arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۸۵۹۲
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۱ - ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۳

آمار ستاد دیه از زندانيان نفقه و مهريه در کشور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ستاد دیه کشور اعلام کرد 78 درصد زندانیان نیازمند کشور تنها به خاطر مسائلی چون نفقه، مهریه و صدور چک بی محل در زندان به سر می برند.

به گزارش ايرنا، معمولا بخش عمده‌ای از زندانیان جرایم غیرعمد زندان ها را محکومان غیرکلاهبرداری تشکیل می دهند که بر اساس آخرین سرشماری، در حال حاضر شش هزار و 241 نفر از زندانیان نیازمند کشور (78 درصد) تنها به خاطر مسائلی چون نفقه، مهریه و صدور چک بلامحل روانه زندان شده اند.

نگاهی کلی به استان های دارای بیشترین و کمترین زندانی در خصوص این محکومیت ها که عمدتا شامل مهریه، نفقه و چک بلامحل می شود، می تواند گویای تأثیر فرهنگ بومی در ایجاد یا عدم ایجاد اینگونه پرونده ها باشد.

بيشترين زنداني مهریه؛ در استان فارس

طبق آخرین برآورد تعداد یک هزار و 862 نفر به علت محکومیت مهریه در زندان های کشور به سر می‌برند که رتبه اول با 230 زندانی در این ارتباط در اختیار استان فارس است.پس از این استان، استان‌های قم با 209 و تهران با 186 زندانی قرار گرفته اند. همچنین استان های ایلام با هشت زندانی، زنجان با 10 زندانی و هرمزگان با 13 زندانی در انتهای فهرست قرار دارند.

بيشترين زنداني نفقه در تهران

مجموع زندانیان مرتبط با نفقه در کشور 397 نفر است که تهران با داشتن 56 زندانی در رتبه اول قرار گرفته و به همراه استان های فارس و خراسان رضوی که به ترتیب 36 و 35 زندانی دارند، بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده اند.

دو استان زنداني نفقه ندارند

در انتهای این فهرست اما اوضاع متفاوت است و دو استان ایلام و یزد هیچ زندانی در زمینه نفقه و محکومیت های مرتبط ندارند. هرمزگان، سمنان و خراسان شمالی نیز به طور مشترک با داشتن سه زندانی در جایگاه بعدی قرار دارند.

صدور چک بلامحل غیرکلاهبرداری؛ 24 درصد زندانیان در تهران

صدور چک بلامحل غیرکلاهبرداری نیز یکی دیگر از محکومیت هایی است که ستاد دیه کشور معمولا برای آزادی محکومان آن، اقداماتی را انجام می دهد. طبق این گزارش، تعداد چهار هزار و 592 نفر به خاطر صدور چک بلامحل غیرکلاهبرداری حبس را در زندان های کشور تحمل می کنند.

در این میان تهران با داشتن یک هزار و 100 زندانی حدود 24 درصد زندانیان مرتبط با صدور چک بلامحل غیرکلاهبرداری را به خود اختصاص داده است و پس از آن، کرمانشاه با 395 زندانی و فارس با 365 زندانی در جایگاه دوم و سوم قرار دارند. استان های قزوین با 3، قم با پنج و یزد با 14 زندانی بهترین وضعیت را در این فهرست دارند و به نوعی با وجود حضور در رتبه‌های آخر، بهترین عملکرد را دارند.

تصادف فوتی و جرحی؛ یزد دارای کمترین زندانی

تعداد 802 نفر به دلیل تصادف منجر به فوت و ناتوانی پرداخت دیه در زندان های کشور محبوس هستند که از این تعداد خوزستان با 74 زندانی در رتبه اول است. در انتهای این رتبه بندی نیز یزد با 3 زندانی، کاشان با 5 زندانی و خراسان جنوبی با 6 زندانی حضور دارند.

در بخش تصادفات جرحی نیز، استان تهران با 83 زندانی در جایگاه اول قرار دارد و پس از آن خراسان رضوی با 72 و گلستان با 67 زندانی در جایگاه هاي بعدی هستند. استان یزد با داشتن فقط یک زندانی در رتبه آخر قرار دارد و پس از آن خراسان جنوبی و کاشان با 3 زندانی دارای کمترین زندانیان مرتبط با تصادف جرحی هستند.
نظرات بینندگان