arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۸۴۹۸
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۶ - ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۳

تشکیل انجمن حمایت از زندانیان ایرانی در مالزی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
برای اولین بار در خارج از کشور، انجمن حمایت از زندانیان ایرانی در مالزی تشکیل شد.

به گزارش ایسنا، این انجمن که با حمایت سفارت ایران در مالزی فعالیت خود را آغاز کرده است توسط گروهی از ایرانیان مقیم مالزی راه‌اندازی شده است و تلاش می‌کند با حمایت‌های مردمی برخی از مشکلات ایرانیان در بند مالزی را برطرف کند.

انجمن حمایت از زندانیان ایرانی در مالزی اواخر سال گذشته فعالت خود را آغاز کرده و در این مدت توانسته با سرکشی از زندان‌ها و دیدار با زندانیان زن و مرد دیدار کرده و ضمن آشنایی با مشکلات آنها در حد امکان نیازهایشان را برآورده کند.

مرتضی جاودان، کنسول ایران در مالزی با اعلام خبر آغاز به کار این انجمن گفت: ما اعتقاد داریم که زندانیان باید مدت زمان محکومیت خود را پس از صدور حکم از سوی دادگاه صالحه سپری کنند اما آن چیزی که وظیفه ماست دفاع از حقوق انسانی این افراد طبق ضوابط بین‌المللی است و ما به صورت بسیار جدی این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

وی تصریح کرد: ما ملاقات‌های زیادی در این خصوص با مسئولان زندان‌ها و دیگر مقامات مالزی داشتیم و تلاش کرده‌ایم تا وضعیت زندانیان ایرانی در مالزی را بهبود ببخشیم.

وی اظهار کرد: محیط زندان به هر حال محیط سختی است اما ما تلاش می‌کنیم تا مشکلات اساسی مربوط به حقوق زندانیان را در حد تلاش و توان سفارت برطرف کنیم. ما در همین رابطه با کمک برخی از ایرانیان با سابقه و معتمد ساکن مالزی به فکر تشکیل انجمنی افتادیم تا از آن طریق بتوانیم امور مربوط به زندانیان را پیگیری کنیم.

جاویدان بیان کرد: جلسات متعددی با اعضای این انجمن برگزار شده و مسائل مربوط به زاندانیان مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. اعضای این انجمن به صورت فعالانه با زندانیان ملاقات کرده و مشکلات آنها را پیگیری ‌می‌کنند.

وی افزود: این انجمن تحت حمایت جدی سفارت ایران در مالزی است و به هر حال سفارت باید به طور جدی در کنار این انجمن حضور داشته باشد زیرا به لحاظ قانونی در بسیاری از جاها اگر ما پا در میانی نکنیم انجمن نمی‌تواند کار خود را انجام دهد و ما نیز فقط در چنین مواقعی پا را پیش گذاشته و به آنها کمک می‌کنیم تا آنها بتوانند به زندانی‌ها سرکشی کنند.

وی گفت: در این مدت کارهای بسیار خوبی انجام شده و ما یک سری از نیازهای زندانیان را برآورده کرده‌ایم که از آن جمله می‌توان به توزیع غذای گرم ایرانی در میان زندانیان ایرانی زندان‌های کوالالامپور اشاره کرد که به رغم مشکلات و ممنوعیت‌ها موفق به انجام آن شدیم.

به گفته جاویدان، این انجمن برای اولین بار است که در خارج از کشور شکل می‌گیرد و ما در هیچ کدام از نمایندگی‌های خارج از کشور چنین انجمنی نداریم و امیدواریم که با همکاری و همدلی ایرانیان مقیم مالزی این انجمن به الگویی برای دیگر نمایندگی‌های ایران در کشورهای دیگر تبدیل شود.
نظرات بینندگان