arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۸۱۳۷
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۲ - ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۳

روزنامه ژاپنی: فوران امید در سینمای ایران/احتمال ساخت فیلم در مورد مصدق توسط اصغر فرهادی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی که برای نخستین بار در طول تاریخ سینمای ایران، برنده جایزه اسکار در بخش فیلم های خارجی شد، روز نوزدهم ماه جاری و همزمان با اکران فیلم « گذشته» در ژاپن، با روزنامه ماینیچی مصاحبه کرد.

به گزارش «تیک» Tik.ir، فرهادی در این مصاحبه با اشاره به اینکه:« با روی کار آمدن دولت روحانی، رییس جمهور جناح میانه رو، امید در سینمای ایران فوران کرده است.» دیدگاهی دایر بر ساخت فیلم هایی که ممکن بود در گذشته سانسور شود، نشان داد.

داستان فیلم «گذشته» با سکانسی در خصوص سفر مرد ایرانی برای رسیدگی و اجرای تشریفات رسمی طلاق از همسر فرانسوی ، که چهار سال قبل از او جدا شد، شروع و در ادامه تطبیق هایی از ذهن تاریک و گذشته افراد به عنوان « واقعیت» پدیدار می شود. کارگردان در خصوص اینکه برای نخستین بار کشور خارجی( پاریس) را به عنوان محل فیلمبرداری انتخاب کرده است، تصریح کرد:«این امر به دلایل سیاسی ایران نبوده است، بلکه ضروت این داستان ایجاب می کرد که در فرانسه فیلمبرداری شود.»

اصغر فرهادی، کارگردان سینمای ایران، اظهار داشت:« دوران دولت پیشین احمدی نژاد به جهت سختگیری در سانسور، دوران تاریک برای سینمای ایران بود. بزرگترین مشکل این است خطوط قرمز فرهنگی به طور دقیق تدوین نشده است و به همین جهت، خطوط قرمز همانند آب و هوا به شکل لحظه ای تغییر می کند. ارزیابی هنوز زود است ،ولی در حال حاضر به تحقق آزادی بیان امیدواریم.»

اصغر فرهادی، کارگردان سینمای ایران،از یک سو بر این نکته که :«این دهه بر خلاف دوران خلاقیت دهه های گذشته، کیفیت فیلم های ایرانی در مجموع افت کرده است.»‌ تاکید و از سوی دیگرخاطرنشان کرد:« قدرت خلاقیت افراد هنگام تلاش برای عبور از دیوار مقررات سفت و سخت، غنی و شکوفا شده است.»

کارگردان فیلم گذشته، در خصوص ساخت فیلم در آینده تصریح کرد:« به طور حتم، اثری در ارتباط با تاریخ ایران خواهم ساخت. می خواهم قیام کنندگانی که حدود شصت سال قبل سعی کردند کشور را نجات بدهند، به تصویر بکشم.» سال 1953 میلادی دولت مصدق، نخست وزیری که قهرمان ملی در ایران خوانده می شود، با ابتکار سازمان سیا( سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا)‌ سقوط کرد. سپس نظام استبدادی شاه پهلوی که تحت حمایت و پشتیبانی آمریکا قرار داشت، قدرت گرفت و مخالفت با چنین وضعیتی به انقلاب اسلامی سال 1979 میلادی منتهی شد.

اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی، به جزییات واقعیت تاریخی در فیلمی که خواهد ساخت اشاره نکرد، ولی با این حال ، با بیان اینکه:« چنانچه دورانی که هرج و مرج سیاسی شدید در ایران برقرار بود را به تصویر بکشم، قطعا سانسور خواهد شد و به همین جهت، می خواهم پس از نوشتن سناریو در خصوص چگونگی روش بیان آن به شکلی که سانسور نشود، تامل کنم.» نیتی را که در سر داشت، ابراز کرد.

نظرات بینندگان