arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۹۸۶۴
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۵ - ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳

واکنش علم‌الهدی به جوابیه وزیر ارتباطات : حرف بدی نزدم باز هم می گویم

یک جمله در خطبه نمازجمعه در موضوع قبر و معاد گفتم که با اعتراض وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مواجه شد. کسانی که در این مسئله دغدغه مند هستند باید آن را به صورت یک مطالبه درآورند و این بزرگترین هسته فرهنگی در تحقق امر به معروف و نهی از منکر است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

امام جمعه مشهد مقدس درباره واکنش اخیر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وظیفه من به‌عنوان امام جمعه گوش زد کردن خطاها است بنابراین حرفی نزده‌ام که بخواهد به فرد و یا شخص خاصی بربخورد، بلکه در خطبه‌ها به یک مسئله ملی اشاره شده است.
 
به گزارش تسنیم، همزمان با ایام شهادت مظلومانه حضرت امام هادی (ع) و ایام گرامیداشت هفته معلم مراسم بزرگداشت چهلمین روز شهادت شهیدان علی خلیلی و مسعود مددخانی 2 تن از شهدای امر به معروف و نهی از منکر با حضور امام جمعه مشهد، جمعی از مدیران استانی و شهری، طلاب حوزه‌های علمیه، دانش آموزان و دانشجویان، نخبگان علمی و فکری و آحاد امت مردمی و ولایت مدار در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) برگزار شد.
 
در این مراسم آیت الله سید احمد علم الهدی، در سخنانی ضمن گرامی داشتن نام و یاد این شهدای والا مقام اظهار کرد: ما باید نسبت به مسئله امر به معروف و نهی از منکر اهمیت و توجه ویژه داشته باشیم زیرا در جامعه دینی عدم اجرای این امر مهم ما را از رسیدن به موفقیت‌ها به دور خواهد کرد.
 
وی افزود: برادران و خواهران مؤمن و مؤمنه اهمیت خاصی نسبت به مسئله امر ولایت قائل هستند و می‌توانند مسئله امر به معروف و نهی از منکر را به خوبی در میان آحاد مردم مسلمان تبلیغ کنند. وقتی که فردی را به انجام یک حرکت نیک تشویق کنیم و او را از انجام حرکتی ناپسند به دور کنیم نشانه کامل ولایت پذیری را به نمایش گذاشته‌ایم.
 
امام جمعه مشهد تصریح کرد: وقتی شاهدیم که انسانی مرتکب یک امر خلاف شرع اسلام می‌شود وظیفه داریم تا او را از انجام آن کار ناپسند دور کنیم، لذا قرآن کریم اصل جواز انسانی را تبلیغ امر به معروف و نهی از منکر معرفی کرده و وظیفه ما ولایت مداران اجرای کار نیک و دوری از کار ناپسند و توصیه و عدم توصیه اجرای این دو کار به مسلمانان است.
 
وی تأکید کرد: به تعبیر دیگر ولایت عبارت است از یک ارتباط به هم فشرده و در هم آمیخته و ولایت به واقع یک چینش اجتماعی است که هر یک از آحاد جامعه اسلامی به این صورت در کنار هم قرار گرفته اند که بر اساس خصوصیات رفتاری و اعتقادی هر فرد جایگاهی خاص و ویژه برای او تعریف شده است و آن کس که در مقامی بالاتر بوده نسبت به کسی که در مقام پائین تر قرار دارد دارای سلطه است. مانند مخروطی که خداوند باریتعالی در رأس آن قرار گرفته و افرادی هم که به خدا نزدیک تر هستند در رتبه‌های بعدی این چینش هستند و آنان که ضعیف تر هستند در رتبه‌های پایین تر قرار دارند.
 
آیت الله علم الهدی خاطرنشان کرد: پس آن کس که در رتبه بالا قرار دارد باید افراد رتبه پائین را آموزش دهد و بهترین آموزش توسط آنها تبلیغ صحیح امر به معروف و نهی از منکر بوده و این مهم تنها عاملی است که چینش جریان‌های دینی را ترسیم می کند و اگر نباشد تحقق پیدا نخواهد کرد.
 
امر به معروف و نهی از منکر مربوط به گروه خاصی نیست
وی افزود: پس این مسئله مهم طوری نیست که مرتبط به گروهی خاص باشد و ارتباطی به مردم نداشته باشد، بنابراین در مقابل این گونه مسائل بی تفاوت نباشیم تا به جامعه دینیمان آسیب نرسد.
 
امام جمعه مشهد اظهار کرد: تمام قالب انقلاب و نظام ما بر مبنای دین بوده و تمام کیان جامعه ما بر مبنای امر به معروف و نهی از منکر است. اگر بتوانیم این مهم را به درستی اجرا کنیم اسلام را در جامعه دینی خود نهادینه کرده ایم، در غیر این صورت نمی‌توانیم ادعایی بر مسلمانی خود داشته باشیم.
 
عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: اگر در مقابل تمام حرکت‌های ضدارزشی و ترک واجبات بی تفاوت باشیم رابطه دینی نداریم، زیرا اگر داشته باشیم انتخاب درست را انجام می‌دهیم تا مورد توجه همگان واقع شویم. وقتی که در مقابل یک گام ارزشی حرکتی ضدارزشی می کنند اقدامی خارج ازحق را انجام می دهند.
 
آیت الله علم الهدی گفت: برادران و خواهران دینی ما درباره مسئله امر به معروف و نهی از منکر احساس مسئولیت می کنند و در این مسیر گام برداشته اند و تا پای جان ایستاده اند و نمونه بارز آن هم شهیدان خلیلی و مددخانی بودند.
 
وی افزود: گرچه با گذشت 35 سال هنوز نتیجه‌ای مطلوب نگرفته ایم اما به این معنا هم نبوده که بی تفاوت بوده ایم. طرح های زیادی تاکنون اجرا شده اما نتیجه ای حاصل نشده است. به طور مثال حجاب و عفاف از واجبات یک جامعه اسلامی بوده و انجام منکرات هم در شرع مقدس اسلام حرام است.
 
برنامه ریزی نامناسب در فرهنگ زمینه ساز عدم نتیجه گیری در حوزه امر به معروف
آیت الله علم الهدی تأکید کرد: مسئله امر به معروف و نهی از منکر مورد توجه حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و سایر مسئولان نظام بوده اما آن چیزی که تاکنون سبب عدم نتیجه گیری مطلوب شده برنامه ریزی نامناسب در موضوع فرهنگ بوده و این مهم به جز تحقق امر به معروف و نهی از منکر میسر نخواهد شد.
 
وی افزود: راه فرهنگ سازی این نیست که به مأموران نیروی انتظامی بگوییم که با مسئله ضدفرهنگ و بدحجابی برخورد قانونی کنند، زیرا نتیجه مثبتی نخواهد داشت. به طور مثال از مأموران خواستیم تا در چهار مسیر اصلی حرم مطهر کیوسک انتظامی بگذارند و مانع از تردد بانوان بد حجاب به سمت این مکان مقدس شوند، اما بازهم حل نشد و فساد نه تنها حل نشد بلکه توسعه هم یافت. به طوری که در داخل حرم مطهر و اطراف درب های ورودی هم شاهد عدم رعایت حجاب اسلامی هستیم.
 
آیت الله علم الهدی تصریح کرد: ما باید طوری تبلیغ کنیم که مردم نسبت به بدحجابی معترض شوند و آن وقت خود آن فرد خطاکار چاره‌ای به جز تسلیم در برابر حرف حق مردم نخواهد داشت. اگر در کوچه و خیابان هر خلافی را دیدیم و از راه درستش آن خلاف را به فرد خلافکار گوش زد کنیم نتیجه‌ای مثبت در بر خواهد داشت.
 
300 ماده زمین مانده در زمینه حجاب و عفاف
خطیب جمعه مشهد افزود: 300 ماده در مقام تأمین عفاف و حجاب بر دوش مسئولان گذاشته شده که متأسفانه تاکنون اجرا نشده و مجلس شورای اسلامی هیچگونه اعتراضی در این رابطه به دولت مردان ما نکرده است. وقتی هرکس در مقام خودش کارش را به درستی انجام ندهد قطعاً مؤثر هم نخواهد بود، اما اگر راه و شیوه درست را انتخاب کنیم نه تنها مؤثر بوده بلکه مقاومت فرد خطاکار هم شکسته شده و بی ارزش خواهد ماند.
 
آیت الله علم الهدی گفت: ما الان در میدان مین مسئله امر به معروف و نهی از منکر هستیم و شهیدان خلیلی و مددخانی دو تن از فدائیان دین بودند. اگر متکی به خداوند یکتا باشیم به سمت این میدان عظیم حرکت خواهیم کرد و سعیمان هم بهره برداری بیشتر و کامل تر خواهد بود. این شهدا احساس و انسجام ما را افزایش دادند، پس دینی را که نسبت به خون پاکشان داریم را به خوبی ادا کنیم.
 
واکنش آیت‌الله علم‌الهدی نسبت به جوابیه وزیر ارتباطات
آیت الله علم الهدی درباره واکنش اخیر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: من یک جمله در خطبه نمازجمعه در موضوع قبر و معاد گفتم که با اعتراض وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مواجه شد. کسانی که در این مسئله دغدغه مند هستند باید آن را به صورت یک مطالبه درآورند و این بزرگترین هسته فرهنگی در تحقق امر به معروف و نهی از منکر است.
 
وی تصریح کرد: هرکس باید در این راه وظیفه خود را به خوبی اجرا کند و وظیفه من هم به عنوان امام جمعه گوش زد کردن خطاهاست. پس بنابراین حرفی نزده ام که بخواهد به فرد و یا شخص خاصی بربخورد، بلکه به یک مسئله ملی اشاره شده است

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۲۹
غیر قابل انتشار: ۴۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۵
1
71
این حرف شما تهمت بود نه نهی از منکر. ...
علی
|
UNITED STATES
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۵
1
76
زمانی که داشتند اختلاس های میلیاردی می کردند شما بجای گوش زد کردن توی خطبه نماز جمعه داشتین آموزش اشکنه پیاز به مردم می دادین. اون موقع امر به معروف و نهی از منکر جایز نبود ؟
پارستون
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۵
1
59
از کی با توهین به یک شخصیت امر معروف و نهی از منکر میکنند؟؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۵
1
51
ایا فرهنگ فقط حجاب است؟
یاسین
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۵
64
2
ای علم هدایت
ای مرد بی نهایت
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۵
1
43
آقای علم الهدی می شد امر به معروف و نهی از منکر را با زبانی لین و مودبانه نیز بیان کرد
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۵
0
53
من نظر خوانندگان عزیز سایت انتخاب را به سخنان بسیار عالمانه آبت الله موسوی اردبیلی جلب میکنم امامان جمعه محترم نباید سبب تشویش اذهان بشه و جلوی خدمت گذاران به نظام رو سد کنه
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۵
0
32
عجب!!!
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۶
0
48
قبول اشتباه عیب نیست از شما به عنوان امام جمعه نه تنهاپسندیده تر است جناب آقای اعلم الهدی ،بلکه نشانه بزرگواری است. توجیه اشتباه بدتر از خود اشتباه است. اگر عذر خواهی از وزیر نمی کنید ؛توجیه هم نکنید.
نظرات بینندگان