arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۸۸۶۲
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۵ - ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۳

احکام اعدام 86 ایرانی در مالزی اجرا نخواهد شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و مالزی با اشاره به اینکه جای نگرانی برای اجرای عملی احکام 86 نفر ایرانی در مالزی نیست، گفت: هموطنان در خارج از کشور از مترادف شدن نام ایرانی با جرم و خلاف ممانعت کنند.

محمدمهدی زاهدی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و مالزی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در مورد خبر منتشر شده مبنی بر صدور حکم اعدام برای 86 ایرانی در کشور مالزی گفت: حدود 220 تن از هموطنانمان به جرم حمل و توزیع مواد مخدر در زندان‌های مالزی به جرم تولید یا توزیع این مواد به سر می‌برند.

وی احکام صادر شده را محصول چهار سال اخیر خواند و گفت: این گونه نیست که دفعتاً برای این تعداد از هموطنانمان حکم اعدام صادر شده باشد.

زاهدی تعداد زنان محکوم شده را شش نفر و تعداد مردان را 80 نفر عنوان کرد و افزود: جای تأسف دارد که شهروندان ایرانی با آبرو و حیثیت میهنمان در خارج از کشور بازی می‌کنند .

وی به تلاش کنسول‌گری کشورمان در مالزی جهت اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی شهروندان ایرانی اشاره کرد و گفت: این اطلاع‌رسانی در راستای هشدار به هموطنان جهت نیفتادن در دام باندهای مواد مخدر است.

وی کوشش نیروی انتظامی در کنترل مرزهای آبی، خاکی و دریایی کشورمان را جهت ممانعت از ورود مواد مخدر به داخل کشور و پس از آن انتقال به کشورهایی همچون مالزی یادآور شد و ضمن سپاسگزاری از این تلاش گفت: بسیاری از این ایرانیان محکوم شده در درون خاک مالزی مبادرت به تولید و توزیع مواد مخدر می‌کردند که با آگاه‌سازی‌های سفارت کشورمان این روند کاهش یافته است.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و مالزی ادامه داد: علی‌رغم اینکه از زمان صدور بعضی از احکام حدود چهار سال می‌گذرد ولی هنوز هیچ اعدامی صورت نگرفته است و تنها یکی از هموطنان که همه مراحل محاکمه را طی کرده است در مرحله اجرای حکم قرار گرفته است؛ البته تجربه نشان داده است که در این موارد نیز با تقاضای عفو از پادشاه مالزی معمولاً تخفیفی شامل حال متهم می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در این‌باره نیز تلاش‌هایی از سوی وکیل و سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی صورت گرفته است. لذا جای نگرانی در این باره نیست و احکام اعدام درباره هموطنانمان اجرایی نخواهد شد.

زاهدی با اشاره به اینکه جای نگرانی برای اجرای عملی احکام 86 نفر ایرانی در زندان‌های مالزی وجود ندارد، گفت: البته این شهروندان با آبرو و حیثیت کشور بازی کرده‌اند و خواهش ما این است که هموطنان در خارج از کشور حرمت فرهنگ والای ایران‌زمین را نگه داشته و از مترادف شدن نام ایرانی با جرم و خلاف ممانعت کنند.
نظرات بینندگان