.

وی ادامه داد:استان خوزستان نیز با توجه به تمرکز جمعیتی اتباع عراقی در دو حوزه اهواز و شوش انتخابات مجلس عراق را در سه حوزه انتخابی اهواز و دو شعبه در شوش برگزار می کند.

سیلاوی وظیفه امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور را ایجاد محیطی امن و صیانت از آراء اتباع عراقی بیان کردو گفت:شرایط برای برگزاری انتخابات مجلس عراق در استان خوزستان فراهم شده است.

انتخابات مجلس عراق در 30 آوریل 2014 مصادف با دهم اردیبهشت برگزار می شود و در ایران در تاریخ 7 و 8 اردیبهشت برابر با 27 و 28 آوریل 2014 برگزارخواهد شد.

این انتخابات در10 کشور جهان به طور همزمان برگزار خواهد شد.

دولت عراق برای برگزاری سومین انتخابات پارلمانی پس از سرنگونی رژیم صدام دیکتاتور معدوم این کشور آماده می شود.

در انتخابات مجلس عراق بیش از 9 هزار نفر در قالب 107 حزب و گروه سیاسی و در قالب 39 ائتلاف رقابت می کنند.

بر اساس قانون انتخابات عراق، زنان این کشور باید 25 درصد کرسی ها را در اختیار داشته باشند و نزدیک به 2700 زن در برای حضور در انتخابات پارلمانی عراق ثبت نام کرده اند.

بیش از 18میلیون نفر در عراق واجد شرکت در انتخابات هستند.
نظرات بینندگان