arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۹۰۱۳
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۲ - ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۳

بانک مرکزی: تعیین نرخ سود تسهیلات هم به بانک‌ها واگذار شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
قائم مقام بانک مرکزی با اعلام اینکه همانطور که نرخ‌های سود سپرده با توافق بانک‌ها مشخص شد، نرخ سود تسهیلات هم اینگونه تعیین می‌شود، هدف‌گذاری رشد نقدینگی امسال بانک مرکزی را بین 23 تا 25 درصد اعلام کرد.

به گزارش مهر، اکبر کمیجانی در جمع خبرنگاران در مورد نرخ سود تسهیلات بانکی پس از مشخص شدن نرخ سود سپرده‌ها گفت: وضعیت نرخ سود تسهیلات بانکی در حال بررسی است و گزارش آن به شورای پول و اعتبار ارائه می شود و امید است با آرامشی که در نرخ سود سپرده‌ها به وجود می‌آید، اثرات آن را بر نرخ سود تسهیلات هم مشاهده کنیم.

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه قصد ما این است که تعیین نرخ سود تسهیلات بر عهده بازار قرار بگیرد و با رقابت موجود بین بانک‌ها، نرخ‌های سود سپرده و تسهیلات به آرامش برسد، در خصوص نظر بانک مرکزی درباره تعیین نرخ سود تسهیلات توسط خود بانک‌ها گفت: همانطور که نرخ‌های سود سپرده با توافق بانک‌ها مشخص شد، نرخ سود تسهیلات هم اینگونه تعیین می‌شود.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا تعیین نرخ سود یکساله تا 5 ساله 22 درصد، باعث انتقال سپرده‌های بلند مدت به سمت سپرده‌های یک ساله نخواهد شد، عنوان کرد: با توجه به کاهش نرخ تورم در ماه‌های اخیر، بانک‌ها در مورد نرخ سود سپرده‌ها باید شرایط کاهش نرخ تورم را مدنظر قرار دهند.

کمیجانی خاطرنشان کرد: تصور می کنم در صورتی که این مساله مورد توجه قرار نگیرد، تعهد پرریسک برای بانک‌ها به وجود خواهد آمد و دلیل اصلی و توجیه این تفاهم ایجاد شده آگاهی و بصیرت بانک‌ها از شرایط اقتصادی کشور است.

قائم مقام بانک مرکزی در مورد هدف گذاری بانک مرکزی برای نرخ رشد نقدینگی در سال 93 گفت: هدف‌گذاری بانک مرکزی برای سال جاری رشد نقدینگی 23 تا 25 درصد است ولی این نرخ در طول سال قابل تجدید نظر است.

وی همچنین گفت: بانک مرکزی فعلا برنامه‌ای برای انتشار اوراق مشارکت در دستور کار ندارد.

نظرات بینندگان