arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۵۵۲۶
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۳ - ۱۷ خرداد ۱۳۹۳

3 قلاده یوزپلنگ در اسفراین خراسان مشاهده شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی از مشاهده سه قلاده یوزپلنگ در پارک ملی و منطقه حفاظت شده ˈساریگلˈ اسفراین در چند روز اخیر خبر داد.
 
ˈسیداصغر مطهریˈ روز شنبه به ایرنا گفت: این گونه کمیاب هنگام گشتزنی محیط بانان در قالب انجام طرح سرشماری بهاره حیات وحش این منطقه مشاهده شده است.
 
وی افزود: محیط بانان پس از مشاهده این سه قلاده یوز، اقدام به تصویربرداری و مستندسازی زیست آن در این منطقه کردند.
 
منطقه حفاظت شده ساریگل به وسعت 28 هزار هکتار در شمال شرقی شهرستان اسفراین قرار دارد که در شهریور 1353 با عنوان منطقه حفاظت شده ˈشاه جهانˈ به طور رسمی تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.
 
پس از پیروزی انقلاب اسلامی این منطقه به ˈساریگلˈ تغییر نام یافت و از آذر سال 1381 با مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست بخشی از حوزه امن این منطقه به عنوان پارک ملی ساریگل شناخته شد.
 
از آن تاریخ تاکنون منطقه شاهد تحولات مثبت در روند افزایش گونه های گیاهی و جانوری بوده است به گونه ای که امروز یکی از مناطق شاخص نه تنها در استان بلکه در سطح کشور به شمار می رود.
 
در این منطقه گونه های غالب گیاهان مرتعی شامل درمنه و گرامینه، گیاهان صنعتی و دارویی شامل باریجه، آویشن، کاکوتی، علف چای و گون و گونه غالب درختی و درختچه ای از جمله ˈارسˈ، ˈکلاه میرحسنˈ، چوبک، ارس زرشک و بید وجود دارد.
 
قوچ و میش اوریال، پازن، کل و بز، پلنگ، گربه وحشی، گربه پالاس، کفتار، گرگ و روباه و آبزیانی از جمله کپور ماهی، پرندگانی شامل ˈباقرقره، کرکس، انواع عقاب، شاهین، کبک، تیهو و دلیجهˈ و خزندگانی چون ˈمار افعی پلنگی، مار جعفری، کفچه مار، کورمار شنی، بزمچه و انواع مارمولکˈ در این پارک ملی و منطقه حفاظت شده زیست می کنند.
نظرات بینندگان