arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۹۷۷۵
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۹ - ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۳

جنجال اعدام در آمریکا به کاخ سفید رسید

جنجال آغاز شده در آمریکا در مورد اعدام یک زندانی با تزریق مواد سمی و نمردن و جان کندن این فرد برای یک ساعت، به کاخ سفید کشیده شده به طوریکه رئیس جمهور ایالات متحده به دادستان کل این کشور دستور داده تا موضوع را پیگیری کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
جنجال آغاز شده در آمریکا در مورد اعدام یک زندانی با تزریق مواد سمی و نمردن و جان کندن این فرد برای یک ساعت، به کاخ سفید کشیده شده به طوریکه رئیس جمهور ایالات متحده به دادستان کل این کشور دستور داده تا موضوع را پیگیری کند.
 
به گزارش بی بی سی، در پی اعدام بحث‌ برانگیز یک زندانی با تزریق مواد کشنده، "باراک اوباما" از اریک هولدر، دادستان کل آمریکا خواست که مجازات اعدام و مشکلات مربوط به آن را بررسی کند.
 
این دستور در پی جنجال ایجاد شده درباره اعدام یک زندانی با تزریق مواد کشنده صادر شده است. این زندانی ۳۸ ساله به نام "کلیتون لاکت" در اوکلاهما، پس از تزریق داروی جدیدی برای اعدام، دچار تشنج شد و یک ساعت بعد به دلیل سکته قلبی از دنیا رفت.
 
رئیس جمهور آمریکا در مورد مرگ این فرد گفت: اعدام این زندانی باعث نگرانی عمیق من شده است.
 
باراک اوباما خطاب به خبرنگاران گفت: "به نظر من واقعه اوکلاهما بعضی از این مشکلات بزرگ را برجسته می کند. ما آمریکایی ها باید این مشکلات را با دقت و عمیقا مورد بررسی و پرسش قرار بدهیم."
 
اوباما افزود: در بعضی موارد، مانند کشتار جمعی یا قتل کودکان صدور حکم اعدام روبرو است، اما در آمریکا نحوه اجرای این حکم مشکل آفرین است. مواردی مانند تبعیض نژادی و بی‌گناهی محکومان که شواهدی در مورد آن در دست است.
 
بر اساس گزارش های منتشر شده، هنگام اعدام کلیتون لاکت ۵۱ دقیقه صرف پیدا کردن رگ مناسبی برای تزریق شد و بعد به دلیل پارگی یکی از رگ ها داروی تزریق شده به خوبی عمل نکرد و روند اعدام متوقف شد.
 
لاکت ۱۰ دقیقه بعد در حالی که دست و پایش را تکان می‌داد و چیزهایی زمزمه می‌کرد سکته کرد.
 
لاکت به جرم تیراندازی به استفانی نیمن، یک دختر نوزده ساله و تماشای زنده به‌گور کردن او توسط دو نفر از همدستانش در سال ۱۹۹۹ به اعدام محکوم شد.
 
استفانی نیمن و یکی از دوستانش قصد داشتند مانع دستبرد به یک خانه شوند.
 
این حادثه در حالی اتفاق افتاد که بحث‌های جدی درباره قانونی بودن اعدام با تزریق مواد کشنده سه گانه در آمریکا در جریان است.
 
این شیوه اعدام سال ۱۹۸۲ برای اولین بار در تگزاس آمریکا اجرا شد.
 
در این روش، اولین دارو سیستم عصبی مرکزی را از کار می اندازد و زندانی را بیهوش می‌کند. دومین دارو عضلات را از کار می اندازد و تنفس را متوقف می کند و سومین دارو که پتاسیم کلراید است قلب را از کار می اندازد.
 
مخالفان استفاده از روش معتقدند که تزریق مواد کشنده می تواند ناقض اصل ممنوعیت "مجازات غیرعادی و بیرحمانه" در متمم قانون اساسی آمریکا باشد.
منبع: خبرگزاری مهر
نظرات بینندگان